ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

روز جمعه 29 آذر 1387، آقای ابراهیم یزدی به اتفاق هیاتی از اعضای نهضت آزادی به دیدار آقای منتظری رفتند و با ایشان دیدار کردند. آقای منتظری در این دیدار با طرح مبانی فقهی و عقلی نظریه‌ی ولایت فقیه خاطرنشان کردند که نظرات فقیه به ما هو فقیه، تنها در امور فقهیه برنظرات سایر مردم تقدم دارد و ورود در مسایل دیگر، مانند ایجاد رابطه با امریکا یا روابط سیاسی با سایر کشورها، علی‌الاصول در حوزه‌ی کاری ولی فقیه قرارنمی گیرد و باید به وسیله کارشناس متخصص حل و فصل شود.

آقای منتظری همچنین گفتند که:«در زمان بازنگری قانون اساسی، به جهت ایراداتی که به افزایش اختیارات ولی فقیه و شمول مطلق این اختیارات داشته‌اند، با آن مخالفت کرده‌اند و باور دارند که حتی پیامبر اکرم (ص) نیز از حق ولایت مطلقه برخوردار نبوده است!»

راستش شنیده بودم که آدمها به مرور زمان نظراتشان درباره مسائل مختلف عوض می‌شود، ولی هرگز فکر نمی‌کردم که فقیهی پیدا شود که تا این اندازه حتی در نظرات و اعتقادات سابق خودش هم تجدید نظر کند! البته این تغییر نظرات ذاتا مشکلی ندارد، تنها اشکالش اینست که جوان‌هایی که روزگار سابق این آقایان را ندیده و نظرات افراطی آنها را هم نخوانده‌اند، شاید در شناخت آنها دچار اشتباه بشوند. به هر حال این آدمها  روزگاری با افکار و آرای خود، روی ذهن و اعتقاد مردم کار می‌کردند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم بخشهایی از نظرات آقای منتظری را درباره «ولایت فقیه و دایره اختیارات ولی فقیه و نیز حدود اختیار سایر افراد از جمله رییس جمهور در برابر ولی‌فقیه» بنویسم تا خودتان ببینید حکومتی که قرار بود آقای منتظری ولی فقیهش باشد واجد چه شرایطی بود و ایشان چه مقدار برای سایر آدمها و مسولان حق و حقوق و آزادی و اختیار قائل بودند؟!

در دیدگاه فقهی آقای منتظری، رئیس جمهور نه تنها هیچ استقلالی از حیث مشروعیت و دایره اختیارات نسبت به رهبری ندارد، بلکه تنها عامل و کارگزار ولی فقیه است.(دراسات فی ولایت فقیه ج2 فصل 3 ص 51 )

ایشان تصریح می‌کنند که وزن و نقش ولی فقیه در جمهوری اسلامی، از نوع تشریفاتی شاه در حکومت‌های مشروطه از قبیل ملکه انگلیس نیست که صرفا وجود تشریفاتی و نمایشی و نماد وحدت ملی باشد و بهترین امکانات در اختیار او باشد بی‌آنکه مسئولیت عملی و حق دخالت در حکومت متوجه او باشد. در حکومت اسلامی، مسئول اصلی و واقعی نظام، رهبر و ولی فقیه است و قوه مجریه ، رئیس جمهور ، وزرا، استانداران، مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضایی و همه و همه بازوان حکومتی و ایادی رهبر و به فرمان اویند و مقام رهبری به منزله راس مخروط حکومت بر همه قوا، اشراف کامل (اشرافا تاما) دارد.

از آنجا که رئیس جمهور و دولتش در واقع کارگزاران و بازوی اجرایی رهبرند طبیعی‌تر آن است که توسط رهبری منصوب شود زیرا بار مسئولیت در اصل بر عهده رهبر است و اوست که باید افرادی را که در طرز تفکر و حتی سلیقه سیاسی مدیریتی هم سنخ او باشند برگزیند تا راحت تر با آنان کار کند! (ولایت فقیه قصل 4 ص 114)

