ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

استفاده سیاسی ممنوع

Wednesday, 16 Mordad 1392، 02:27 AM

چند سالی ست، همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و یا پیش از عید سعید فطر، شاهد بروز اختلافاتی در تعیین اول ماه و رویت هلال ماه هستیم. این مسأله و بروز اختلاف بین مراجع عظام تقلید در این مورد خاص همانند دیگر اختلافات فقهی، بحثی کاملا تخصصی است و به مبانی و دلایل فقهی و علمی مربوط می‌شود که به طور مفصل در آثار علما و فقها بیان شده است.

به طور خلاصه، می توان گفت همان طوری که اهل فن بیان می‌کنند این اختلاف «به چگونگی رویت هلال ماه ـ رویت با چشم مسلح و یا غیرمسلح ـ و یا رویت هلال هنگام غروب آفتاب، پیش از زوال و پس از زوال، اتحاد آفاق، محاسبات اهل نجوم و اهل فکر برمی‌گردد»

البته با وجود این که بارها این اختلافات فقهی و تأثیر آن بر اعلام عید سعید فطر در رسانه ها اعلام شده، در سال‌های اخیر، پاره‌ای از محافل سیاسی ضدانقلاب [که البته سابقه آنها در اختلاف افکنی و ضدیت با نظام بر همه آشکار است] با تمسک به تفاوت فتاوای مراجع عظام تقلید در رؤیت هلال ماه شوال، تلاش کردند تا یک مسأله کاملا بدیهی شرعی و فقهی را نشانه و نتیجه اختلاف مراجع با نظام معرفی کنند.

برخی هم تا آنجا پیش رفتند که این اختلاف فقهی را به مسائل سیاسی از جمله انتخابات و رخدادهای پس از انتخابات گره زدند و از این مسأله در راستای امیال سیاسی خود بهره برداری و در اظهار نظری بی پایه و عجیب، اختلاف در اعلام عید سعید فطر را به نارضایتی مراجع از انتخابات سال های گذشته عنوان کردند.

البته نشانه های این اختلاف افکنی را می‌شد از مدتها پیش از آغاز ماه مبارک رمضان مشاهده کرد. خصوصا بعد از انتخابات هشتاد و هشت، چرا که همزمان با حوادث و اغتشاشات بعد از انتخابات، رسانه‌های یک جریان سیاسی خاص، در اقدامی کاملا هماهنگ شایعات و دروغ‌هایی را راجع به اختلاف مراجع عظام تقلید با نظام اسلامی و رهبر معظم انقلاب منتشر کردند. این شایعات بی اساس تا آنجا پیش رفت که برخی سایتهای داخلی از مهاجرت دست جمعی علما به نجف اشرف در اعتراض به حوادث بعد از انتخابات خبر ‌دادند! (خوشبختانه گذشت زمان، خود بیانگر رسوایی و دروغگویی این جریان و رسانه های حامی آنها بود)

دقیقا در همین راستا و در ادامه همین سیاست منافقانه بود که این جریان رسانه‌ای، مسأله اختلاف در عید فطر را به عنوان فرصتی برای اختلاف افکنی دستاویز خود قرار داد و با سوءاستفاده از یک مسأله کاملا فقهی، آن را نشانه اختلاف مراجع عظام تقلید با نظام اسلامی عنوان کرد.

بر همین اساس، با اعلام رویت هلال ماه شوال و عید سعید فطر از سوی دفتر رهبر انقلاب، سایت ها و رسانه هایی چون بی بی سی فارسی، «رادیو زمانه»، «رادیو فردا»، «صدای آمریکا»، «روزآنلاین» و تعدادی دیگر از سایت های داخلی و خارجی، در یک اقدام هماهنگ، به شایعه پراکنی و حتی در مواردی دروغ پراکنی متوسل شدند و اخباری را در راستای القای اختلاف بین مراجع و رهبر انقلاب منتشر کردند.

برای نمونه، سایت «ارس» (ادامه راه سبز) سال گذشته در تیتری عجیب – که بیانگر نگاه سیاسی آن به یک مسأله کاملا فقهی بود – مدعی شد: «بی اعتنایی مراجع تقلید به نظر رهبر در مورد پایان رمضان؛ مردم ایران عید فطر حکومتی را روزه گرفتند!»

