ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

مدتی ست اعضای جبهه پایداری و حامیان این جریان، در وبلاگ‌ها، سایت‌ها، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها، با استفاده [و یا سوء‌استفاده] از انتساب خود به آیت الله مصباح، در حال نهادینه کردن یک فرهنگ بسته‌ی فکری و حزبی در کشور هستند، به طوری که نفس حمایت آیت الله مصباح را از خود دلیلی بر درستی خود می‌دانند! در حالی که صرف انتساب به یک شخصیت برجسته، عقلا و شرعا معیاری قوی، منطقی و عقلانی برای فعالیت سیاسی نیست.

این رفتار علاوه بر آن‌که توهین به آیت الله مصباح است، راهی برای فرافکنی و فرار اعضای این جریان از پاسخ به اشتباهات گذشته خودشان هم هست.

سیاست عرصه اظهار نظر و نقدهای صریح بر رفتار و تصمیم سیاسی است. هر کس با هر جایگاهی وقتی وارد میدان سیاست می‌شود، باید خودش را برای نقد‌های جدی و اساسی آماده کند و هزینه‌اش را هم بپردازد. وقتی یک جریان سیاسی، خط قرمز خود را یک «شخص»‌ قرار می‌دهد، عملا می خواهد فرصت نقد را از دیگران بگیرد چرا که هر نقدی بر مواضع این جبهه، مخالفت با آیت الله مصباح تعبیر می‌شود با این توجیه که ما مورد حمایت ایشان هستیم!

البته شخصیت آیت الله مصباح از این مساله مبراست و خود ایشان هم تاکنون ادعاهای جبهه پایداری را تایید نکرده‌اند. باقری لنکرانی هم به صراحت از عدم رضایت آیت الله مصباح از تعبیر «لیدری» خبر داده اند. و ایشان اصلا به بحث مصادیق کاندیداتوری در جبهه پایداری ورود نکرده اند.

اشتباه دیگر جبهه پایداری این است که با استفاده مبتذل از تعابیر رهبر انقلاب درباره آیت الله مصباح، به دنبال تحمیل جایگاه علمی و فکری ایشان به عرصه سیاست است. تعبیر رهبری درباره شخصیت آیت الله مصباح این است: «بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقاى مصباح را مى‌شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب‌نظر در مسایل اساسى اسلام ارادت قلبى دارم. اگر خداى متعال به نسل کنونى ما، این توفیق را نداد که از شخصیتهایى مانند علامه طباطبایى و شهید مطهرى استفاده کند، اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم‌القدر، خلاء آن عزیزان را در زمان ما پر مى‌کند.»

آنچه در این عبارات مشهود است، اشاره به جایگاه علمی، فقهی، فکری و فلسفی آیت الله مصباح است نه فعالیت سیاسی. این افراد با تحریف سخنان رهبری، جایگاه آیت الله مصباح را تا حد یک چهره‌ی صرفا سیاسی و یا رهبر یک جریان تندروی سیاسی پایین آورده و عملا مسئولیت تندروی‌های خود را متوجه ایشان کرده‌اند!

آیت الله مصباح شخصیت‌ برجسته و محترمی هستند که در سخت‌‌ترین شرایط با مواضع خود از انقلاب، نظام و رهبری دفاع کرده و در این مسیر اهانت‌ها و تهمت‌های زیادی را هم تحمل کرده‌اند. اما این حضور عام سیاسی را نباید با فعالیت خاص جناحی و سیاسی [آن‌هم در حد جریانی مثل پایداری] یکی دانست.

البته منظورم این نیست که منکر فعالیت سیاسی آیت الله مصباح بشویم، منظور این است که در عالم پیچیده‌ی سیاست، القاب، اسامی، جایگاه و بزرگی شخصیت‌ها نمی‌تواند مبنا، ملاک و معیار کافی برای سایر افراد و یا بهتر بگویم افرادی که دارای قدرت تصمیم گیری هستند، باشد چون سیاست، امری تقلیدی نیست. اگر بزرگی آدم‌ها و جایگاه علمی آنها معیار باشد، باید مو به مو تابع نظرات و سلیقه‌های خاص سیاسی آن‌ها باشیم. سلیقه‌هایی که گاه ممکن است با واقعیات موجود و یا با تفسیر رسمی نظام و ولی فقیه در تناقض باشد.

رهبر انقلاب درباره رفتار شهید مطهری در قبال مرحوم دکتر شریعتی تعبیر جالبی دارند: «نظرات مرحوم شهید مطهری درباره شریعتی – چه در آغاز آشنائی‌شان که تا دو سه سال از وی به نحو شگفت‌آوری ستایش می‌کرد و چه در سال‌های بعد که از او به نحو شگفت‌آوری مذمت می‌فرمود – غالبا مبالغه‌آمیز… بود. در همین مطالبی که ایشان به امام مرقوم داشته، نشانه‌های بزرگنمایی آشکار است. برخی دیگر از دوستان ما از جمله مرحوم شهید بهشتی نیز همین نظر را در باره اظهارات شهید مطهری داشتند.»

این نقد صریح رهبر انقلاب به شهید مطهری ست جالب اینکه همان زمان، نظر آیت الله مصباح درباره شریعتی بسیار تندتر از شهید مطهری بود! درمقابل، شهید بهشتی، آیت الله خامنه‌ای و برخی دیگر از بزرگان انقلاب نظر مساعد و معتدلی درباره شریعتی داشتند. امام خمینی هم نامه شهید مطهری را درباره شریعتی بی‌پاسخ گذاشت و شریعتی را هرگز رد نکرد، اما از سوی دیگر همه آثار شهید مطهری را هم برای جوانان مفید دانست.

مثال فوق، نمونه‌ای است از وجود اختلاف نظر آدم‌ها درباره یک شخص خاص.