آقای منتظری همچنین در دفاع از این اصل که کانون قانون اساسی، اصل ولایت فقیه است و قانون بدون ولایت فقیه، ساقط و بی‌اعتبار است در پاسخ به جریان سازی افرادی چون مقدم مراغه‌ای، بنی صدر و عزت‌الله سحابی در مجلس، اظهار داشتند:«ما آن قانون اساسی را که در آن ولایت فقیه و مساله اینکه تمام قوانین بر اساس کتاب و سنت نباشد، اصلا تصویب نخواهیم کرد بلکه ما یک قانون اساسی را تصویب خواهیم کرد که اصلا ملاک آن مساله ولایت فقیه باشد. اصلا اگر پایه طرح قانون اساسی بر اساس این مسائل نباشد، از نظر ما ساقط و بی اعتبار است. اگر هم بر فرض کسی بگوید چنین قانون اساسی، آخوندی است، بله ما آخوندیم. آخوندی باشد. ما می‌خواهیم صد در صد اسلامی و بر اساس ولایت فقیه باشد» (مشروح مذاکرات مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی ج 1 ص 107 )

ایشان در اعتراض به پایین بودن اختیارات ولی فقیه در قانون اساسی گفتند:«اینجا برای رهبر یک وظیفه و شانی درست کردید ولی همه اش توخالی و ظاهری است و هیچ شانی نیست. برای اینکه اولا اگر رییس جمهور متهم به یک جرمی باشد، به مجلس شورا چه مربوط است؟! و اما در مورد شورای عالی قضایی ، جرم که در دادگاه عالی قضائی ثابت شد دیگر عزلش احتیاج به رهبر ندارد؟! خوب هر بقالی هم چنانچه از رییس جمهور شکایت کرد و معلوم شد مجرم است او را کنار بگذارند، شما برای رهبر مقام و شانی قائل نشده‌اید و این یک امر تشریفاتی و زاید شده است. آنچه در این اصل مهم بوده، آن جهت است که تایید کاندیداهای ریاست جمهوری باید از طرف رهبر باشد! برای اینکه حکومت ، حکومت اسلامی است. من پیشنهاد می کنم این عبارت باید قطعا به اختیارات رهبری اضافه شود که: تایید کاندیداها برای ریاست جمهوری به منظور اسلامی بودن حکومت و ضمانت اجرایی آن! شما یک چیز لازم را حذف کرده‌اید و یک چیز لغو را اضافه نموده‌اید. آیا رهبر از یک بقال پایین‌تر است؟!» (مشروح مذاکرات مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی)

آقای منتظری همچنین در پاسخ به برخی اعضای مجلس خبرگان، آنها را غربزده خواند و شان بالای رهبری را یادآوری کرد و گفت:«حکومت اگر بخواهد اسلامی باشد باید متکی باشد به رهبری که از طرف خدا معین شده ولو به واسطه. اگر به یک رییس جمهور تمام ملت هم به او رای بدهند و ولی فقیه و مجتهد روی ریاست جمهوری او صحه نگذارد، این برای بنده هیچ ضمانت اجرا ندارد و از آن حکومت‌های جابرانه‌ای می‌شود که بر طبق آن عمل نخواهد شد

اگر این کار را نکنید حکومت اسلامی نیست. جمهوری هست اما جمهوری اسلامی نیست. بیایید به وظیفه اسلامیمان عمل کنیم. اروپا چه می‌گوید و حاکمیت ملی چه می گویند و دو تا بچه نفهم چه می‌گویند! اینها در واقع جزء ملت ایران نیستند»

ایشان حتی اعتقاد داشتند که تمامی کاندیداهای ریاست جمهوری را هم باید ولی فقیه معرفی کند!:«ما وقتی می‌خواستیم شرایط رییس جمهور را معین کنیم، عده‌ای گفتند شرایط او غیر از ایرانی‌الاصل بودن و مسلمان بودن، چیز دیگری نباشد و ما جرات نکردیم بگوئیم رییس جمهور باید فقیه هم باشد! ما در اینجا اصرار کردیم که لااقل رییس جمهور از طرف یک فقیه کاندیدا شود! یعنی ما گفته‌ایم کسانی که می‌خواهند کاندیدای ریاست جمهوری بشوند از طرف ولی فقیه باید تایید شوند. مثلا بگوید ده نفر، بیست نفر را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری تایید می‌کنم و هرکس رای بیشتری آورد انتخاب می‌شود! ولی به هر حال عده‌ای حاضر نشدند که از وظایف فقیه، این هم باشد. بنابراین در شرایط رییس جمهور نه فقاهت را ذکر کرده‌اید نه تایید فقیه را. آنوقت ما بیاییم قدرت مملکت را به دست یک آدم الدنگ بدهیم که از قدرتش سو‌استفاده کند. خری را ببریم بالای بام که دیگر نتوانیم آنرا پایین بیاوریم