این سایت، در گزارشی که نشان از بی اطلاعی کامل نویسندگان آن از مسائل فقهی داشت، نوشت: «رهبر جمهوری اسلامی ایران، در حالی نماز عید فطر را در دانشگاه تهران اقامه کرد که مراجع تقلید عمده ـ حتی مراجع تقلید حامی حکومت ـ یکشنبه را به عنوان روز عید نپذیرفته اند. بدین ترتیب، در حالی که دستگاه حکومتی یکشنبه را روز عید فطر و تعطیل رسمی اعلام کرده است، بیشتر مردم ایران که مقلد مرجعی غیر از آیت الله خامنه ای هستند، یکشنبه را نیز روزه بوده اند.»

«بی بی سی» فارسی نیز امسال به وجود اختلاف بین مراجع و علما اشاره کرد؛ و در مطلبی با عنوان هلال پر دردسر نوشت: «برخی از کارشناسان معتقدند مسئله شروع و پایان ماه رمضان، بیشتر از آنچه مسئله‌ای علمی یا فقهی در دیدن هلال ماه باشد، مسئله‌ای سیاسی است که به توفق جویی گروه‌های مختلف بر می‌گردد.»

«روزآنلاین» هم، مدعی «بی اعتنایی گسترده روحانیون ارشد به نظر رهبر انقلاب» شد و تیتر خود را این گونه برگزید: «حکومت، یک تنه در مقابل همه مراجع تقلید!».

این سایت ضدانقلاب بدون اشاره به مسائل و دلائل فقهی روئیت هلال ماه، مدعی بی اعتنایی مراجع تقلید به نظر رهبری انقلاب شد

این سایت خبری در بخش دیگری از این گزارش، آشکارا مسائل فقهی را کنار گذاشت و پای مسائل سیاسی را به شایعات و دروغ های خود باز کرد و نوشت: «فارغ از عدم توجه مراجع تقلید شیعه به اعلام نظر رهبر ایران درباره اعلام عید فطر، بسیاری از مردم نیز با توجه به شرایط حاکم بر کشور، این مسأله را تا اندازه زیادی سیاسی دیده و این موضوع را نیز در ادامه رخدادهای کشور برشمردند. در همین باره، بسیاری از وبسایت ها و وبلاگ های اینترنتی در مقالات و نوشته های گوناگون از این اعلام نظر رهبر ایران بر خلاف نظر مراجع تقلید شیعه به شدت انتقاد کرده و آن را به مسأله سیاسی مرتبط کردند.»

همان طوری که در بالا هم اشاره شد این دروغ پراکنی و اختلاف افکنی، ادامه همان سیاستی ست که همزمان با حوادث بعد از انتخابات، از سوی جریان فتنه آغاز شده بود. بسیاری از این رسانه ها، اصلا کاری به مسائل فقهی و یا روابط خاص مراجع تقلید با نظام و رهبر انقلاب ندارند، مهم این است که در این برهه خاص، به مخاطبان خود دروغی به نام نارضایتی مراجع تقلید از نظام اسلامی را تزریق کنند.

لینک های مرتبط: استقبال از امام خامنه ای حرام است

آهستان

نظرات  (۱۷)

16 Mordad 92 ، 05:57 ...:: بخاری ::...
سلام.
آدرس بلاگم عوض شد که اینجا آدرس جدیدو گذاشتم واستون.
پاراگراف آبی هم که هستیم هر هفته سه شنبه. لینکش بالای بلاگم هست.
خوشحال میشم از قدمتون.
یاعلی.
16 Mordad 92 ، 12:59 محمدحسین خانی
مگر اعلام عید که یک مسأله‌ی اجتماعی است،جزء وظایف ولی‌فقیه نیست؟

بقیه مراجع نباید از ایشان در چنین مسائلی پیروی کنند؟

ممنون میشم توضیح بدین
پاسخ:
عید یک مساله فقهیست که تمام مراجع می توانند در مورد آن نظر دهند ولی با توجه ب گستردگی و اجتماعی بودن موضوع و همچنین جلوگیری از عدم وحدت مردمی. ولی فقیه زمان آن را اعلام می نماید و تمامی مراجع نیز حتی اگر مخالف زمان آن باشند تبعیتشان از ولی لازم است
دوست عزیز شما و دوستانتان که خودتان را 'سربازان جنگ نرم' می نامید- و البته بنده نمی فهمم منظورتان از 'سرباز' و 'جنگ نرم' چیست- قسمتی از اینترنت را گرفته اید مطالبتان را به هم پاس می دهید. من نمی دانم شما که اعتقاد دارید حرفتان حق است و خود را 'سرباز جنگ نرم' می دانید چرا نمی آیید با دشمنتان -که بنده باشم- جنگ نرم بفرمایید؟؟
پاسخ:
اول اینکه شاید شما بنده را دشمن بدانید ولی بنده شما را دشمن نمی دانم
دومم اینکه پیشنهاد شما را می پذیرم و حاضرم با شما جنگ نرم کنم...
البته بنده به شما حق می دهم. دارید از جیب مردم بیچاره ارتزاق می کنید و حاضر نیستید خود را ببازید.
عید فطر به روایت بی بی سی فارسی
سلام

این عید فرخنده رو به شما همسنگر عزیز تبریک و تهنیت عرض می نمایم.