منظورم از کنار هم گذاشتن این نکات دفاع از سایر افراد و رقبای جبهه پایداری نیست، منظورم این است که جایگاه علمی آدم‌ها باعث نمی‌شود که در جزیی‌ترین مسائل سیاسی تابع نظر آنها باشیم. راهی که جبهه پایداری می‌رود، دقیقا به همین معناست. یعنی تعطیل کردن عقل و تابعیت محض در کلیه مسائل سیاسی!
لینک مرتبط: حاشیه ای بر یک نقد
ahestan.ir

نظرات  (۵۶)

سلام ممنونم که بهم خبر دادید...
جدا بین همین افراد چه اختلاف نظرهایی وجودداشته حتی سر مسائلی که اصلا به چشم نمیاد... ممنونم استفاده کردم
15 Ordibehesht 92 ، 23:38 سرباز ایت
عزیز دلم حرفهای خوبی نوشتی ولی کاش بدانی هر سخن جایی وهر نکته مکانی دارد بعضی حرفهای خوب گاهی مشکل ساز می شود وباعث سوء ظن می شود
16 Ordibehesht 92 ، 10:14 بنیان مرصوص
سلام
جالب بود و قابل استفاده
اما دو ادعای بدون استدلال بود
1- سیاست، امری تقلیدی نیست.

2- راهی که جبهه پایداری می‌رود، دقیقا به همین معناست. یعنی تعطیل کردن عقل و تابعیت محض در کلیه مسائل سیاسی!


16 Ordibehesht 92 ، 10:37 یاس کبود
سلام
جالب بود ولی برای من که اهل سیاست نیستم , کمی ثقیل بود
اما فکر میکنم در باره انتخابات فقط کسانی میتونن طبق نظر خودشون رو عمل کنند که از سیاست سر در بیارن , کسانی که مطلع نیستند باید از افراد قابل اعتماد خودشون پیروی کنند
16 Ordibehesht 92 ، 11:06 یـک قــدم تا خــدا
.

ســـلام

فقــط متأسفم برا خــودمون ..

واقعــا" با این اوضــاع ، آیا امام زمان توی ایــران ِ پر مــدعا ، 313 یار داره که بیاد ؟؟

اللهــم جعل عواقب امورنا خیرا ..

.
سلام
خدمتی که بزرگانی همچون آیت الله مصباح، حاج منصور و افراد مشابه در دولت های سازندگی و اصلاحات به جامعه ولایی ما کردن قابل چشم پوشی نیست. حتی همین آقای شریعتمداری کیهان... اینها یا هاشمی و خاندان ایشون جنگیدین تا ولایت فقیهو زنده نگه دارن ولی امان از دست این احمقایی که دور ور آدمو می گیرن و کم کم با اطلاعات غلطی که می دن طرفو به تناقضات در سخنانشون میندازن؛ مثل این گیاهانی که دور درخت می پیچند و با رشدشون کم کم مانع رسیدن هوا و نور به درخت اصلی می شن...
کا رو به جایی رسوندن که صحبتای آیت الله مصباح که حقیقتا برای ما عزیزه در تقابل با سخنان رهبری قرار بگیره؛ خصوصا در رابطه با دولت.
خدا عاقبت آدمو ختم بخیر کنه...
سلام کاملا موافقم جالبه کهخود علامه مصباح میگه بازم به تشخیص خودتون عمل کنید واگر براتون مسجل شد که مثلا شخص دیگری اصلح هست موظفین به اون رای بدید منتها اینا همش شرط داره که مهمترین شرطش اینه که ما از روی منافع وهوای نفس درباره اشخاص فکر نکنیم ....اما من یه تجربه دارم حتی اگر انسانهای بزرگی مثل مصباح یا مطهری از روی سهو نسبت به شخصی افراط کنند خدا نخواهد گذاشت اون فرد نابود بشه وحق رو به حق دار میرسونه حالا میبینی بعد اینهمه سال که شریعتی رو کوبوندند یهو در دوره ای که دقیقا ادمایی که میکوبوندن تقریبا اومدن سر کار دوباره این چهره احیا میشه الته نوشته های این بزرگوار حتما اشکال هم داره که خود ایشون از خونوادش خواسته بود تصحیح کنه که نکردن
بهر حال بخاطر شجاعتتون ممنون پست مفیدی بود
16 Ordibehesht 92 ، 12:19 سرباز صفر
سلام

مطلب جالبی بود .. ممنون از زحمات ..

T A K H R I B C H I
امام صادق (ع) می فرمایند

شیعیان ما را در سه چیز بیازمایید :
در مواظـبـت بر اوقـــات نمـــازها ،
در نگهدارى اسرارشان از دشمنان ما
و در همدردى و کمک مالى به برادرانشان

(میزان الحکمه، باب صفات الشّیعه)
16 Ordibehesht 92 ، 13:00 الهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم
خداقوت
ببخشید منبع شما برای نقدی که بر آقای مصباح وشهید مطهری داشتید ازکجاست؟؟؟؟
پاسخ:
کتاب گفتمان مصباح، چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نامه معروف شهید مطهری به امام خمینی پیرامون دکتر شریعتی
کتاب استاد مطهری و روشنفکران، چاپ انتشارات صدرا
حکایت مخالفت آقای مصباح با شریعتی جزو واضحات تاریخی هست. همه بزرگان و انقلابیون اینو قبول دارند. در کتابهای مختلفی هم نقل شده. مخالفت آقای مصباح با شریعتی به حدی بود که حتی اعتراض شهید بهشتی رو به همراه داشت.
در این لینک می تونید این مطلب رو بخونید.
16 Ordibehesht 92 ، 13:03 سید امیر علی حیدری
سلام بنده خوب خدا
قلمتان مستدام
واقعاً جالب بود
بصیرت الان تنها چیزیست که در رصد کردن کاندیداهای بیشمار لزومش احساس می شود.
16 Ordibehesht 92 ، 13:05 چشمانی منتظر به راه
سلام
متن خوبی بود .
من هم به گونه ای با مطلب شما موافقم و فکر میکنم اگر اشخاص مطیع رهبری باشند نباید صرفا از یک شخص حمایت کنند چون اگر اینگونه بود خود آقا از همه اصلح تر بودن برای اینکه شخصی را انتخاب و معرفی کنند اما ایشان از ما خواسته اند که تحقیق کنیم ، تفکر کنیم مشورت کنیم و با بصیرت بالا انتخاب کنیم.
اللهم عجل لولیک الفرج
16 Ordibehesht 92 ، 13:23 حسین رضائی فرد
اجازه کپی این متن رو می دید؟
پاسخ:
بله البته با ذکر منبع...
اگرم دوست ندارید منبع رو ذکر کنید مشکلی نداره فقط باید بجاش یه روضه حضرت زینب تو خونتون بگیرید پذیرایی هم ساندیس بدید
یا حق
سلام
نه خسته دادا
طیب الله انفسکم
الان زمان گذر از اشخاص است!
و لازمه آن هم شناخت حق است؛
اون وقت میتونیم به این رویکرد غلط در اجتماع پایان بدیم.
که فقط دنبال حرف و موضع فلانی اند ولی یه کم تحلیل
خدا نکنه، تعطیل!