آقای منتظری به حدی در مورد استقلال رییس جمهور هراس داشتند که حتی معتقد بودند یک نفر به تنهایی نباید رییس جمهور شود:«من از اول با این که یک نفر رییس جمهور باشد مخالف بودم. ما هر چه بکنیم و کارها را دست یک نفر ندهیم به نظرم به صلاح مملکت است

ایشان همچنین به تفصیل در باب حاکمیت و اشراف تام و ولایت اجرایی رهبر در راس کل حاکمیت، بحث و استدلال فقهی کرده و اثبات کرده است که کلیه امور حکومتی در حیطه وظایف و اختیارات رهبر است. (ولایت فقیه ج 1 مقدمه ص 12)

آقای منتظری حتی تامین امور بهداشتی، تدبیر کلیه امور اجتماعی و اقتصادی و ارتباطات و مخابرات و راهسازی و مالیات و موسسات رفاهی و کلیه امور دولتی و حکومتی را جزء وظایف و اختیارات ولایت فقیه دانسته و نتیجه می‌گیرد که امکان ندارد خداوند این امور مهم را بلاتکلیف گذاشته باشد.

ایشان حتی انتقاد و مخالفت سایر فقها را با ولی فقیه ناشی از هوای نفس، حسادت، تکبر و خود بزرگ‌بینی و این مزاحمت‌ها را هم حرام دانسته بودند! (ولایت فقیه جلد 2 باب 5 فصل 2 ص 416) ایشان در نظر فقهی خود معتقد بودند که حتی به صرف وقوع چند خطا نمی‌توان حاکم را زیر سوال برد، نه تنها خطا، بلکه حتی برخی گناهان جزیی را هم نمی‌توان منتفی دانست و به صرف وقوع خطا یا عصیان، علیه حکومت شورش و نقض بیعت کرد!

حال این نظرات فقهی ایشان را که درست در روزهای جانشینی و قائم مقامی به آن اعتقاد داشتند با جملات ابتدای این مطلب مقایسه کنید و به این سوال پاسخ بدهید: اگر دست بر قضا آقای منتظری ولی فقیه می‌شدند، امروز کدامیک از نظرات فقهی خودشان را اعمال می‌کردند؟!

امید حسینی

لینک مرتبط: امام خمینی معصوم نبودند و اشتباه هم داشته‌اند + دانلود

نظرات  (۲۶)

