ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

حصر خانگی آیت الله منتظری

Tuesday, 29 Esfand 1391، 02:40 PM
حصر خانگی آیه الله منتظری را شرح داده و بگویید چقدر طول کشید و کیفیت آن چگونه بود؟
در مورد داستان حصر ایشان باید بگوییم که این قضیه به سخنرانی 13 رجب سال 76 باز می گردد که در آن، ایشان ضمن وارد نمودن اتهامات مختلفی به نظام و رهبر معظم انقلاب اسلامی و اهانت های فراوان ، صریحا از رئیس جمهور می خواهند که در مقابل رهبری ایستادگی کرده و طریق طغیان را بپیماید که این یعنی دعوت به آشوب و قانون شکنی و همین مساله باعث بروز واکنش هایی در میان مردم و به ویژه طلاب ، علما و روحانیون شد و اجتماعات فراوانی در اطراف منزل ایشان به وجود آمد و در نهایت سبب شد تا شورای امنیت ملی به ریاست آقای خاتمی ریئس جمهور وقت ، طی جلسه ای چنین مقرر دارد که به دلیل اقدامات غیر قانونی و تحریک آمیز آقای منتظری و نیز به خاطر مصالح شخصی وی ، بهتر است ارتباطات وی محدودتر گردد .
بر این اساس حسینیه محل سخنرانی و درس آقای منتظری پس از سخنرانی توهین‌آمیز معروف 13 رجبش که توسط مردم مورد حمله قرار گرفته بود تعطیل شد. از سال 1376 تا 1381 به مدت 5 سال با تصمیم شورای امنیت ملی رفت و آمد به منزل آقای منتظری به خویشاوندان و علما محدود شده بود. بجز آن، آقای منتظری در تمام این دوران به کار علمی، دیدار عمومی،‌سخنرانی، مصاحبه با خبرگزاری‌های داخلی و خارجی از جمله چندین بار با BBC و دویچه‌وله و ... پرداخت.
درس‌های او به طور کاملاً آزادانه با حضور شاگردانش برقرار بود و مردم از نجف‌آباد اتوبوس اتوبوس به دیدار او می‌رفتند. در عیدهای اسلامی مطابق رسم علما، جلوس می‌کرد و سخنرانی می‌کرد و مراسم می‌گرفت. دسترسی‌های رسانه‌ای او از جمله سایت اینترنتی که امروزه مهم‌ترین ابزار رسانه‌ای به شمار می‌رود به طور فعالانه برقرار بود. سایت اینترنتی او یکی از فعال‌ترین سایت‌های اینترنتی مراجع تقلید پس از سایت رهبری بود. البته سیره رهبر انقلاب در مورد مسائل کشور برخلاف تصور غلط رایج، اینگونه است که تا زمانی که خطر جدی انقلاب و کشور را تهدید نکرده باشد تصمیمات قانونی نهادهای قانونی کشور را -هرچند که غلط باشند- تأیید می کند(بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشگاهیان استان کرمانشاه 1390/7/24)
هر چند که با مطرح شدن بیماری افسردگی ایشان در سال 81 ، رهبری دستور رفع حصر را صادر می کنند .

در مورد داستان حصر و نیز رفع حصر آقای منتظری حجت الاسلام مروی معاون وقت قوه قضائیه گزارشی ارائه داده اند که در پایان این بخش این گزارش را خدمت شما تقدیم می نماییم :
در این فرصت قصد دارم جریان رفع حصر آقای منتظری را خدمت شما عزیزان گزارش دهم. این گزارش خدمت همه مراجع ارائه شد و اثر مطلوبی بر جای گذاشت.
نخستین نکته در این گزارش این است که 30 درصد این حصر از ناحیه نظام بود و 70 درصد بقیه از سوی خود آقای منتظری بود. آنچه مد نظر نظام بود صرفا محدود کردن رفت و آمد جمعیت ها و گروهها به بیت ایشان بود و از نظر نظام، رفت و آمد علماء، بزرگان،بستگان و نزدیکان مانعی نداشت و همچنین بیرون رفتن ایشان از منزل به قصد زیارت حرم حضرت معصومه(س) سفر و زیارت مشهد مقدس بلامانع بود.
