ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!





برداشتی غلط از تکلیف گرایی

Monday, 7 Mordad 1392، 03:34 PM

در روزهای انتخابات و همچنین پس از آن برخی افراد منتسب ب جریان پایداری با برداشت غلط و اشتباه خود از مفهوم تکلیف و نیز برداشت ظاهری از سخنان امام خمینی و بدون توجه به شیوه‌های سیاست‌ورزی و تصمیم‌گیری امام، ادعا می‌کردند که «مهم انجام تکلیف است، ما چکار به نتیجه داریم!» و در این راه واقعیات شفافی مانند ائتلاف، توجه به نظرسنجی‌ها، تاثیرگذاری موج انتخاباتی و... را بی اساس می دانستند مثلا این دوستان در مطلبی با عنوان «لطفاً حزب اللهی ها تا آخر بخوانند، بازهم بازی ذبح اصلح به پای صالح مقبول» بر اساس تحلیل صالح و مقبول، به ارزیابی وضعیت سیاسی پرداخته و خواستار ماندن جلیلی در صحنه انتخابات و رای دادن به ایشان بودند. این یادداشت آنقدر با نتایج انتخابات مغایرت داشت که چند ساعت بعد از اعلام نتایج از روی وب سایت منتشر کننده برداشته شد. بخشی از آن یادداشت بدین قرار بود: «رای بیشتر قالیباف برای کسانی که به اصلح بودن او قائل نیستند وجه شرعی ندارد و برای او فایده ای هم ندارد... نتیجتاً اینکه ذبح کردن اصلح به پای صالح مقبول برای کسانی که به اصلح بودن جلیلی معتقدند خطای استراتژیکی است که احتمالاً به دوم خرداد دیگری خواهد رسید.»
«در مراحل و شرایط مختلف زندگی همواره باید به دنبال این باشیم که وظیفه و تکلیفی که خداوند به عهده ما گذاشته است چیست و به آن عمل کنیم. این که نتیجه چه می شود به ما مربوط نیست، این را باید به خداوند واگذار کنیم و نسبت به هرچه پیش آمد رضایت داشته باشیم.»

تمام این حرف ها و مطالب در حالیست که علامه مصباح یزدی به عنوان پدر معنوی پایداری در کتابی با عنوان «نگاهی گذرا به نظریه ولایت فقیه» می نویسند: «هنگامی که تأمین و تحصیل یک مصلحت لازم و ضروری، در حد مطلوب و ایده آل آن میسر نباشد، باید نزدیک ترین مرتبه به حد مطلوب را تأمین کرد.» اما حالا رهبر معظم انقلاب خودشان به صحنه آمده و این برداشت غلط و اشتباه را رد کرده‌اند زیرا این برداشت غلط و این تعریف اشتباه از تکلیف، در آینده می‌توانست باعث انحرافات زیادی در مسیر انقلاب و نظام شود.

توضیحات رهبر انقلاب... رابطه‌ى «تکلیف‌مدارى» با «دنبال نتیجه بودن» چیست؟ امام فرمودند: ما دنبال تکلیف هستیم. آیا این معنایش این است که امام دنبال نتیجه نبود؟ چطور میشود چنین چیزى را گفت؟ امام بزرگوار که با آن شدت، با آن حدّت، در سنین کهولت، این همه سختى‌ها را دنبال کرد، براى اینکه نظام اسلامى را بر سر کار بیاورد و موفق هم شد، میشود گفت که ایشان دنبال نتیجه نبود؟ حتما تکلیف‌گرائى معنایش این است که انسان در راه رسیدن به نتیجه‌ى مطلوب، بر طبق تکلیف عمل کند؛ برخلاف تکلیف عمل نکند، ضدتکلیف عمل نکند، کار نامشروع انجام ندهد؛ والا تلاشى که پیغمبران کردند، اولیاى دین کردند، همه براى رسیدن به نتائج معینى بود؛ دنبال نتائج بودند.

