ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

سینه‌زنى مخصوص امام حسین است

Thursday, 3 Mordad 1392، 05:21 PM
این روزها خیلی‌ها یادی از محمدرضا شجریان می‌کنند و آن ربنای معروفش. حتی در مناظرات انتخاباتی هم یکی از کاندیدها از ایشان یاد می‌کند و حسرت پخش‌نشدن این نوا را در صداوسیما می‌خورد.
رهبری در اسفند سال 1370 در دیدار با اعضاى گروه ویژه و گروه معارف اسلامى صداى جمهورى اسلامى ایران‌ به طور مفصل پیرامون بسیاری از گزاره‌های فرهنگی و معرفتی که مربوط به رادیو می‌شد سخنانی ایراد فرمودند که بخشی از آن نیز مربوط به ربنای محمدرضا شجریان بوده است. ایشان فرمودند:
«...البته همین دیروز یا پریروز بود که دیدیم بعد از اذان دعایى با لحن عربى خوانده شد که خوب و دلنشین بود؛ اما اگر بخواهند آن را بِکِشند، چیز مطلوبى نخواهد شد. البته استثناهایى هم وجود دارد؛ مثلاً آن «ربنا»هایى که شجریان خوانده و در ماه رمضان قبل از اذان مغرب مى‌گذارند، یک کار هنرى است؛ یک کار حالى نیست؛ مناسب نیست که بعد از اذان، کسى بخواهد آن‌طور چیزى را بگذارد؛ نه، بعد از اذان، به نظرم مى‌رسد که همین صداى معمولىِ مسجدىِ ما بهتر و مناسب‌تر باشد.»
اشتباه نکنید! قصد بنده بازگویی نظر ایشان در خصوص ربنای شجریان نیست. رهبری در آن سخنرانی به چندین نمونه‌ی مهم دیگر نیز اشاره کردند که نمی‌دانم چرا کمتر رسانه‌ای به طور تحلیلی به آن‌ها اشاره کرده است. شاید برای شما هم جالب باشد ولی بخوانید نظر رهبری در خصوص روضه‌خوانی‌ها و سینه‌زنی‌ها در مراسم عزاداری ائمه(علیهما السلام):
«مسأله‌ى دیگر، مسأله‌ى روضه‌هاست. روضه‌خوانى و سینه‌زنى باید باشد؛ اما نه در هر عزایى. این را بدانید که روضه خواندن و گریه کردن - آن سنت سنیه - مربوط به همه‌ى ائمه نیست؛ متعلق به بعضى از ائمه است. حالا یک وقت در جمع و مجلسى کسى روضه‌اى مى‌خواند، عده‌اى دلشان نرم مى‌شود و گریه مى‌کنند؛ این عیبى ندارد. اصلا عزادارى‌کردن یک حرف است، روضه‌خوانى و سینه‌زنى راه‌انداختن یک حرف دیگر است. روضه‌خوانى و سینه‌زنى راه انداختن، مخصوص امام حسین است؛ حداکثر مربوط به بعضى از ائمه است؛ آن هم نه به این وسعت. مثلا در شب و روز تاسوعا و عاشورا به‌خصوص، در شب و روز بیست‌ویکم ماه رمضان، سینه‌زنى و عزادارى و برپایى جلسات خوب است؛ ولى مثلا در مورد حضرت موسى‌بن‌جعفر(علیه‌السلام) - با این‌که وفات آن بزرگوار از وفات‌هاى داراى روضه‌خوانى است - من لزومى نمى‌بینم که سینه‌زنى بشود؛ یا مثلاً در سالگرد شهادت حضرت زهرا (س) مناسبتى ندارد که ما بیاییم نوحه‌خوانى و سینه‌زنى کنیم؛ بهتر این است که در آن موارد، شرح مصایب‌شان گفته بشود. شرح مصایب، گریه‌آور است.»
«...حتماً لازم نیست که عزادارى به همان شکل سنتىِ روضه‌خوانى باشد که اولش چیزى مى‌خوانند و بعد هم احیانا آخرش دمى مى‌گیرند و سینه‌اى مى‌زنند؛ نه، شرح حال را بیان کنید؛ مثلاً یک نفر با بیان خوب و لحن محزونى، وضع زندان‌رفتن حضرت موسى‌بن‌جعفر را بیان کند؛ حوادث تلخ زندان را بیان کند؛ بعد شهادت حضرت را بیان کند؛ بعد مراسم تشییع را بیان کند؛ در این صورت هر کس که آن‌جا نشسته باشد، دلش نرم مى‌شود.»
و البته سایر نقطه‌نظرات ایشان در همان سخنرانی، پیرامون استفاده از موسیقی در مراسم عزاداری و تواشیح و اذان و... و هم‌چنین آشنا نبودن مردم با سیره‌ی اهل بیت و بررسی‌نکردن زندگی آن بزرگان به صورت تحلیلی، که ظاهراً بی‌مشتری مانده‌اند.
این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که «برخی‌ها از کاه، کوه می‌سازند.» اما این‌جا برعکس است. از کوهی به آن بزرگی فقط کاه آن را نشان‌مان می‌دهند و سپس از همان کاه، کوه می‌سازند!
لینک مرتبط: من سگـ حسین + دانلود
سید هادی مصطفوی