25 Farvardin 92 ، 19:20 یه بنده خدا
بروازخودت ومهم ترازهمه ازخداخجالت بکش!
تودرحدی نیستی که بخوای آیت الله العظمی منتظری(ره)رونقدکنی.
ایشون خوب بودن یابد،رفتن سراغ حساب وکتاب خودشون پس تومواظب اعمال ورفتاروگفتارخودت باش که مرگ برای همه هست نه فقط دشمنان شما(البته به زعم خودتون)!
شیطون هم دست ازسرمرده برمیداره ولی شماهاوقاحت روهم ازروبردین که یه سری مسائل نخ نماشده روبی نهایت باربازگومی کنین! مسائلی که حتی خودتون هم ازراست ودرست بودنش مطمئن نیستین،ازکجامعلوم که این قبیل صحبت هاتحریف شده نباشه.
همین کارهاروکردین که ملت ورازهرچی دین وآخونده زده کردین.
فردای قیامت می تونین جواب خداوائمه روبدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ:
بجای این حرف ها اگر چند جمله ای در نقد مطالب بنده می نوشتید و پاسخ من را با سند می دادید بنظرتون بهتر نبود؟
27 Farvardin 92 ، 12:23 یه بنده خدا
امین خان:
دیگه ازاین حرفاگذشته! وقتی شماحرف حرف خودتونه ومیگین هرچی مامیگیم درسته چه فایده ای داره مثلانقدمطالب شماتوسط بنده ؟!؟!.......
آیادلیلی بهترازاین که شمامیخوائین واقعیت وحقیقت رواون طوری که خودتون می بینین ومیخواین ببینین رو به خوردسایرین بدین،واگرغیرازاین بودچرابایدتمام سایت هاووبلاگ هایی که دراونهانامی ازآیت الله منتظری(ره)برده شده روفیلترکنن(البته به جزاون هایی که به ایشون توهین کردن) اگه راست میگین وراه وکلام ایشون اشتباه بوده چرانمی ذارین مردم خودشون ببینن وبخونن وبعدتصمیم بگیرن که حق باکیه وکی درست میگه،چطوردرجاهاوصحنه های دیگه درک وشعوراجتماعی وسیاسی مردم مابالاست ولی چنین جاهایی یه دفعه ای قدرت درک وتشخیص مردم فروکش می کنه؟!؟هان
آیاپیامبر(ص)وائمه(ع)هم همین طوری وباهمین روش دعوت به دین می کردن وهرنظرودیدگاهی غیرازنظرخودشون روردمی کردن وحتی اجازه بیان واظهارنظربه صاحب نظرروهم نمی دادن؟آیاپیامبرهم برخوردشون باافرادی که دشمن ایشون محسوب می شدن این گونه بودکه فوراطرف روسیاسی کنن وبهش برچسب بچسبونن وهزارتاداستان دیگه وبلای دیگه سرش بیارن و...حتی اون هایی روکه به ایشون توهین می کردن یاخاکستروروده گوسفندبرسرایشون می ریختن؟!آیاواقعااین گونه بود،به نظرشمااگه ایشون درزمان مابودن وجریانات عصرمابرای ایشون اتفاق می افتادآیابرخوردایشون هم همین گونه بودکه امثال شماهابادوستداران ومقلدان آیت الله منتظری(ره)کردین؟!؟ مسئله اینجاست که خیلی ازاین دسته افرادنه سیاسین ونه دنبال سیاست فقط یه مقلدساده ویاحتی دوستدارایشونن به نظرشمااین هاجرمه:دوست داشتن یاتقلیدکردن؟
خداروشکرنه آدم علاقه مندبه سیاست هستم ونه دنبال جریانات سیاسی یکی هستم مثل سایرمردم این کشوردنبال زندگی معمولی خودم والبته معتقدم هیچ کدام ازماهامعصوم نیستیم ازبالاترین مقام مسئول بگیرتاآیت الله منتظری(ره) وتامن وتونوعی ولی به این اعتقاددارم که حتی خداوندهم ازبزرگترین گناه بندگانش می گذره ولی ازاینکه باآبروی یه مومن بازی بشه اون هم کسی که دستش ازدنیاکوتاه شده وگردن تک تک مردم این کشورحق داره به واسطه رنج هایی که دوشادوش امام خمینی(ره)کشیدوحتی فرزندعزیزشون رودرراه انقلاب دادخداوندازاین گناه نمی گذره وحتی اگه به زعم شماآیت الله منتظری (ره)جهنمی هم باشه مطمئنااول حق شون ازاین مردم گرفته میشه وبعدمیرن جهنم،البته بازهم به زعم شما!!!!!!