در پناه اهل بیت ...

16 Ordibehesht 92 ، 15:15 مــــــیخــــواهم با تو باشـــــــــمـ
فقط باید بجاش یه روضه حضرت زینب تو خونتون بگیرید پذیرایی هم ساندیس بدید...

این بیشتر از متن قابل استفاده بود!!
16 Ordibehesht 92 ، 15:37 کلیک های پایداری
با عرض سلام
ممنون از دعوت تون
1* آیت الله مصباح خودشون جناب آقای لنکرانی رو به عنوان اصلح معرفی کردن.
2* وقتی کسی همچون آیت الله مصباح خودشون وارد صحنه شدند یعنی این انتخابات خیلی درجه حساسیتش بالاست.
3* معیار حال افرادست. الان باید ببیند آیا حال فعلی آیت الله مصباح خوب است یا خدای نکرده دستخوش گذر زمان شده اند. که با فرمایشات ایشون و انقلابی وآرمانی بودن همراه با گفتمان منطقی شون میشه استنباط کرد که آیت الله در طوفان تاریک امروزه جامعه ما می تونن سکان داری کنن و طیفی رو رهبری کرد و انقلاب رو به سر منزل مقصودش رسوند/
4*دکتر لنکرانی درغیاب دکتر جلیلی وارد صحنه شدند پس پایداری بر گزینه جلیلی هم چشم داره که ان شالله کسی سکان قوه مجریه رو به دست میگیره ایران رو به جلو اما در سایه عزت حفظ کنه

اللهم عجل لولیک الفرج
پاسخ:
1 هیچ کجا علامه لنکرانی رو به عنوان اصلح انتخاب نکردند اگه اینطوری نیست سند بیارید
2 علامه همیشه و در همه انخابات ها وارد صحنه شدند و اختصاص به این انتخابات نداره
3 کسی همچین ادعایی نکرده که ایشون دستخوش تغییرات شدند فقط من با تبعیت محض و تعطیل کردن باب تحقیق و تفکر مشکل دارم
16 Ordibehesht 92 ، 16:08 رضا روشنی از جمجمه ات را بخدا بسپار
دروغ چرا نفهمیدم یعنی چی!خلاصه اش را برایم توضیح دهید......
پاسخ:
دوباره بخونید
 من آخه چیو واسطون توضیح بدم مطلب خودش چکیده و خلاصه شدس
عرض سلام و ادب و ادب
حیطه کاری بنده در وبلاگ بیشتر ادبی بوده و سعی بر آن دارم که بیشتر ادبی کار کنم.قاعدتا نباید به این صراحت به سیاست بپردازم ولی از انجایی که سیاست ما عین دیانت ماست، ناچارا نکاتی را مطرح میکنم.
1.در تائید حرف شما باید عرض کنم که نگاه 100 یا 0 به دیگران کار غلطی است.اینکه بک نفر یا خوب است و خطایی از او صادر نمیشود پس باید صرفا از او اطاعت محض کرد؛ یا اینکه تمام کارهایش خطاست.
2.ما در مقامی نیستیم که موضع گیری جناب آیت الله مصباح را رد و یا قبول کنیم، بلکه اعلام این موضع در انتخاب ما مدد خواهد کرد؛ نه اینکه صرفا به ایشان گوش دهیم.نتیجتا با برسی تمام جوانب، از جمله افراد حامی کاندیدا ها میتوان به یک نفر رای داد.
3.به نظر شخصی بنده، از انجایی که جناب لنکرانی با تمام احترامی که به ایشان دارم، از لحاظ سوابق اجرایی قدرت رقابت با شخصی همانند جناب هاشمی رفسنجانی را ندارند؛ ولی به از منتقدین و مخالفین ایشان نبوده و هنوز هم از دعوت کنندگان جناب آقای جلیلی هستم.
4.مقداری نرم تر هم میتوان نگاشت
خسته نباشید و ببخشید
پاسخ:
اصلا بحث موضع گیری آیت الله مصباح نیست بحث سوء استفاده از موضع گیری و انتساب به ایشونه...
16 Ordibehesht 92 ، 17:23 رضا میری
سلام
با مقدار قابل توجهی از حرفاتون موافقم، از جمله اختلاف نظر بزرگان درباره برخی اشخاص که البته چندان مهم هم نیست، چون هم امام خمینی، هم امام خامنه ای، هم شهیدان مطهری و بهشتی و هم علامه از سربلندان عرصه علم و سیاست بودند و این چیزهای جزئی فقط برخی اختلاف دیدها رو نشون میده.
اما با این نظرتون موافق نیستم که می فرمایید امام خامنه ای ایشون رو از لحاظ فعالیت سیاسی تأیید نکردند و اقدام افراد پایداری تحریف سخنان مقام معظم رهبری است.
خود امام خمینی وقتی دانشجویان بعد از شهید مطهری درخواست معرفی یک نفر رو کرده بودند، حضرت آقا رو معرفی کردند اما تنها از لحاظ علمی، آیا شما می تونید اون پیام امام رو به معنی این بگیرید که آقا رو از جهت سیاسی تأیید نکردند.
من با پایداری و کلا شخص و جناح نیستم تنها با ولی امر و هرکسی که با او باشه هستم، اما یک جهت گیری مشخص در مطلبون واضح بود
همون طور که امام سخنان دیگری درباره آقا دارند، امام خامنه ای هم سخنان دیگری درباره علامه دارند: این سه جهت در ایشان(آیت الله مصباح) جمع است؛ هم علم، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه و هم صفا.
یعنی علاوه بر علم و صفا که نشون میده ایشون کاری رو از روی جهل و خصومت انجام نمیده، بصیرت اون هم به معنای حقیقی کلمه رو دارند، بصیرت همون کلیدواژه عبور از فتنه ها و ورود به عرصه سیاست.
از طرفی امام خامنه ای می گویند که باید اصلح رو شناخت و انتخاب کرد و چنانچه خودتون نمی تونید، به یک انسان متعهد و باشناخت اعتماد کنید.
هرچند من خودم می تونم، اما علامه مصباح رو که مهر تأیید بصیرت ولی امر مسلمین رو خورده، اولی تر از خودم میدونم و با استفاده از عقلم به ایشون اعتماد می کنم (و کارایی عقل دقیقا در چنین مواردی هست که مقربان الهی را بیابد و در ادامه راه اطاعت پیشه کند) هرچند برداشتهای خودم هم به ایشون نزدیک هست.
درست هست که علامه مصباح از لنکرانی اسم نبرد، اما در جلسه حاضر شد و این نوعی تأیید بود و شاید با اسم نبردن هنوز برای جلیلی چراغ سبز دادند.
ارادتمند شما
یا علی
پاسخ:
بنده منظورم این نیست که  ایشون از لحاظ سیاسی مورد تائید نیست بلکه بنظرم بالعکس.
این جمله رو هم مثال زدم بخاطر استفاده مکرر اعضای این جبهه از این جمله
حرف من اینه که عده ای جایگاه آیت الله مصباح را تا حد یک چهره‌ی صرفا سیاسی و یا رهبر یک جریان سیاسی پایین اورده و با سوء استفاده عملا مسئولیت تندروی‌های خود را متوجه ایشان کرده‌اند