ایشان در خاوه قم، منزل و باغچه ای داشتند که تابستانها می توانستد از آن استفاده کنند در ابتدای حصر، دادگاه ویژه روحانیت به ایشان گفت که در بسیاری از موارد، شما آزاد هستید ولی خود آقای منتظری گفت: یا همه حصرها برداشته شود یا اینکه کاملا برقرار باشد.
لذا 70 درصد این حصر به خواست خود ایشان بود، زمانی پزشکان به ایشان توصیه کردند که از منزل بیرون رفته و قدم بزنند، اما ایشان در پاسخ گفته بود نمی گذارند از منزل بیرون بروم، مسئول حفاظت آنجا حضور داشته و اعلام کرده بود که بیرون رفتن ایشان هیچ مانعی ندارد و اینکه ما همواره همراه ایشان هستیم به این خاطر است که دشمنان نظام می توانند با کشتن ایشان به نظام، ضربه بزنند و چون جان ایشان در خطر است و همچنین ایشان در زمان قائم مقام بودن محافظ داشته و بدین کار عادت دارند، ما همواره در کنار ایشان خواهیم بود.
پروژه حصر آقای منتظری از ابتدا کار به شورای عالی امنیت ملی محول شده بود ولی در هرمقطع که تلاش می شد حصر ایشان برداشته شود، مقام معظم رهبری روی خوش نشان می دادند، به عنوان مثال زمانی آیت الله امینی پیغام دادند که قصد داریم در جامعه مدرسین راجع به حصر آقای منتظری بحث کنیم، حال می خواهیم بدانیم آیا مقام معظم رهبری این کار را می پسندید یا خیر، اگر ایشان نمی خواهند کسی وارد این بحث شود، به ما اعلام نمایید که وارد بحثی که مورد رضایت آقا نیست، وارد نشویم، مقام معظم رهبری در پاسخ فرمودند: این کار هیچ اشکالی ندارد و من از خدا می خواهم که آقابان بتوانند طرحی برای رفع حصر ارائه دهند.
هرچند مقام معظم رهبری با جنبه عاطفی قوی خویش هیچ گاه نمی توانست بپذیرد که این پیرمرد محصور باشد اما هیچگاه به شورای امنیت ملی در این زمینه امر و نهی نکرده است؛ چرا که بحث عواطف و مصالح نظام، در این مقوله کاملا جدا از هم است؛ معظم له از اینکه شخصی با آن سوابق و در سن کهولت محصور باشد ناراحت هستند اما از نقطه نظر مصالح عالیه انقلاب اجازه نمی دهد که مسایل احساسی بر این قضیه سایه افکند.
پس از مطرح شدن قضیه حصر در جامعه مدرسین، آیت الله امینی خدمت آقا رسیدند و مقام معظم رهبری فرموند: من قصد ندارم در این قضیه امر و نهی کنم که این حصر برداشته شود یا نشود چرا که برای برداشتن حصر از جایی که ممکن است کانون فتنه، مایه انحراف جوانان و سبب امید بستن دشمن شود حجت شرعی لازم است تا بتوان در روز قیامت بدان تمسک کرد. معظم له از آیت الله امینی که با آقای منتظری سابقه رفاقت داشته اند، خواستند که بدون اعلام رسمی، مصاحبه یا ثبت و ضبط شخصا نزد آقای منتظری رفته و شفاها از ایشان قول بگیرند که پس از برداشته شدن حصر غیر از درس و بحث و کارهای خودشان به کارهای ضد نظام دست نزنند.
رهبر معظم به کمترین کار در این زمینه بسنده کردند تا صرفا حجت شرعی داشته باشند تا اگر خلاف آن صورت گرفت بتوانند قول آقای منتظری را به ایشان گوشزد نمایند. اما زمانی که آیت الله امینی برای این کار به منزل آقای منتظری رفتند که ایشان آیت الله امینی را راه نداده و گفتند یا دستور می دهند حصر بداشته شود یا اینکه هیچکس حق ندارد وارد شود.