پاسخ:
در نقد مطالب بنده شما آزادید و من هم به زعم خودم جوابگو...
بنده در این مطلب هیچگونه توهینی به ایشون نکردم فقط اظهاراتشون رو به نقد کشیدم آیا این کار توهین محسوب می شه؟به کسیم نگفتم حتما بنده درست می گم. در مورد فیلتر کردنم با شما دوست عزیز هم عقیده ام و به این اعتقاد دارم که مردم باید خودشون تصمیم بگیرند البته به شرطی که رسانه ها خوراکی درست و بدور از تعصب و با نگاه واقع بینانه به مخاطب ارائه بدهند.
در قسمتی از نظر شما عبارت [مسئله اینجاست که خیلی ازاین دسته افرادنه سیاسین ونه دنبال سیاست فقط یه مقلدساده ویاحتی دوستدارایشونن به نظرشمااین هاجرمه:دوست داشتن یاتقلیدکردن؟] اومده. بنظرم از روش مغالطه استفاده کردید چون اصلا با عقل هم جور در نمیاد که بنده منظورم از این مطلب این باشه. نمی دونم شما چطور این طور برداشت کردید؟!!
من هم معتقدم ماها معصوم نیستیم و مطمئنم خداوند کریمه و حتی از بزرگترین کارها و گناهان بنده اش هم می گذره. ولی این دلیل نمی شه هر حرفی خواستیم بزنیم و هر کاری خواستیم بکنیم... خداوند کریمه ولی به شرطه ها و شروطه ها. انسانی که تنها به دلیل نسبتش. با اینکه خودش به احکام اسلام آگاهست. از حکم اسلام سر باز می زنه...  خداوند مو رو از ماست خواهد کشید  [لطفا در این مورد به این لینک مراجعه نمائید]
چند تذکر به شما دوست عزیزم البته اگر قابل باشم:
- شما خود قائل به آزادی فضا و نقد و به تبع آن تصمیم گیری با چشمان باز و در فضایی بدور از تعصب هستید. پس چطور مطلب بنده رو بر نمی تابید و بجای تهمت هایی همچون توهین به مقلدین. و بیان اظهاراتی کلیشه ای خود دست بکار نمی شوید تا مطالب بنده را بدور از تعصب نقد کنید. تا مخاطبین خود تصمیم بگیرند؟ چرا تنها اصرار دارید بگویید آزادی نیست؟
- بنده هم همانند شما قائل به آزادی بیان و نقد منصفانه هستم و فضای حاضر را به هیچ وجه نمی پسندم
01 Ordibehesht 92 ، 10:20 بنده خدا
اولا:من دوست عزیزشمانیستم،رودربایستی نکن امثال شماکه تاکنون ماروبه انواع صفات نائل کردین شماهم خجالت نکش حرف دلت روبزن!
دوما: اونی که داره مغلطه می کنه شمائی نه من ! جواب حرف حساب من رونداری بدی سعی کردی بابیان یه سری مطالب بی ارتباط بحث روبه بیراهه ببری ودرآخرخودت روبرنده نشون بدی ومن روبه زدن تهمت وافترامتهم کنی،میشه بگی من کجاتهمت زدم که خودم خبرندارم!
سوما:هم خیلی خودت روزرنگ حساب می کنی وهم یه جورایی درارائه مطالب مرتبط باآیت الله العظمی منتظری(ره) زرنگی به خرج دادی ولی این رویادت باشه که اونی که ازهمه مازرنگ تره خداوندجل جلاله هستش وبه موقعش مچ مون رومیگیره خصوصاوقت هایی که خیلی خودمون روزرنگ حساب می کنیم.
چهارما: ازمن انتظارداری که درنقدمطالبت ،مطلب بذارم ومن به دودلیل این کاررونمی کنم وشماهم هرفکری که میخوای پیش خودت بکن(اصلابرام مهم نیست): 1- به نظرمن نقدمطالبی که ازپایه واساس دردرست وواقعی بودن اونهاتردیدهست کارعبث وبیهوده ایه مثل اینه که الان شب باشه وتوبه بقیه بگی الان روزه وبخوای باابرهان ودلیل هم بهشون ثابت کنی که چراالان روزه!
2-دلیل مهم ترم اینه که درشرایطی میشه صحبت ازنقددوطرفه واظهارنظرهای مخالف هم کردکه آزادی بیان وعقیده وجودداشته باشه ولی به نظرعقل سلیم شماآیادرچنین شرایطی چنین چیزی امکان پذیره؟ وقتی قراره همیشه یه طرف برنده به حساب بیادوحق به اوداده بشه بدون درنظرگرفتن هیچ معیاری وحرف ونظروعقیده سایرین ناحق وباطل وخرافه وافراطی وبرچسب هایی ازاین دست زده بشه دیگه چه نقدی چه تحلیلی؟!؟!............