نظرات  (۱۶)

04 Mordad 92 ، 15:48 یار دلدار
دعوتید به پله 13 هیئت وبلاگی فاطمه الزهرا سلام الله علیها
التماس دعا .
04 Mordad 92 ، 16:01 محمدحسین خانی
با همین سخنان رهبری بارها با کسانی که از شب اول ماه رمضان هیئت سینه زنی راه می‌اندازند یا حتی در ایام میلاد معضومین هم شور می‌گیرند و سینه می‌زندد؛ صحبت کرده‌ام

منتهی قبول نمی‌کنند
حتی گفتم خودم یک صفحه‌ای در مورد زندگی ائمه آماده می‌کنم که بدهید مداح مجلس آن را بخواند؛ قبول نکردند
04 Mordad 92 ، 16:59 فقط یک نظر ساده
حسین بیشتر از اب تشنه لبیک بود افسوس.... افسوس که به جای افکارش زخمهای تنشان را نشانمان دادند....
پاسخ:
این جمله درست نیست
04 Mordad 92 ، 19:12 سیدامیر ولایی
بسیار جالب بود.. استفاده کردیم
http://ifpress.ir/News/1633/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%82%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%9F
05 Mordad 92 ، 18:23 التقاط !
جالب بود.
نظرات حضرت آقا همیشه حیرت انگیزه!
منبع؟
06 Mordad 92 ، 23:06 لایتنــــــــاهی خویشم همه غیر آمد
این جزر و مد چیست که تا ماه می‌رود؟
دریای دردِ کیست که در چاه می‌رود...؟
***
سلام علیکم
ظرفیت‌هایی در حال آزاد شدنند! هم از این طرف، هم از طرف دیگر!
- بروزم با تصویرسازی با موضوع "علم بهتر است یا ثروت؟" و پاسخ حضرت امیر علیه السلام
یا علی علیه السلام
07 Mordad 92 ، 00:46 برف و آفتاب
از کوهی به آن بزرگی فقط کاه آن را نشان‌مان می‌دهند و سپس از همان کاه، کوه می‌سازند!

عجب توصیف رسایی!
مشکل شما چند چیزه:

1- ظاهرا فکر می کنید همه حرف های ایشون درسته
باید قبل از هر چیزی برای هر حرفی دنبال دلیل بود
2- این نظر تاکید می کنم غلط برای 20 سال پیش بوده و برگزاری مراسم در ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها جلوی خود گوینده هم حاکی از تغییر نظر وی است.
تقلید کورکورانه رو کنار بذارید و این مطلب گمراه کننده رو بردارید
07 Mordad 92 ، 15:18 tarahomiasl
با سلام؛
این روزها که چشم ها گریان و سینه ها پر سوز و گدازند، خواستم از علی علیه السلام بنویسم...! دیدم من یارای وصف مظلومیت بی حصرش را ندارم، چه کس بهتر از خودش تا بگوید چه کشید از دست مرد صفتانِ نامردِ کوفه...!
اگر توان خواندن درد و دل های غریبانه مولا را داشتید سری به من زده و از حس و حالتان برایم بنویسید...!


http://tarahomiasl.ir/%D9%87%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B8%D9%84%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%87%D8%AC-%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%84%D8%A7%D8%BA%D9%87/
10 Mordad 92 ، 19:24 عمـــــــــــــــار
سلام

آقا همیشه درست میگه
مشکل ما تفسیر سخنان آقا می باشد.