مورد دیگری که مقام معظم رهبری عنایت ویژه نشان دادند زمانی بود که آقای زاهدی درخواست کردند در یک ملاقات خصوصی و طولانی همراه با آیت الله مومن خدمت آقا برسند و راجع به آقای منتظری صحبت کنند. ظرف دو یا سه روز جلسه ای با حضور این دو بزرگوار و مقام معظم رهبری تشکیل شد و یک ساعت و چهل و پنج دقیقه به طول انجامید. پس از جلسه، این دو بزرگوار قانع شدند و گفتند«آقا دنبال حجت شرعی می گردند».
اوضاع به همین منوال بود تا اینکه یکی از وزرا که با بیت آقای منتظری مرتبط است، در هیات دولت گزارش داد که حال آقای منتظری خوب نیست و ایشان به علت محصور بودن روزی 16 تا 17 ساعت می خوابند که برای فرد در این سن علامت خوبی نیست. در آن جلسه آقای خاتمی به وزیر بهداشت دستور داد یک تیم پزشکی به قم بفرستند تا گزارشی از وضعیت جسمی ایشان تهیه کنند. معاون وزیر بهداشت که پزشک خوبی است همراه یک تیم پزشکی به قم رفته و طی گزارشی اعلام می کنند حصر آقای منتظری سبب شده است که ایشان دلمردگی و افسردگی پیدا کند. زمانی که آقای خاتمی در جلسه هفتگی خود با مقام معظم رهبری این قضیه را عنوان می کنند، شورای عالی امنیت ملی این قضیه را پیگیری می کنند.
لازم به ذکر است که در این قضیه نامه آقای طاهری یا نامه نمایندگان مجلس کوچکترین تاثیری بر اراده الهی آقا نداشته اند و اصولا اینها کوچکتر از آن هستند که بتوانند در برابر ایمان آقا ابراز وجود نمایند. مقام معظم رهبری همواره بر حسب تکلیف شرعی خویش عمل نموده و به قضایایی که ممکن است در نظر برخی مهم باشد اعتنایی ندارند؛ یکی از بزرگان به آقا گفته بود ممکن است دستور شما به کمسیون امنیت ملی را معلول و متاثر از نامه آقای طاهری و نمایندگان مجلس بدانند در این صورت آقای طاهری در چشم مردم بزرگ می شود؛ لذا بهتر است کمی صبر کنید تا آبها از آسیاب بیافتد. آقا در پاسخ فرمودند: من در برنامه ها و موضع گیری های خود اینگونه محاسبه نمی کنم و صرفا تابع تکلیف شرعی خویش هستم و غیر از حجت شرعی چیزی برایم مهم نیست. من تا دیروز حجت شرعی داشتم ولی امروز این که کار من به حساب زید و عمرو گذاشته شود برای من حجت شرعی محسوب نمی شود لذا بنده با توجه به بیماری آقای منتظری نمی توانم ایشان را به این بهانه که ممکن است آقای طاهری بزرگ شود، در حصر نگه دارم؛ چرا که در این صورت در روز قیامت نمی توانم پاسخگو باشم.
البته تاکنون آقای منتظری امتحان خوبی نداده است؛ به عنوان مثال شب قبل از حصر مستقیما با بی.بی.سی مصاحبه کرده است. البته چنین وانمود کرده اند که قضیه اتفاقی بوده است؛ بدین ترتیب که ایشان تنها در اتاق نشسته بودند که از رادیو بی.بی.سی به شماره خصوصی! ایشان زنگ می زنند و تعجب می کنند که چطور خود آقای منتظری در همان مصاحبه نظارت استصوابی را زیر سئوال می برد.