اگر در صلاحیت شخص یا اشخاصى تمام افراد و گروهها نظر موافق داشتند، ولى رأى دهنده تشخیصش بر خلاف همه آنها بود، تبعیت از آنها صحیح نیست‏.
امام خمینی
16 Ordibehesht 92 ، 18:04 جهاد فرهنگی
1. در دفاع از سید حسن خمینی لینک زدین به حمایت مراجع و علما از ایشون...
حال سوال؛ برخی از این بزرگواران اون موقع که شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه را سر دادن کجا بودن؟؟؟
اون موقع که عکس خود حضرت امام را پاره پاره کردن؛ این آقایون علما کجا تشریف داشتن که خم به ابرو نیاوردن؟
(آدم توی لینک هایی رو هم که میذاره باید دقت کنه....)


2. فرمودین در ساسیت تقلید جایز نیست!!!!!!!!!
از کجا و با چه مدرکی این حرف را می زنین؟؟؟؟؟
پس چرا می شینین پای سخنرانی های حضرت آقا و منتظرین که حالا مثلا ملاک های یک رئیس جمهور را برای شما بیان کند؟؟؟؟ با این حرف شما نیازی به این صحبت ها نیست و خود فرد باید برود دنبال گزینه ها و ملاک ها!!!!
نخیر جناب؛ در سیاست هم باید تقلید کرد ولی نه چشم و گوش بسته....
چون ممکن است گیر کسی مثل امثال منتظری ها بشی که جریانی را از خط مستقیم منحرف می کنن.
ولی باید تقلید کرد و در عین حال چشم به ولی نیز داشت و دید که خدایی نکرده از مسیر ولایت خطا نرویم.
شما یه سخنرانی های آیت الله مصباح که گوش کنین ایشون دقیقا با ملاک های که حضرت آقا معرفی می کنن پیش می روند....


3. شما به صحبت های حضرت آقا در مورد ایت الله مصباح اشاره کردید که حضرت آقا ایشون را فقط در مباحث علمی و فلسفی و فکری و فقهی تایید کردند... و مباحث سیاسی را مطرح نکردن....
این یک امر بدیهی است؛ چون ممکن است خدایی نکرده ایشان از مسیر مستقیم ولایت خارج شوند که آن موقع با این حمایت رهبری در مباحث سیاسی را برای خود علم می کنند و کارها و موضع های خود را توجیه می کنن. پس این نشان از بصیرت رهبری است.
و دیگر اینکه اگر رهبری از مواضع سیاسی ایشان تعریف می کردند شما مباحث دیگر را بیان می کردید....
و دیگر اینکه شما از کجای سخنان مقام معظم رهبری این چهار گزینه را خارج کردید؟؟؟
حضرت آقا فقط فرمودند ایشان جای علامه طباطبایی و شهید مطهری را در زمان کنونی پر کرده اند....
خب مگر شهید مطهری در مواضع سیاسی دخالت نمی کردند؟؟؟؟
پر مسلم است که بیش از اینها که ما فکرش را بکنیم شهید مطهری در مباحث سیاسی دخالت داشتند....
پس سخنان مقام معظم رهبری را تفسیــــــــــــــر به رأی نفرمایید لطفا....
التماس دعا.
یه لطفم بفرمایید: پست هاتون را کمی کوتاه تر کنید بد نیستا!!!!
مثل پست قبلیتون.
پاسخ:
1 اصلا حرف شما درست همه این مراجع بی بصیرت! حرف رهبری رو که قبول دارید ایشون به این اقدام واکنش نشون دادند. مگه غیر از اینه؟
2 اگر در سیاست چشم و گوشمان بسته نباشد که دیگر اسمش تقلید نیست ضمنا تقلید از ولی با دیگران تفاوت دارد
اگر در صلاحیت شخص یا اشخاصى تمام افراد و گروهها نظر موافق داشتند، ولى رأى دهنده تشخیصش بر خلاف همه آنها بود، تبعیت از آنها صحیح نیست‏.
امام خمینی
3 بنده منظورم این نیست که  ایشون از لحاظ سیاسی مورد تائید نیست بلکه بالعکس
این جمله رو مثال زدم بخاطر استفاده مکرر اعضای این جبهه از این جمله
حرف من اینه که عده ای جایگاه آیت الله مصباح را تا حد یک چهره‌ی صرفا سیاسی و یا رهبر یک جریان سیاسی پایین اورده و با سوء استفاده عملا مسئولیت تندروی‌های خود را متوجه ایشان کرده‌اند
16 Ordibehesht 92 ، 18:21 سعید براتی
سلام-
استفاده کردیم از این مطلبتون.
با اصل موضوع که با مثالهای مختلف مطرح کردید موافقم.
باید تلاش کنیم تا تفکر و انتخاب را با راهنمایی آنان که بهتر میدانند
در بین جوانان رواج دهیم تا از پیروی محض و بی چون و چرا پرهیز شود.
یاحق
سلام
افراط و تفریط در هر زمینه ای زیان بار است
16 Ordibehesht 92 ، 20:56 یار دلدار
شناختن راه یعنی اینکه ما راه های فرعی رو به جای راه اصلی استفاده نکنیم .
تو عالم سیاست هم هستن راهای فرعی که البته میشه از اون راها استفاده کرد ولی باید بدونیم که راه اصلی یدونست اونم :
آ سید علی آقای خامنه ای .
16 Ordibehesht 92 ، 21:30 منتظران ظهور 2
سلام و عرض ادب و احترام محضر شما دوست فعال و ساعی ...متشکریم از اینکه ما را مورد لطف خود قرار میدهید...