من هم معتقدم خداوندموروازماست بیرون خواهدکشید نه فقط درموردماویاآن مرحوم بلکه این درموردشماوسایرین هم صدق می کنه پس بهتره یه سرسوزن هم به تحلیل اعمال ورفتارخودت بپردازی وببینی آیادرتمام طول عمرت همه ی کارهات درست وبدون خطابوده حتی همه ی صحبت هاوحرف هایی که زدی وتااین لحظه ازعمرت روی تمام حرفات ایستادی بدون این که ذره ای ازاونهابرگردی که چنین انتظاری روازدیگران داری؟(امیدوارم ازاین قسمت حرفم مثل دفعه قبل سواستفاده نکنی من صرفااین قسمت رودرتحلیل حرفای خودت زدم وکاری به هیچ کس وهیچ چیزندارم).
واین روهم اضافه کنم که این حدس وگمان امثال شماست که ایشون گناهکاربودن یاگناهکارازدنیارفتن وگناهانشون غیرقابل بخششه(که مثلادوستانتون میان توی وبتون وبه ایشون توهین می کنن) واون قسمتی روهم که درکامنت قبلیم آوردم اصلادرتاییدحدس وظن وگمان های امثال شمانیست پس لطفاالکی حرف توی دهن من نذارخداوندمثل بندگانش نیست که فقط ظاهرروببینه بلکه همزمان به ظاهروباطن اشخاص ومهم ترین چیزیعنی نیت شون وگذشته وحال وآیندشون هم نظرداره ویه سری چیزهای دیگه روهم که من وتو ازشون سردرنمیاریم درحسابرسی بندگانش اعمال می کنه وبعدحکم نهایی رومیده.
این هم یادت باشه اون هایی که بایدایشون وافکاروعقایدشون روبشناسن وسره روازناسره تشخیص بدن یاحداقل زحمت این شناخت روبه خودشون دادن خیلی بیشترازاون هایی هستن که ندیده ونشناخته ایشون روموردتهمت وافتراءقرارمیدن وازروی هوایه چیزی میگن که گفته باشن،ازقدیم گفتن زمستون میره ولی روسیاهیش به زغال می مونه وروسپیدیش به برف،توی تاریخ ایران وجهان چه بسیاربودن شخصیت هایی که دزعصروزمان خودشون ازطرف عده ای مطرودشدن وانواع واقسام بلاهاروبه سرشون آوردن ولی گذشت زمان وثابت شدن حرفای حقشون ودرستی راهشون به نسل های بعدی اونهاروتبدیل به اسطوره هاوقهرمان های همیشگی تاریخ کردوسرآمدهمه ی اون انسان های شریف وبزرگوارحضرت علی(ع)وحضرت سیدالشهدا(ع)بودن.
وکلام آخراینکه: گوش اگرگوش تووناله اگرناله من،آنچه به جایی نرسدفریاداست!
خوش باشی.
پاسخ:
سلام و درود بر شما
مدعی این هستید که بنده شما رو به ناحق متهم به تهمت زدن کردم ولی خودتون در سطر اول حرفاتون می گید [امثال شماکه تاکنون ماروبه انواع صفات نائل کردین] ! اصلا بنده شما رو چند روزی بیشتر نیست می شناسم اینم تنها به لطف نظرات... اونوقت چطور شما؟!...
بگذریم تمام حرفاتون یه طرف تناقض شدید در این جمله هم یطرف. اونجایی که گفتید [به نظرمن نقدمطالبی که ازپایه واساس دردرست وواقعی بودن اونهاتردیدهست کارعبث وبیهوده ایه]!!! بکار بردن کلمه تردید. یعنی شما خودتون هنوز در درست و غلط بودن این مطالب تردید دارید! با این حال بنده تعجب می کنم شما که هنوز خودتون تحقیق نکردید و اطلاع کافی ندارید پس چطور و با استناد به چه دلیل و مدرکی مطالب بنده رو انقدر محکم رد می کنید؟!!...
- ضمنا بنده در هیج جا ادعا نکردم که حرف های بنده صد درصد درسته. توی جوابیه قبلی هم گفتم شما دلایلتون رو بیارید. بنده اصلا شاید اشتباه کرده باشم و به اشتباه خودم پی ببرم