و چقدر سخت است که این عزیزترین عید را بدون آن عزیزترین غایب از نظر بگذرانیم .... اللهم عجل لولیک الفرج


کسانی که خودشون رو بخواب زدن بیدار نمیشن ...!!!!
18 Mordad 92 ، 15:59 احسان ایرانی
سلام
خسته نباشید ... عید شما مبارک

بروز هستم خوشحال میشم سر بزنید
18 Mordad 92 ، 19:29 محسن علی بیگی نژاد
سلام
با مطلب زیر به روزم:
“انتظار تکرار اقدامی انقلابی از سوی دکتر روحانی؛ ولی فقیه، امام امت اسلامی است”

ممنون میشم لینکم کنی
یا علی
19 Mordad 92 ، 19:02 قائم ...
سلام اگر با تبادل لینک موافقید به ما اطلاع دهید ..
سلام .اگه سر در وبلاگت شعر می نویسی شاعرش هم که مرحوم(شریعتی )هستند را هم بنویس.ok
پاسخ:
منظورتون کدوم شعر هست؟
بنده مشکلی با نوشتن اسم شریعتی ندارم عزیز...
همیشه باید در تاریخ از زمان هایی ترسید که "ارتجاع سیاه" تبدیل میشه به "علمای اسلام".در شرایطی که ماهیت حقیقی و حقوقی گوینده یا نویسنده هیچ تغییری نکرده.
22 Mordad 92 ، 11:36 التقاط !
هوشیاری باید...
23 Mordad 92 ، 02:29 ...:: بخاری ::...
پیش ما بیا اخوی.
ضمنا. ی جایی دیدم ب اسم بلاگت زیادی لطف داشتن. دعوای مفصلی شد. گفتم که در جریان باشی هواتو داریم.

یاعلی.
سلام.
ای کاش بعد از این همه شیطنت رسانه های معلوم الحال، دستشون برامون رو شده باشه و دوباره گولشون رو نخوریم.
راستی! عید مبارک
"عید یک مساله فقهیست که تمام مراجع می توانند در مورد آن نظر دهند ولی با توجه ب گستردگی و اجتماعی بودن موضوع و همچنین جلوگیری از عدم وحدت مردمی. ولی فقیه زمان آن را اعلام می نماید و تمامی مراجع نیز حتی اگر مخالف زمان آن باشند تبعیتشان از ولی لازم است"

سلام. راجع به این جواب شما به جناب خانی باید بگم که اولا در فقهی بودنش اختلاف هست. یقین خود شخص مهمه. این یقین می تونه از طرق مختلف به دست بیاد که احدالطرق نظر مرجعه. راه دیگه به یقین رسیدن نظر حاکم شرعه. در مورد لزوم تبعیت از حاکم شرع هم هیچ لزومی وجود نداره. در واقع این لزوم بستگی به نظر خود مرجع داره که آیا در این موضوع تبعیت از حاکم شرع رو واجب می دونه یا نه؟ که ظاهرا اکثر علمایی که در نجف درس خوندن"نظیر آیت الله سیستانی" تو این موضوع تبعیت از حکم شارع رو واجب نمی دونن. موفق باشید.
25 Mordad 92 ، 17:27 ...:: بخاری ::...
سلام مجدد.
یکی از دوستان ذیل این مطلب صحبت از ی شعری کرده.
منظورش شعری هست که شما زیر عکس توضیحات وبلاگ زدید:نمیدانم پس از مرگم چ خواهد شد...
ایشون به اشتباه(متاسفانه این از اون مصادره های مسخره است) فکر می کنن این شعر مال دکتر شریعتی هستش.(خیلی جاها دیدم که این رو میگن) و از شما خواستن که نام ایشون رو هم بنویسید.
البته این شعر مال استاد مصدق(حمید مصدق) هستش.
یاعلی.
پاسخ:
منم اینو نمی دونستم...
28 Mordad 92 ، 22:40 مخلص ...
متن زیبایی بود.
متن زیبایی بود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.