در مورد مطلب شما نظر ما بصیرت بصیرت بصیرت...الخیرو فی ما وقع


التماس دعا
منتظران ظهور 2
16 Ordibehesht 92 ، 22:50 فردوس میقاتی
سلام و حق ؛
صحت کلامتون رو در باب تفاوت درک و بینش راجع ب شخصیتی خاص رو تایید میکنم ؛
واقعا استاد شریعتی از سفیران انقلاب ب حق ما بودن و نقش ایشون رو نبایست ندید گرفت ؛ قبول دارم بعضا در گفتار کلامیشون انگشت اشاره روی گزینه هایی گذاشتن ک برای هر فرد سطحی نگری ممکنه دچار سوءتفاهم بشه ، پس کاملا عقلانیه ک بزرگان و علمائی نظیر استاد مطهری و .. بعظا مخالف با اشاعه اندیشه و افکار این بزرگ مرد در بین جاهلیت مردمانی ساده اندیش باشند .
شریعتی را فقط خدا شناخت و بس . نه من و نه شما و نه هیچ کس نمیتواند ادعایی ب سبب آشنایی مستقیم و دقیق با ایدئولوژی و افکار سیاسی و.. او داشته باشیم .
پس :
یاد همه ی شهدای معلم انقلاب لاله پرورمان زنده و پایدار باد .
التماس دعا سرباز 1/2 صفر
علی علی
پاسخ:
شما مطالب بنده رو تایید می کنید اما بنده به این معتقد نیستم که شریعتی تنها انگشت اشاره روی گزینه هایی گذاشت که برای هر فرد سطحی نگری ممکنه دچار سوءتفاهم بشه. بلکه بنده معتقدم بعضی از حرف ها و عبارات دکتر شریعتی صد درصد اشتباه بود
و دفاع رهبری از شریعتی به معنای نادیده گرفتن اشتباهات دکتر نیست
16 Ordibehesht 92 ، 22:51 لایتنـــــــــاهی
سلام
بله متاسفانه خیلی‌ها به دلیل افراد خاص خودشون رو پیرو یک مکتب فکری می‌دانن در حالی که باید برعکس باشه و این باعث شده نهاد‌ها از نام افراد مختلف برای افزایش محبوبیت استفاده کنن. خیلی‌ها هم خواسته یا ناخواسته بهش دامن می‌زنن
16 Ordibehesht 92 ، 23:48 علی بخشی
با سلام و احترام، مطلب جنابعالی در شبکه وبلاگی مجاهدان مجازی نشر گردید.
خواهشمندیم با قرار دادن نشان اعضا شبکه وبلاگی مجاهدان مجازی در وبلاگ خود به ایجاد همبستگی بیشتر کمک نمایید.
مسیر دریافت نشان اعضا: http://basnet.ir/page/logo
با تشکر
Basnet.ir
هر یک از ما در جایگاهی نیستیم ک انگشت انتقاد رو ب طرف مردانی بگیریم ک ب نوبه ای دینی ب گردن ما دارند ؛
سکوت ب معنای چشم پوشی از خطا نیست ! بعضا سکوت دلیلی داره و اون دلیل جز کج فهمی سایرین نیست !!!
بنده صرفا مرید شخص خاصی نیستم ، اما هرگز خودم رو هم در جایگاهی نمیبینم ک خیلی ساده بخواهم دست روی عناوینی بذارم ک ب قولی لقمه ی بزرگتر از دهانه !
پدر من ، پدر شما ، حتی خیلی های دیگه با قلم اذهان و اعمال این بزرگ مردان رقص خون در کوچه پس کوچه های انقلابمون رو ب راه انداختند !
تند رفتی برادر !
جنگ از درون فقط کار یک منافق !
دعا میکنم روزی برسه ک خاک سرخ میهنم پاک بشه از نفاق و تفرقه .
نزدیک انتخاباته ، امیدوارم دوستان زمزمه های امواج رنگین کمونی رو در گوش جوونهامون موسس نباشن !ایران چهار سال پیش نباید دوباره تکرار بشه . بهتره جوهر نقد رو خرج اجنبی کنیم .
باز هم ممنون از زحمات دلســــــــــــــــــــــــــــــــــوزانتون یاس کبود عزیز
...
پاسخ:
چه دلیل جالبی مردانی که دینی به گردن ما دارند قابل نقد نیستند!!
چه دلیل اوردی اخوی
رهبر انقلاب صراحتا می گه بنده رو نقد کنید اونوقت شما...جامعه ی اسلامی جامعه ایست که در آن حتی رهبر حکومت را هم می توان نقد کرد
متاسفم برای این فضای بسته ی فکریتون
و همینطور متاسفم که هر نقد و صدای مخالفی رو ضد انقلاب و منافق می دونید!
این یعنی جذب حداکثری و دفع حداقلی!!!!
ضمنا بنده علامه رو نقد نکردم لازمه دوباره مطلب رو بخونید... بنده سوء استفاده از انتساب به علامه رو نقد کردم
سلام
مطلب خوبی بود،
موفق باشی اخوی...
17 Ordibehesht 92 ، 01:35 سجاد ملکی
سلام
با تمام این حرفا
فقط دکتر لنکرانی!!!
پاسخ:
کسی با دکتر لنکرانی مشکلی نداره. مشکل سوء استفاده از انتصاب به آیت الله مصباح
آیت الله مصباح فرمدند:این آقااصلح مقبول جبهه پایداری هستندولی دیگران میگوند مااصلح مقبول نداریم بلکه صالح مقبول داریم ضدحرفهای رهبری دردوسه سال اخیر..........
ببینید خدایی نکرده دعوا ک نداریم !
بنده فقط تاکیدم روی اینه ک پررنگ کردن هر عنوانی هرچند کهنه زمان خودش رو میطلبه ؛ انکار میکنید ک الان زمانش نیست ؟! تا 5 ماه آینده خودمون بایست مراقب سمت و سوی اذهان عمومی باشیم ، غیر اینه ؟!
متاسفانه برخی خاکستر نشینان ضد انقلابی در کمین شبیخونن ، فقط دنبال سیاه نخود میگردن ک جنجال درست کنن ، میدونید ک استاد شریعتی طرفداران خاصه ای دارن ، نباید حساسیت ایجاد کنیم ..
جلوگیری از شکل گیری حساسیت حرف من نوعی نیست ، وصیتی ست ک امام راحلم کردند و حتی مقام معظم رهبری(مدظله) .
وظیفه ی ماست گاها آهسته گام برداریم و بعضا دلاورانه بایستیم .
موفق باشی تخریبچی ؛ زیر سایه ای از ملایمات .
یا حق
پاسخ:
الآن بهترین زمان برای این جور حرف هاست این دوستانی که هنوز انتخابات برگزار نشده اینطوری دارن برای رای جمع کردن سوء استفاده می کنن
وای به روزی که در انتخابات پیروز بشن
عزیز... افراط در هر کاری خلاف منویات رهبریست
ضمنا اینجا اصلا بحث دکتر شریعتی نیست... طرفتارای دکتر شریعتی که یکیش خودم باشم قائل به منطق هستیم و می پذیریم که دکتر اشتباهاتی هم داشتند اما محاسنشون بیشتر از این حرف هاست...
اگرم شما می گید نقد نکنیم چون ضد انقلاب در کمین نشسته... باید بگم ضد انقلاب حتی از حرف های رهبری هم جنجال درست می کنه... پس...
الآن وظیفه ماست که آگاهی بدیم اما با نقدی درست و سازنده...
سلام علیکم
بنده عرض کردم که بحث موضع گیری نباید صرفا باعث شود که اندیشه را کنار گذاشته و مطیع محض باشیم.
ولی یاری دهنده ما در این میدان، و به عنوان یک کوئن مثبت طلقی می شود.
اگر سوء برداشتی شده عفر بفرمائید
در کل ممنون از موضوعی که به ان پرداختید
17 Ordibehesht 92 ، 11:28 فرزند خاک
سلام...
باید چند بار دیگر بخونم...
التماس دعا
یاعلی مددی
نه ببینید اشتباه شده !
من طرفدار رفتار منتقدانم ، اما نقدی روشن .
یه نگاه ب نظرات خوانندگان بندازید ، دوست عزیز بحثی ک ب قصد شفاف سازی راه میفته باید صرف از ممانعت از سوءتفاهمات و برداشت هایی ب تعبیری غلط ، هدفی برای روشن کردن خیلی مسائل داشته باشه ، طوری ک عامه مخاطبان رو قانع کنه ، یا نباید طرح بشه ، درغیراینصورت باید مفصلا باز شه . نه ساکساک کنید و همه رو بذارید توی ایستگاه تردید ..
خیلی از نظراتتون رو خوندم ، واقعا همه گنگ شدن !
پیشنهاد :
در پست بعدی قصد و منظور رو کاملا باز کنید ، استفاده از شیوه نامه ی تمثیل و حکایات و دوپهلو سخن گفتن ، ب هدف نمیرسونه هیچ ، تاثیر عکس داره .
ب امید موفقیت در رسیدن ب قصد و نیت عملی درست و به حق .
در پناه حق باشید و مستدام
17 Ordibehesht 92 ، 14:08 کلیک های پایداری
سلام
دعوتین

هاشمی <<<<


در مورد جوابیه تون : بهتره به سایت خوده علامه مراجعه کتید حل ابهام میشه

یا حق
پاسخ:
اینجا ابهامی وجود نداره و اصلا بحث بر سر شخص علامه نیست... بحث بر سر کسانیه که علامه رو منتصب به خودشون می دونند و به دلیل این انتصاب از کاندیدای مورد حمایتشون به شکل بد دفاع می کنند
17 Ordibehesht 92 ، 15:21 اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم
ازاطلاع رسانیتون واقعا ممنون خوشحالم که به اطلاعاتام اضافه شد
یاعلی...
سلام
از حضور گرم و صمیمی شما در "استاذنا" و نظرات ارزشمندتان متشکریم.
مطلب جالبی بود


مطلب خوبی را بیان کردید ولی با شیوه و زبان بد ...!
سلام
آفرین
مطالبی که می خواستید بیان کنید خ خوب بیان کردید!