مگر میشود گفت که ما دنبال نتیجه نیستیم؟ یعنى نتیجه هر چه شد، شد؟ نه. البته آن کسى که براى رسیدن به نتیجه، برطبق تکلیف عمل میکند، اگر یک وقتى هم به نتیجه‌ى مطلوب خود نرسید، احساس پشیمانى نمیکند؛ خاطرش جمع است که تکلیفش را انجام داده. اگر انسان براى رسیدن به نتیجه، بر طبق تکلیف عمل نکرد، وقتى نرسید، احساس خسارت خواهد کرد؛ اما آن که نه، تکلیف خودش را انجام داده، مسئولیت خودش را انجام داده، کار شایسته و بایسته را انجام داده است و همان طور که قبلاً گفتیم، واقعیتها را ملاحظه کرده و دیده است و بر طبق این واقعیتها برنامه‌ریزى و کار کرده، آخرش هم به نتیجه نرسید، خب احساس خسارت نمیکند؛ او کار خودش را انجام داده. بنابراین، این که تصور کنیم تکلیف‌گرائى معنایش این است که ما اصلاً به نتیجه نظر نداشته باشیم، نگاه درستى نیست.
 در دفاع مقدس و در همه‌ى جنگهائى که در صدر اسلام، زمان پیغمبر یا بعضى از ائمه (علیهم‌السّلام) بوده است، کسانى که وارد میدان جهاد میشدند، براى تکلیف هم حرکت میکردند. جهاد فى‌سبیل‌الله یک تکلیف بود. در دفاع مقدس هم همین جور بود؛ ورود در این میدان، با احساس تکلیف بود؛ آن کسانى که وارد میشدند، اغلب احساس تکلیف میکردند. اما آیا این احساس تکلیف، معنایش این بود که به نتیجه نیندیشند؟ راه رسیدن به نتیجه را محاسبه نکنند؟ اتاق جنگ نداشته باشند؟ برنامه‌ریزى و تاکتیک و اتاق فرمان و لشکر و تشکیلات نظامى نداشته باشند؟ اینجور نیست. بنابراین تکلیف‌گرائى هیچ منافاتى ندارد با دنبال نتیجه بودن، و انسان نگاه کند ببیند این نتیجه چگونه به دست مى‌آید، چگونه قابل تحقق است؛ براى رسیدن به آن نتیجه، بر طبق راههاى مشروع و میسّر، برنامه‌ریزى کند.

لینک های مرتبط: حتی مطهری اول را هم می توان نقد کرد

نظرات  (۲۵)

07 Mordad 92 ، 16:35 صامدون
سلام
عباداتتون قبول.
چرا فکر میکنید پایداری به نتیجه فکر نمی کرد ؟ شما فکر میکنید پایداری فقط دنبال این بود که یه گفتمان انقلابی رو زنده کنه و از یک مصداق حمایت کنه حالا رای آورد یا نه مهم نیست !!اتفاقا براشون نتیجه مهم بود . شما انتظار داشتید پایداری بیاد بنا به مصلحت جلیلی رو بذاره کنار و از قالیباف حمایت کنه . شما دچار شبهه شدید .
آیت الله مصباح : امام(ره) فرمود «ما مأمور به تکلیف هستیم نه نتیجه» این جمله بلند و پر محتوایی است که اولین بار از امام(ره) شنیدم، با این صراحت تا آن زمان کسی این موضوع را مطرح نکرده بود؛ امروزه این جمله در جامعه انقلابی ما به فرهنگ تبدیل شده است. در تبیین شبهات و ابهاماتی که از این جمله به ذهن می رسد یکی از شرایط تکلیف این است که انسان احتمال تأثیر و نتیجه بخش بودن را بدهد به همین دلیل در بحث جهاد می گویند اگر تعداد دشمنان تا دو برابر بود واجب است و در غیر این صورت دیگر واجب نیست. با همین نگاه نتیجه محور است که می‌گوییم هرکس کاری کند که موجب اختلال در نظام اسلامی شود حرام است، بنابراین نتیجه عمل هم باید مهم باشد.
پاسخ:
اگر فکر می کرد که در انتخابات پیروز شده بود و اگرهم پیروز نمی شد حداقل با فاصله ی ناچیزی از رقیب عقب می افتاد
در ثانی ب تکلیف هم درست عمل می شد
07 Mordad 92 ، 20:20 سیدامیر ولایی
سلام
برادر بزرگوار جبهه پایداری خبر از غیب مگه داشت؟ یعنی هرکی هم به تکلیف و هم به نتیجه فکر کنه پیروزه میدانه؟
برادر کی فکر میکرد جناب قالیباف به دور دوم نرود؟ چرا هوشمندانه عمل کردن آقای روحانی را در انتخابات در نظر نمی گیرید؟ مطمئنا پایداری هم اشتباهاتی داشت علتش هم اینه که نه جبهه ی پایداری و نه علامه مصباح معصومن..
همه ما مطمئنا مامور به وظیفه هستیم و این جمله هیچ منافاتی با فکر نتیجه بودن و فرمایشات حضرت آقا نداره..
یا علی..
پاسخ:
حرف ما اصولا بر سر پیروزی حتمی اصولگرایان نیست
فقط این را می دانیم که اصولگرایان من جمله پایداری باید با یک سیاست ورزی خردمندانه تمام تلاش خود را همراه با در نظر گرفتن نتیجه انجام می دادند نه اینکه تنها ب تکلیف اونهم با تفسیر غلط عمل کنند
سلام