- من از شما سئوال می کنم آیا تا اینجای کار بنده نظرات شما رو حذف و یا سانسور کردم؟ که شما حرف از آزادی بیان و عقیده می زنید؟ و نامناسب بودن شرایط رو بهانه قرار می دید؟...
- اگه شما بدنبال کشف حقایقید پیشنهاد می کنم بیایید و منطقی بحث کنید [ یعنی مستدل همراه با سند] اگرم فقط مثل بعضیا تنها بدنبال این هستید که یه چیزی گفته باشید...
02 Ordibehesht 92 ، 16:17 یه بنده خدا
ازشماکه این قدرادعای هوش وفراست تون میشه البته باتوجه به نکات خیلی مهمی که ازکامنتای من برداشت کردین!!!!!! بعیده!
اولا:منظورمن ازامثال شماصرفاشخص شخیص جنابعالی نیستید،افرادی که اعتقاددارن فقط حرف وعمل خودشون درسته وبقیه اشتباه میگن واشتباه فکرمی کنن ومنظورازصفاتی هم که به ماداده شده همون حرفایی بودکه درجریان اتفاقات سال های قبل گفته شده ازجمله اینکه:مابهائی هستیم یایه فرقه ضاله ایم یایهودی مسلکیم وازاین دست مزخرفات......
ثانیا:شماخیلی لطف کردین که نظرمن روسانسورنکردین! نمی دونم چطوری لطف تون روجبران کنم مدیونت شدم!!!!! توواقعاخوابی یاخودت روزدی به خواب! یعنی میخوای بگی نمیدونی که تمام سایت ووبلاگ هارصدمیشن واگه یه موقع کسی حرفی بزنه که...... دیگه حسابش باکرام الکاتبینه البته این روهم بگم من اصلابااینکه یه نفربیادوبه شخصیت مخالفینش توهین کنه وهرچی ازدهنش درمیادبگه اصلاموافق نیستم ومعتقدم بایداصل احترام وحفظ شان وشخصیت افراددربحث های جناحی وسیاسی حفظ بشه هرچندتاکنون که شاهدعکس این قضیه بودم وتمام جناح هاواحزاب سیاسی کشورمافقط یادگرفتن به هم بدوبیراه بگن وشخصیت هم دیگه روزیرسوال ببرن.
سوما:منظورمن ازاون قسمتی که گفتم"نقدحرف هایی که ازپایه واساس در..."صحبت های اون مرحوم نیست بلکه حرف هایی که شمااینجازدین یامثلاامثال شماسعی دارن به اسم ایشون به خوردمردم بدن منظورمن این قبیل حرف هاست نه نوشته هاوسخنان اصلی اون بزرگوار(رة).
من اصلاازبحث کردن اصولی وعاقلانه ومنطقی بدم نمیادولی قبول کنیدکه شرایطش جورنیست وباوضعیت فعلی امکانش نیست،نگاه به خوبی خودتون نکنیدهمه مثل شمااین قدرخوب وفهیم وعاقل نیستین که فوراجوزده نشن و...................
کلامابی خیال شمامیشیم شمابه راهت ادامه بده بااین وضعیت این بحث هاویابهتره بگم کل کل هاهیچ فایده ای نداره،ظاهرانه شمامی تونی ماروقانع کنی ونه من شمارودیگه هم اینجانمیام ونظری برات نمیذارم.
خوش باشی.
(حالاشماهرجورکه میخوای راجع به من فکرکن که مثلاکم آوردم یابه قول خودت یه چیزی گفتم که گفته باشم و....... اجرکم علی الله)
پاسخ:
اولا حساب دیگران با بنده جداست. دیگران هم اگر چنین صفاتی به شما نسبت دادند فعل اشتباهی مرتکب شدند
ثانیا شما منطقی درست و واقع بینانه بحث کنید مطمئن باشید حسابتون با کرام الکاتبین نیست
ثالثا اگه منظورتون از اون مطالب. مطالب بنده است من دقیقا همون مطالبی رو اوردم که اون مرحوم گفته بود. حتی آدرس هم دادم و با سند حرف زدم. تعجب می کنم که چرا تهمت می زنید و می گید به اسم ایشون به خورد مردم می دید! در صورتی که من منبع و سند از کتابای خود ایشون اوردم
ببخشید:
لطفا مظلوم نمایی نکنید شرایطش جور نیست. با وضعیت فعلی امکانش نیست و از این جور حرف ها. یه جوری حرف می زنید که انگار می خواید چندتا از اسناد مملکتی رو افشاء کنید!
از مصاحبت با شما خوشحال شدم دوست نداشتم بعد از این همه وقت بحثمون بی نتیجه بمونه ولی چه کنیم...