موفق باشید
18 Ordibehesht 92 ، 00:39 التقاط همیشگی
مصادیق و اسنادتان از سوءاستفاده از شخصیت علامه مصباح چیست؟
پاسخ:
مثلا اگه بخوام یکیش رو واستون بگم سایت رجا. رسانه اصلی این جریانه... یه سرچی بکنید و یه نگاهی به مطالب سایت بندازید ببینید چند بار از کلمه لنکرانی و آیت الله مصباح استفاده شده
من نمی دونم چرا تو این مدت چد ماهه انقدر یاد علامه افتادند و انقدر از شخصیت بزرگ ایشون می گند مگه قبلا ایشون انقدر بزرگ نبودند؟!...
سلام در موردجوابتون به کلیکهای بصیرت باید بگم اشتباه نکن علامه مصباح رسما ایش.ن رو اصلح اعلام کردند والبته گفتند که هر کسی منو قبول داره ایشون اصلح هست واگر شک دارید برید تحقیق کنید خبرش رو تو رجا خوندم هون بیس روز پیش بود فک کنم
سلام
بله، هیچ شخصی از اشتباه مبرا نیست و همه در معرض اشتباه قرار دارند، اما اگر شخصی اشتباه خود را پذیرفت و آن را اصلاح درست است.
در این موضوع با شما موافقم که هر شخصی در هر لباس و منصبی را می شود نقد کرد. اما سوا اینجاست که آیا ما معنی نقد را می دانیم؟ معیار و سنجش ما برای ارزیابی و نقد کردن اعمال و فعالیت های اشخاص چیست؟ آیا همه افراد شرایط نقد کردن را دارند؟
(نقد آنجایی موثر است که از طرف شخصی مطلع به اوضاع که همه شرایط و جوانب را ببیند و در آخر راهکاری را ارائه بدهد، نه اینکه صرفا ایراد بگیرد و یا خدای نکرده سیاه نمایی کند.)

در مورد علامه که حرفی نیست و همگان بر علم و دانایی و توانمندی ایشان اذعان دارند، البته شایان ذکر است که علامه فلسفه سیاسی هم تدریس می کنند و شما بهتر می دانید که بخاطر دفاع های جانانه از انقلاب و... چقدر مورد هجوم کوردلان -مخصوصا در دوره اصلاحات- قرار گرفتند. فعالیت های سیاسی جز لاینفک روحانیت است اما تفاوت در بصیرت آنهاست. (آیا شما امام ره را علاوه بر مرجعیت دینی، عرفان، فلسفه و... فردی سیاسی نمی دانید؟)

بله در سیاست تقلید جایز نیست اما آیا همه افراد شعور سیاسی دارند؟ و یا قدرت شناخت و تفکیک جریانات را دارند؟ برای برخی تقلید جایز نیست، بلکه واجب است.

اما در مورد مخفی شدن عده ای پشت سر علامه و نسبت دادن فعالیت های خودشان به ایشان من هم با شما موافقم. در مورد آقای لنکرانی هم باید گفت که ایشان اگر تایید علامه را گرفته است به این معنی نیست که ایشان مبرا از هر اشتباه است و یا اگر اشتباه کرد علامه باید پاسخ بدهد و بخاطر وجود علامه در جبهه پایداری هیچ کس حق نقد ندارد، نخیر. (علامه یک روزی از آقای احمدی نژاد حمایت کردند اما الان چطور؟ میزان حال فعلی افراد است. نقدهای بسیار زیادی از شخص علامه صورت گرفته، جبهه پایداری و اعضای اون که جای خود دارد)
موفق و پیروز باشید
پاسخ:
شاید منظور من رو درست متوجه نشدید... بنده اصلا قصد نقد علامه رو در این مطلب ندارم یعنی کسی نیستم که بخوام این کارو انجام بدم
استفاده از اون جمله هم تنها و تنها به دلیل استفاده مکرر حامیان این جبهه در رسانه های مجازی بود یعنی در این که علامه بصیرت سیاسی دارند حرفی نیست
حرف بنده اینجاست که عده ای می خواهند با برجسته کردن حمایت علامه باب تحقیق و تفکر رو تعطیل کنند و علامه رو صرفا یک چهره سیاسی نشون بدند و با این کار هر تندروی و اشتباهیم انجام دهند طبیعتا متوجه ایشان خواهد شد و ته حرف من سوء استفاده برخی از علامست
فقط همین...
18 Ordibehesht 92 ، 08:57 آقا سید ابوالفضل
با سلام
مطلب خوبی بود. ممنون.
باز هم بهت سر می زنم.
به امید مطالب بهتری در آینده.
ان شاء الله اگه فرصت کردم، یکبار تمام مطالب بلاگ تان را می خوانم.
با تشکر
دست شما دردنکنه
متن روشنگرانه ای بود
سلام .... با مطلب جدید منتظر حضورتون هستم..
گفت من شخصی را می شناسم که هرشب قبل از خواب به خدا میگوید :
خدایا ؛ تمام کسانی که در حق من ظلم کردند را حلال میکنم ؛ نکند فردای قیامت کسی به خاطر من حساب پس دهد ...
آری دوستان خدا ؛ همان هایی هستن که کار خدایی میکنند .
18 Ordibehesht 92 ، 11:13 مــــــیخــــواهم با تو باشـــــــــمـ
سلام
بادمی با عمران خان آپم
سلام رزمنده ی ساندیس خور!
بعله بنده هم معتقدم باید از شخصیت پرستی و اسطوره سازی پرهیز کرد. هیچ کس معصوم نیست و در جامعه اسلامی طبق گفته خود شهید مطهری آزادی بیان باید باش و نقد برای کسی ممنوع نیست. همونطور که فرمودید شهید مطهری نیز مانند شهید شریعتی در مناقشه فی ما بینشان اشتباهاتی داشت...
به نظر من هم همانطور که شما اشاره کرده اید، آقای مصباح به تعبیر رهبری، خلا تئوریکی انقلاب را پر کرده اند و مطهری زمان شناخته شده اند. وگرنه شاید رهبری به ایشان بهشتی دوم می گفتند. در حالی که نگفتند!
البته که این ها به معنی توهین به شخصیت برجسته ایشان نیست.
سلام برادر خسته نباشی.
باتندروی ها مخالفیم اما ای کاش در مورد این مصداقی حرف می زدید چون آنچه یه کم مشکوک است کوبیدن جبهه پایداری است.مسلما اعضای اصلی این جبهه خودشان مخالف تندروی هستن.مثلا اشتباهات گذشته این ها چی بوده؟ کجا و در چه مواردی فرافکنی کرده اند؟برای چی فرار به جلو می کنند؟
احساس می کنم ماها بعدعادت شده ایم از بس راحت طلب شده ایم الان به انقلابی گری میگیم تندروی.یه چیزایی قاطی شده!
البته من طرفدار شخص یا جبهه نیستم ولی بنظرم اومد چرا این همه دارند یک جبهه را می کوبند برام سوال شده بدجور!
راستس منبع حرف آقا در مورد مواضع شهید مطهری در مورد شریعتی را می تونید برام بدین؟ممنون
پاسخ:
بنده در مطلبم لینک و سند مصداقی تندروی های اعضاء این جبهه رو گذاشتم حالا اگه شما دقت نکردید از اینجا می تونید مطالعه کنید
کوبیدن یک جبهه شاید دلایل متفاوتی داشته باشه اما بنظر من نقد درست می تونه سازنده باشه...