پس از آن هم احمد با رادیو آمریکا مفصلا مصاحبه کرده و از اینکه این رادیو در طی دوران حصر فریاد مظلومانه ایشان را به جهان رسانید تشکر می نماید. در هر حال حضرت آقا فرمودند که اگر بیماری ایشان معلول حصر است حصر را برداشته و فکری برای درمان ایشان بنمایید. شورای امنیت ملی نیز به بررسی کار پرداختند و تاکنون کار به اینجا کشیده است. امیدوارم عاقبت امر خیر باشد.

منبع سخنان حجت الاسلام مروی: http://www.abcnews.ir/showtext/?id=2174&type
سایت پرسمان دانشجویی

نظرات  (۱۵)

عید ما وقتیست که مام زمانمان ظهور کند ...
ساندیس خور عزیز عیدت مبارک
پاسخ:
همچنین...
29 Esfand 91 ، 14:43 نیما انصاری
سال نو شما هم مبارک.
انشالله این روزها روسیاه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نشویم.
یاعلی
29 Esfand 91 ، 14:44 فرزند خاک
سلام...
حرف محمد حق!
حرف شما هم خیلی حق!
التماس دعا
یاعلی مددی
احمدی نژاد امسال متفاوت از
پارسالست
اینو مطمئن باشید....................
پاسخ:
منظورتون رو متوجه نشدم؟........
29 Esfand 91 ، 19:18 فرزند خاک
سلام اخوی...
افتخار دادین....
پیشاپیش سال عزت و شرافت ملی تان مبارک...
التماس دعا
یاعلی مددی
30 Esfand 91 ، 10:09 نیما انصاری
الهی در انتظار رحمتت نشسته ایم، بدهی کریمی ، ندهی حکیمی ، بخوانی شاکرم ، برانی صابرم.
نه پای گریز دارم و نه زبان ستیز، یا ارحم الراحمین بهترینها را در این روزهای پایانی سال برای دوستان مقرر فرما.
یاعلی
بهار نو،بهار سرزنده و شاد، بهار جاودان،بهار انسانیت مبارک باد.

انشاء الله امسال با انتخاب مهندس کبیر جناب مشایی (دامه برکاته) یک قدم به بهار جاویدان نزدیک خواهیم شد.
پاسخ:
جمله شما برترین طنز سال لقب گرفت
27 Mehr 93 ، 14:00 محمد حسنی
سلام جناب ساندیسخور عزیز.
یه سؤال:
جمله ی دوستمون بهترین جمله ی کدوم سال انتخاب شد؟، نود و یک یا نود و دو؟.
اگه نود و یکه شاید ولی نود و دو رو قبول ندارم چون رقیبای بهتری براش وجود داشتن، مثلاً:
«به وللاه العلی العظیم قسم، من بر روی زمین و در نمیدونم زیر گنبد کبود، یا چیزی شبیه این، فردی اصلحتر از دکتر لنکرانی سراغ ندارم!».
یا:
دولت احمدینژاد سخت در توهم است یا چیزی شبیه این که فکر کند میتواند در انتخابات ریاست جمهوری نماینده داشته باشد!.
ولی خداییش از همه ی اینا خنده دارتر جمله ی علی مطهری بود که گفت/ اونایی که میگن علت رد صلاحیت هاشمی مسائئل جسمیه، خب اجازه بدن با دکتر جلیلی مسابقه ی دو بده و با دکتر حداد عادل مسابقه ی کشتی برگزار کنه!.
البته، تو سالهای گذشته اگه بخوایم بگردیم، خنده دار ترین جمله رو اون کسی گفت که گفت/
بصیرت یعنی اینکه هرکی با مقام معظم رهبریه، بصیرت داره و هرکی با ایشون نیست، بصیرت نداره!!!.
چون اگه اینجور باشه، ممکنه یکی به خاطر پست و مقام با آقا باشه!، همونجور که با امام حسین (ع) همچین آدمایی بودن و وقتی فهمیدن حرف کشته شدن وسطه و شهادت، خداحافظی گفتن یا نگفتن خلاصه در رفتن و اینکه ممکنه کسی تو جبهه ی کفر باشه ولی خب ندونسته و نفهمیده اونجا باشه و به اونچه بهش رسیده عمل کرده باشه منتهاش بد فهمیده باشه دیگه!.