مردم را با چیزی غیر از زبانتان (بلکه با عمل) به سوى خدا بخوانید

تا آنان تلاش و صداقت و پرهیزکاری شما را به چشم ببینند.

امام صــــــــادق (ع)


مشکل شما چند چیزه:

1- ظاهرا فکر می کنید همه حرف های ایشون درسته
باید قبل از هر چیزی برای هر حرفی دنبال دلیل بود
2- این نظر تاکید می کنم غلط برای 20 سال پیش بوده و برگزاری مراسم در ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها جلوی خود گوینده هم حاکی از تغییر نظر وی است.
تقلید کورکورانه رو کنار بذارید و این مطلب گمراه کننده رو بردارید


پاسخ:
اگه این مطلب از منظر شما دارای اشکال است پس لطفا نقدش کنید
27 Mehr 92 ، 01:18 راه ...
جلّ الخالق! واقعا هیچ اطلاعی در این مورد نداشتم! هیچ.../
صحت حضرت آقا برای من یقین شده است که بی علم و هدف حرفی نمیزند ولی من واقعا نفهمیدم چرا؟ اشکال کار کجاست؟ چه اشکالی دارد برای دیگر ائمه و بانو فاطمه هم سینه زنی شود..؟ یعنی واقعا نفهمیدم ها ! اگه شد شرحی بدهید با فهمیده های خودتان!...
پاسخ:
سلام دارم ب وجه اشتراک بین خودم و شما فکر می کنم!
23 Azar 93 ، 00:21 محمد حسنی
سلام.
فرمایش مقام معظم رهبری، امام خامنه ای مد ضله العالی روی چشم مثل بنده ی کمترینه و حتماً لازم و واجب الاطاعته برام اما حکمت این فرمایش رو لطفاً به عنوان یه روحانی شرح بدین.
من یکی تو مداح های مهور کسی رو نمیشناسم که از این فرموده اطاعت کنند، حتی مداحانی که به بیت معظم الله دعوت میشن هم این کار رو نمیکنن.
تازه به کرات چه در جبهه و چه در دوران فتنه شده که از شهدا و مسائل روز تو سینه زنیها یاد شده و این مورد تعیید حضرت امام هم بود.
شهید مطهری هم همین رو زیاد تأکید میکردند و حضرت آیت الله مکارم هم همینجور فرمودن که فرمودن مداحان باید در قسمتهای مختلف عزاداری از مقام معظم رهبری حمایت کنن.
شکلک من گیج شدم و سؤال دارم لطفاً الکی تعیید نکنین نظرم رو و مفصل توضیح بدین.
پاسخ:
البته جواب رو باید از این دوستانی که نام بردید بپرسید نه بنده
بنظرم همونطوری که حضرت آقا فرمودند عزاداری ها هم باید دارای شور باشد و هم شعور و منطق ولی در چند سال اخیر بنظرم جنبه شور عزاداری ها بیشتر قوت گرفته بدلیل جذابیت های خاص خودش نسبت به منطق و شعور و این باید اصلاح شود
23 Azar 93 ، 15:30 کوروش
مقام عظمای ولایت به جای عزاداری به مشکل مردم پایتخت رسیدگی کنند در مراسمات عزاداری اکثر شرکت کنندگان بعنوان تفریح تماشگر هستند.

کی از دست این خرافات سینه زنی و غیره خلاص میشویم

به زور مردم را محجبه میکنند
مردم این باید به زور در تلویزیون ایران مثلا شعائر اسلامی نگاه کنند.

فقط گریه- شهادت- زیارت -مساجد - مهدیه -حسنیه- آستان -امامزاده -مصلی- بارگاه کاخ مانند آقای خمینی-

ما اگر اینها رانداشتیم
چی میشد

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.