امشب سر مهربان نخلى خم شد

در کیسه نان به جاى خرما غم شد

در کنج خرابه‌ها زنى شیون کرد

هم‌بازى کودکان کوفه کم شد

شهادت مولا امیر المؤمنین امام علی (ع) تسلیت باد.
چه شب است یا رب امشب که شکسته قلب یاران
چه شبى که فیض و رحمت، رسد از خدا چو باران
چه شبى که تا سحرگاه ، زفرشتگان «الله»
برکات آسمانى، برسد به جان نثاران . . .
خدایا
این انشقاق و تفرقه بین اصولگرایان را مرتفع کن!
التماس دعا
07 Mordad 92 ، 21:48 صامدون
شما اساسا با علامه مشکل دارید و شکست اصول گراها رو می ندازید گردن علامه مصباح . جالبه که خودتون رو عاقل تر از ایشون می دونید .
اگر هزار بار برگردم عقب بازم ب جلیلی رای میدم.
سلام.
به روزم.
تو هم بیا و به "من" لعنت بفرست.

شهادت امیرالمومنین رو تسلیت میگم.
یاعلی.
08 Mordad 92 ، 16:54 یک خبرنگار
سلام ،

خدای بزرگ رو شاکرم که چنین روزی رو دیدم و بیانات شفاف و بی پرده ی رهبر فرزانه ی انقلاب رو شنیدم ...

" و السلام علی من اتبع الهدی ... "
08 Mordad 92 ، 19:16 حج آغا رضا
سلام.
مطلب قشنگ وبه موقعی بود.


البته اینو بگم که کسی که میخاد بر طبق اصل "تکلیف مداری" عمل کنه مطمئنا دنبال همان نتیجه اش هم هست.یعنی برای اینکه به فلان نتیجه برسد است که طبق فلان روش وکار عمل کردن را تکلیف خود میداند!!!


و بنظر میاد(نظر من نه دیگران وشاید اشتباه هم باشه) که حضرت آقا هم منظورشون این بوده است.



ولی این مطلب رو قبول دارم وداشتم که کافیه یه جایی یه نفر بیاد و چیزی بگه ،اونوقت خیلی اصلا و بدون اینکه سر از اون قضیه در بیارن میوفتن پشت سرش.
من خودم رایم آقای جلیلی بود.آلبته از اول رایم با آقای قالیباف بود ولی تغییر کرد.
در همون دوران دیدم افرادی رو که اصلا بدون هیچ تحقیقی و "کشکی"چون فلان شخصیت ممتاز داره فلان کلام رو میگه با کله میومدن.

البته با کله ای که روش نه چشم وجود داشت ونه توش مغز.!!!(گفتم عده ای نه همه وحالا شاید این عده 10 نفر باشن پس لطفا خواننده های محترم بهشون بر نخوره که من به همه توهین کردم !!)