البته به عنوان یه احمدینژادی که با تفکرات مهندس مشایی موافق نیست ولی با ایشون دشمنی هم نداره، به نظرم خنده دارترین حرکت کل تاریخ انقلاب، اون چفیه ای بود که دکتر انداختن رو دوش تندیس کوروش و خلاصه رسماً ایشون رو بسیجی کردن! و خنده دارترین جمله هم مال خود دکتر عزیزه که تو سخنرانی بیست و دوی بهمن سال نود و یک در مورد موضوع آقای لاریجانی و مجلس گفتن/ من جان ناقابلی دارم!/خخخ... باور کنین هروقت این جمله یادم میاد محکم خندم میگیره! ولی خداییش خعلی مرد بود، خعلی!.
نشون بدیااا!.
16 Azar 93 ، 03:14 محمدرضا شیخی
سلام علیکم.

بصیرت یعنی اینکه هر کس گفتار و عملکردش با گفتار عماکرد رهبری همخوانی داشته باشد نه کسی که صرفا بگوید رهبری را قبول دارم

ابن ملجم ملعون هم زبانا و لفظا میگفت امیرالمؤمنین علی(ع) را قبول دارم
21 Bahman 93 ، 13:09 عاشق امام خامنه ای
بازهم سلام دوست عزیزآقای محمدجواد
لطفا اول نظریه ولایت فقیه علماعلی الخصوص حضرت امام(ره)رومطالعه بفرمایید تاپیروی ازولایت فقیه براتون روشن ومستدل بشه،درضمن هیچ کسی نمیتونه عدالت روبه معنای واقعی اجراکنه غیرازمعصوم،وهرکسی غیرازمعصوم تاآخرین حد توانشون هم که تلاش کنه بازیه جاهایی توسط افرادی بی عدالتی رخ میده،درضمن مگه تومیتونی تشخیص بدی که فلانی که به عنوان معاون یاجانشین ات منصوب میکنی یابه فلان جامیفرستی ایشون صد درصد انسان پاک،صادق،درستکاریه؟ بلاخره توهرچقدر هم سعی کنی نمیتونی درتشخیص هات انسانی روانتخاب کنی که صدر درصد سالم ودرستکارباشه وکم وکاستی هایی توهمه افراد وجود داره پس توکه غیرمعصومی سعی میکنی بهترین فردی که بتونه احکام جاری کشور که طبق احکام قرآن واهل بیت هست روانتخاب کنی وتوکه ازآینده این فرد خبر نداری که چگونه خواهد شد،واگه خطایی ازایشون دیدی عقل ومنطق حکم میکنه که تاجایی که امکان داره ایشون روموعظه ونصیحت کنی وبهش اخطاربدی اگه کاربه جایی رسید که دیگه امکان نداشت اون موقع هست که باید فرددیگری روجایگزین ایشون کنی درسته؟
همه اینارو گفتم که بدونی اگه همه افراددولتی وسیاسیون پشتوانه ولایت فقیه بودن این اتفاقات رخ نمیداد،این همه فسادوبی عدالتی نبودو....
نمونه اش هم درزمان امام علی(ع) که مردم به اون فهم وبصیرت نرسیدن و٢٥سال خانه نشینی روبه اون حضرت تحمیل کردن،یادرحال حاضرکه تامردم به خود نیان امام زمان(عج)همچنان بایددرغیبت به سرببرند...
ودرآخرم میگم با تعصب ویک طرفه به قضایا نگاه نکنید وتابی عدالتی دیدید اون روتعمیم اش ندید به رهبری بله اگه ایشون بی عدالتی دیدوساکت ماند بله ولی ایشون توهیچ مسئله ای بی تفاوت نبودن وتوخیلی ازمواردی هم که فسادرخ داده انتخاب ایشون نبوده وایشون به دولتمردان ودست اندرکاران هشداردادن ونصیحت کردن
اللهم عجل لولیک الفرج،یاعلی
19 Tir 94 ، 10:01 ایرانی
خجالت بکش !