کتاب «جریانها و سازمانهای مذهبی – سیاسی ایران» نوشته رسول جعفریان چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی.
در پاورقی چند صفحه از کتاب، نظرات رهبر انقلاب درباره مرحوم شریعتی منعکس شده است که اختصاصا برای نویسنده کتاب ارسال شده و مطالبی است که رهبر معظم انقلاب هنگام مطالعه چاپ سوم در حاشیه کتاب نگاشته اند. رسول جعفریان در چاپ ششم این کتاب ضمن انجام اصلاحات و افزودن مطالب جدید، نظرات آیت الله خامنه ای را نیز در پاورقی کتاب افزوده است.
آقا اگه علامه مصباح لنکرانی رو انتخاب نکردند پس حضور ایشان در همایش معرفی نامزدجبهه و سخنرانی در همایش و بردن نام آقای لنکرانی چه مفهمومی داره؟
از طرفی این همه شاگرد علامه در ستاد و حمایت لنکرانی به مفهمو چیست؟می خواهید اسم هاشون براتون بشمارم؟
یعنی شاگردهای علامه برخلاف نظر ایشان عمل می کنند؟این که با عقل و منطق جور در نمیاد؟
پاسخ:
بنده با شاگردهای ایشون کاری ندارم بعضا همین هایی که تندروی کردند شاگرد ایشون بودند اینم لینک و سندش
این دوستان بعضی مواقع جلوتر از استاد حرکت می کنند
حضور علامه در همایش سخنرانی و بردن نام. بنظرتون کفایت میکنه برای انتخاب مصداق؟ بنده در مطلبم با استناد صحبت کردم 
به این لینک مراجعه کنید
22 Ordibehesht 92 ، 22:04 جهاد فرهنگی
یک جریان خاص به دنبال این است که خود را به آیت الله مصباح بچسباند یا اینکه خود حضرت آیت الله مصباح به دنبال معرفی اصلح هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
http://ww1.rajanews.com//detail.asp?id=157216
پاسخ:
خوب معلوم است اینجا لنکرانی به دیدار علامه رفته نه علامه به دیدار لنکرانی... آخه از این تصاویر چی رو می شه نتیجه گرفت؟!
شما موظف هستید که اگر فرد صالحی غیر از فرد منتخب این گروه را پیدا کردید به او رأی بدهید چون شرعاً باید این کار را بکنید.
بخشی از سخنان علامه در همایش جبهه پایداری
اینجا را هم ببینید بد نیست!
24 Ordibehesht 92 ، 20:44 سامره فصیحی مقدم
سلام
احساس می کنم با مطلبی که نوشتید کاملا موافقم و نقد منتقدان به شما و نوشته تون رو وارد نمی دونم
یاحق
25 Ordibehesht 92 ، 13:07 میلاد گودرزی
احسنت به شما.
رابطه ی مراد و مریدی نقطه ی آغاز انحراف است...
اجازه بدید تعبیرات حضرت آقا رو تکمیل کنم ...

" بنده هم به سهم خودم قدر آقای مصباح را می‌دانم. واقعا می‌دانم که ایشان در کشور و برای اسلام چه وزنه‌ای هستند و حقا و انصافا ما امروز نظیر ایشان را – حالا به این تعبیر بگوییم – خیلی نادر نظیر آقای مصباح ممکن است وجود داشته باشد با این وزانت علمی و عمق علمی و احاطه و وسعت و با این آگاهی و بینش و صفا، رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: این سه جهت در ایشان جمع است؛ هم علم، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه و هم صفا. این سه تا با هم در وجود ایشان خیلی ارزشمند است. (رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در منزل آیت الله مصباح یزدی در تاریخ 20/11/89) "

" بنده به سهم خودم قدر آقای مصباح را می‌دانم. ایشان در کشور و برای اسلام وزنه‌ای هستند و حقا و انصافا ما امروز نظیر ایشان را – حالا به این تعبیر بگوییم – خیلی نادر نظیر آقای مصباح ممکن است وجود داشته باشد. "

" از برجستگان رجال علمى و چهره‏هاى موجه عالم تشیع؛ از برکات ماندگار حوزه‏ ى علمیه‏ ى قم و از چهره‏هاى موصوف و معروف به علم و عمل و جد و ابتکار مى‏باشید، دارای احاطه و نکته‏دان. "

" آیت الله مصباح یک فقیه، متکلم، فیلسوف، مفسر و زمان شناس بصیر است. از همه این ها مهمتر جزء شخصیت های برجسته ای است که هیچگاه در تقدم نظام بر خود تردید نداشته و در این راه بدون لحاظ داشتن موقعیت علمی خود به دل خطر رفته و گاهی یک تنه با «خناسان مسلط» مصاف داده است. "

" اگر خداى متعال به نسل کنونى ما، این توفیق را نداد که از شخصیتهایى مانند علامه طباطبایى و شهید مطهرى استفاده کند، اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم‌القدر، خلاء آن عزیزان را در زمان ما پر مى‌کند. "

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.