به هر حال ممنون از مطلب زیباتون
این چه بساطی است که خیلی از سایت ها به بهانه این صحبت های رهبری شروع کرده اند به تخریب پایداری !
خود آیت الله مصباح هم قبل از انتخابات تاکید کرده بود که اگر رای دادن به اصلح موجب رای آوردن افسد شود باید از صالح مقبول حمایت کنیم ... اما مسئله این جاست کهه در این انتخابات عرصه این گونه نبود . اتفاقا نتیجه نشان داد تحلیل کسانی که می گفتند قالیباف خیلی رای دارد و اگر به او رای ندهیم دیگری که نمی خواهیم رای می آورد تحلیل کاملا غلطی بود و اختلاف فاحش رای قالیباف با روحانی غلط بودن آن تحلیل(تحلیل که چه عرض کنم ! ) را نشان داد.
پاسخ:
این تحلیل الآن نادرست است ولی در آن زمان و در اون شرایط اگر این اتفاق افتاده بود احتمال رای آوری زیاد بود... شما باید خوب بدانید خیلی از این آراء روحانی بر اساس موجی بود که در جامعه ب دلیل تفرق اصولگرایان در مقابل یک نفر ب راه افتاد.
بنابراین چطور کنارگیری عارف ب نفع روحانی می تواند موج ایجاد کند ولی کنارگیری اصولگرایان ب نفع یک نفر نمی تواند؟!!!
10 Mordad 92 ، 05:59 سجاد ملکی
سلام
بروزم
10 Mordad 92 ، 18:13 سیدامیر ولایی
همیشه پای اسرائیل در میان است..
11 Mordad 92 ، 17:22 الفاتح
سلام علیکم
امام صادق علیه السلام: من تعجب می کنم از اینکه شخص با آوردن دو شاهد حقش را می گیرد اما علی بن ابی طالب(علیه السلام) با 12000 شاهد حقش شد .. تفسیر عیاشی جلد 1 صفحه923

حـال و هــوای ایـن روزهـای مصــر و ســوریـه را کـه می بینـــم، .. بیشــتر از گذشـته خـــدا را بـه خاطــر وجــودتـان شـُـکر می کنـم؛ خـوش بـه حـال مـا .. کسـی را داریـم کـه حرفـش همیـشـه حُسـن ِ خِـتام همـه ی اختــلاف هـاسـت برای سلامتی امام خامنه ای صلوات

جرج گالوی نماینده سابق پارلمان انگلیس گفت: آل سعود سه تریلیون دلار در بانکهای صهیونیستی-آمریکایی سرمایه دارد.اگر آل سعود فقط تهدید به خروج سرمایه های خود از این بانکها کنند این برای آزادی فلسطین کافی است.

با 3مطلب جدید در خدمتیم، بهترینهای خداوند تقدیم شما،در دعایتان رزمندگان دلاور در سوریه عزیز را فراموش نکنید، از حضور نورانی شما تشکر و قدردانی می کنم، محتاج دعای جمله خوبانم[گل]
12 Mordad 92 ، 15:40 میلاد گودرزی
.: وبلاگ حـــِــذر بروز است :.

پوستر + یادگارنوشت
"احــــمـــــدی نــــــــژاد..."
http://hezr85.blog.ir/post/53
12 Mordad 92 ، 15:42 حسن جلیلی
کجای حرف آقا با جبهه پایداری و جلیلی منافات داشت؟ آقا هم که حرف ما رو زدند.
دوست گرامی بنده وبلاگ شما رو خوندم و متأسف شدم.
من حاظرم راجع به هر موضوعی که بخواهید با شما بحث کنم.
به عقیده من تمام برداشتهای شما بر اساس احساس و عاطفه و جهت یافته توسط عده ای دیوانه است.
13 Mordad 92 ، 00:06 تریبون دانشجویی
حضرت آقا می گن شما وقتی یه هدف مقدس دارید و می خواید براساس تکلیف عمل کنید نباید بزن بهادری بدون برنامه ریزی عمل کنید این تعبیر متفاوته با اینکه بگیم شما هدف مقدستون رو تنزل بدید بخاطر مصلحت.نه ما با برنامه عمل می کنیم فقط هم شعار نمی دیم حالا نتیجه هرچه شد توکل برخدا.
التماس دعا
با سلام. بنده طاهری مدیر مسؤل سایت خبری شهرستان برخوار (khabarma.ir )می باشم. شما با افتخار در وبلاگ مرجع شهرستان ( imaneiran.blogfa.com) لینک شدید. لطفا از سایت خبری شهرستان دیدن فرمایید و آنرا در سایت و وبلاگهایتان لینک کنید.
14 Mordad 92 ، 12:09 محمدرضا
سلام همسنگر ..خسته نباشی متن خوبی بود..تحلیل خوبی بود.......
راستی با متنی به نام...
" احمدی نژاد ..یَ...م..!!" به روزم ..لطفا بیا متنو بخون ونظرتو بگو ....یاعلی....
14 Mordad 92 ، 23:45 التقاط !
زیبا فرمودند حضرت ماه...
با سلام
آخرین کتب تالیف شده مدرسه دانشجویی قرآن و عترت
نظام هماهنگ سوره ها_ المیزان
هنر خوب زیستن
دوره های رشد: تولد تا تکلم
تکلم تا بلوغ
..
www.quranetratschool.persianblog.ir/
مطلبی که آقا فرمودند بسیار ضروری بود..