مطمئن باش خداوند، تو را به دادگاه خودش خواهد کشید و دیگر آنجا نه رهبری هست و نه سپاهی و نه پشتوانه ای که تو به پشتوانه آن ار خامنه ای بت بسازی و مرحوم منتطری که علیه طلم ایستادگی نمود تحطئه کنی.
به نام خدا
اگر حصرایشون به خاطر اعتراضات طلاب وعلمابود
چرا این حصر بیش از 5 سال طول کشید
آیا مردم وطلاب و علما 5 سال بی وقفه اطراف بیت ایشون و محل در ایشون تظاهرات کردن
متاسفم که باشعور مردم بازی میکنی
خودتی!
02 Mehr 95 ، 10:25 بنده ای از بندگان خدا
توجه توجه توجه
《《حتما حتما بخوانید که خیلی از ابهامات را بر طرف می کند》》
بسم الله الرحمن الرحیم
خداوند به انسان عقل داد که با آن تعقل و تفکر کند و حق را از باطل جدا سازد. امام علی ( ع ) می فرمایند فاصله بین حق و باطل فاصله بین چشم و گوش است. یعنی فقط به شنیده بسنده نکن و هم با چشم ظاهری و هم چشم بصیرت ( عقل ) ببین و تعقل کن تا به حق برسید.
منظور: این که انسان فقط به شنیده هایش اکتفا نکند و در مثالی مثل جامعه ما که اقوال در آن زیاد هست سریعا طرف یک حزب را فقط به جهت این که این حزب این را گفتند کور کورانه و نسجیده حرف آن حزب را قبول نکند. و سخنان و اقوال حزب مقابل را نیز بشنود و با عقل که جدا کننده حق از باطل است دقیق و سنجیده تحقیق کند و گفته ها و ویدئو ها و نوشته ها و اسناد و خاطرات و ... ای که مستند حق و شرع است را از هر دو طرف جمع آوری کند به طور کامل که در اینجور مباحث شاید ماه ها طول بکشد و به چند گفته و نوشته و ویدئو بسنده نکند و یک تحقیق جامع و کامل بکند و نتیجتا، نتیجه گیری ای بدون تعصب و کاملا عقلانی و مطابق با شرع و اسلام بگیرد. که این گونه تحقیق انسان را به ایمان و یقین می رساند و اگر بعد از آن کسی دو باره قولی را نقل کرد سریع و جاهلانه آن را قبول نمی کند چرا که دیگر ایمان و یقین و باور قوی ای دارد و این همان انتظاری است که خدا از بندگان خود در انتخاب دین اسلام نیز دارد که طبق روایات معلوم می شود که پذیرفتن دین به این صورت نباشد که انسان چون پدر و مادرش فلان دین را دارند او نیز تابع همان دین شود و به صورت جاهلان اقدام نماید آن وقت کسی که با عقل و تحقیق دین را پذیرفت ایمانی بس قوی پیدا می کند که سبب می شود واقعا و از عمق وجود انجام واجبات کند و ترک محرمات کند . و این نتیجه گیری حق است ... چرا که خداوند در قرآن می فرماید حق جای باطل را می گیرد چرا که باطل نابود است و جایی در محظر الهی ندارد. ولی آنانی که چشم بسته به طرف حزبی گرویدند اینان در بطلان به سر می برند.
پس این که ما از اقوام و دوستان آشنایان خانواده و حتی سیاست مداران و بالا تر از آن علما حر حرفی را شنیدیم باز جای تحقیق و تعقل و جستجو در آن نیز و جود دارد چرا که ایشان هیچ کدام معصوم نیستند و جای خطا و اشتباه در اعمال و گفتار ایشان وجود دارد .
به امید این که از این نعمت الهی ( عقل ) به درستی استفاده کنیم و به امید ظهور امام زمان ( عج ) برای پایان باطل و برای نابودی دشمنان اسلام دست به دعا بر داریم که انشاالله مستجاب است.‌‌‌‌‌

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.