سلامتی شان صلوات
15 Mordad 92 ، 08:58 بیسیمچی
سلام ببخشید دیر جواب میدم مدتی گرفتار بودم خوتون بهتر میدونید دیگه نیازی به توضیح نیست
لینک جدید در وبلاگ درج شد
موفق باشید وپایدار

سلام
متاسفانه این یک مسئله ای هست که بد جا افتاده
بعضیا از این آیه مدد میگیرن تا کم کاری کنن
شهید مهدی باکری خوب حرفی زده:
معنی «لا یکلف الله نفسا الا وسعها»این نیست که یک روز از صبح تا شب کار کنیم و بعد خسته شویم و به این آیه پناه بیاوریم... پاسدار باید آنقدر کار کند که از بی خوابی و خستگی چرت بزند، بیدار که شد دوباره کار کند تا جاییکه از حال برود واگر به هوش آمد به کار ادامه دهد.

خدایا !
به علمای ما مسؤولیت و به عوام ما علم و به دینداران ما دین و به مؤمنان ما روشنایی و به روشنفکران ما ایمان و به متعصبین ما فهم و به فهمیدگان ما تعصب و به زنان ما شعور و به مردان ما شرف و به پیران ما آگاهی و به جوانان ما اصالت و به اساتید ما عقیده و به دانشجویان ما نیز عقیده و به خفتگان ما بیداری و به بیداران ما اراده و به نشستگان ما قیام وبه خاموشان ما فریاد و به نویسندگان ما تعهد و به هنرمندان ما درد و به شاعران ما شعور و به محققان ما هدف و به مبلغان ما حقیقت و به حسودان ما شکاف و به خودبینان ما انصاف و به فحاشان ما ادب و به فرقه های ما وحدت و به مردم ما خودآگاهی و به همه‌ی ملت ما همت تصمیم و استعداد فداکاری و شایستگی نجات و عزت ببخش. آمین


مطلبی زدم با عنوان
"قــابــل تــوجـه وبــلاگــــ نــویســان ارزشــــی"

موفق باشید

سلام اگه میشه نظرتون رو در مورد کابینه پیشنهادی روحانی بفرمایید
پاسخ:
بنظرم چه بپذیریم و چه نپذیریم ایشون از طرف اصلاح طلب ها مورد فشارند .... با این منوال کابینه ای که ایشون معرفی کرده اگه کلی بخوام بگم خیلی ایده آل نیست و افراد متعهدتر و بهتری هم می تونست جایگزین برخی افراد شود
اما این را هم باید پذیرفت که روحانی از دل اصلاح طلب ها پا به عرصه قدرت گذاشت و انتخاب همچین کابینه ای زیاد دور از ذهن نبود
15 Mordad 92 ، 15:56 نیما انصاری
سلام دوست عزیز.
از شما دوست صاحبنظر دعوت میکنم برای تحلیل جمله ای از رهبر انقلاب مرا یاری فرمایید.
منتظر شما در وبلاگم هستم
یاعلی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.