سلام.در عمارنامه شما رو دیدم.ازتون خواهش میکنم از اقای مدیسه دعوت کنیدبرگردن.[ناراحت]
اینجا ازشون حمایت کردن اما زخم دل ایشون بیش از اینهاس
http://tarannomenoor.ir/?p=1869
اگر شما ازشون حمایت نکنید کی حمایت بکنه؟[گریه]
اون هم شخصی مثل ایشون که بازرگانی خونده و تو یک فیلدکاملا جدا داره کار می کنه.اینها رو از دست بدیم به خدا خیانت کردیم در حق امام و رهبری
باسلام.آقای نویسنده محترم.دلخورنشوبایدخداراشکرکنیم که این گروه شبه تندروبرکشورحاکم نشدنداین قرقرهاکه چیزطبیعییه 6ماه20کیلومتری غرب اصفهان زندگی کنی موضو ع دستت میاد جانم عزت زیاد.
08 Ordibehesht 92 ، 06:49 عمارنامه
سلام و درود؛
دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
http://www.ammarname.ir/link/21199
ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
موفق و پیروز باشید .
عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir
یا علی
12 Khordad 92 ، 16:56 یک منتقد
فقط همین را میگم که خوش به حالت حداقل یه وبلاگ داری توش از عقایدت دفاع کنی. تا حالا با خودت فکر کردی چرا وبلاگ و وب سایت های منتقدین فیلتر میشه؟ البته شما که به ما منتقد نمیگین میگین ما دشمنی میکنیم!!! لابد الان میخوای آسمان و ریسمان رو به هم ببافی که توایران ابراز عقیده آزاده نه برای توطئه و این چیزها..... من نمیدونم چه جوری باید انتقاد کنیم که شما بهتون بر نخوره؟؟؟ آقا جان ما با خامنه ای مخالفیم و میخواهیم علیهش تو روزنامه بنویسیم و تجمع کنیم. مثل همه کشورهای آزاد دنیا! این حق ماست. جالب اینه شما به ساتهای اهل سنت هم رحم نمیکنین. منظورم از "شما" حکومتی است که ازش دفاع میکنی. فقط کسی برای ابراز عقیده آزاده که برخلاف میل شما حرفی نزنه و تا اسم "امام خامنه ای رو میشنوه از جاش بلند شه!"
خدا آیت الله منتظری رو بیامرزه. تاوان عقایدی که داشتو با 20 سال خانه نشینی داد.... همین که آخر عمر فهمید اشتباه کرده خدا رحمتش کنه.
پاسخ:
مثل اینکه شما در تعریف نقد مشکل دارید با احترام شما رو ارجاع می دم ب این مطلب
آدم های خوب و بد را همه می شناسند . حالا هی شما سایتهای مربوطه را از ترسون فیلتر کنید و چرندیات رو در موردشون (چه مرده و چه زنده )بنویسید و بگید
خانم یه بنده خدا
تو بنده شیطانی که ازاون مزدور طرفداری میکنی
وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد
چرا جواب محمد جواد رو ندادید؟ خیلی بهم برخورد از حرفای مفد و بیخودش ...
البته میگن جواب ... خاموشیست!
قلب من فقط برا حضرت آقا تو سینه میتپه...
علی یارتون.
17 Aban 93 ، 21:54 محمّدجواد
درود؛
خانم رها لطف بفرمائید به سوالات بنده جواب بدید...
جناب ساندیس خور شما هم جواب بده به تفکیک شمارۀ سوالات..همین که درجش کنی فایده نداره که...درج کنی لازمه امّا کافی نی..جواب ((قانع کننده)) بده...
من منتظرم..........
17 Aban 93 ، 23:18 مسلمان
بله رهاجان،حق باشماست،جواب...خاموشیست!!
امّا...این یه روی سکّه است،این روهم بگو که گاهی جواب ندادن به خاطر«ابله»بودن نیست!بلکه به خاطر«حرف حسابه»که جواب نداره!!حدّاقل احتمالش روبده!
18 Aban 93 ، 09:55 محمّدجواد
به ولای علی قسم به فاطمه زهرا من نمیخوام هم وطنام رو ناراحت کنم..
امّا مردو مردونه یکی بیاد جواب قانع کننده به سوالای من بده!!
پاسخ:
با سلام و احترام و تشکر بابت نظراتتون
بنظر حقیر تا وقتی که شما همه چیز رو سیاه و سفید ببینید و با این نگاه صفرو صدی نقد کنید هیچکس حاضر به جوابگویی نیست  
شما همه.. رو منطقی و مستدل مورد نقد قرار نمی دید بلکه همه این ها رو سیاه می دونید و خودتون رو سفید! 
در نقد کردن واقعیت های جامعه رو باید دید نه افراط نه تفریط حتی انسان کافر هم می تونه نکات مثبتی داشته باشه 
واقع گرا باشید
21 Aban 93 ، 11:13 محمّدجواد
جناب ساندیس خور سلام علیکم و رحمة الله...
با ادای احترامات............
حرفه من اینه وقتی مسئولین بلند پایۀ مملکت..بیت رهبری و اطرافیانش و... خراب باشن و درست کار نکنن..منابع عظیمه مملکت رو فقط صرف بقای خودشون بکنن..خب معلومه در سطوح میانی و پایین مملکت مردم چطور رفتار میکنن و چطور زندگی می کننن...
چرا بایستی اینطور باشه...به خدا مردم این وضع رو دوست ندارن..اگه این ها اعمالشون درسته باید دله مردم رو اعتماد مردم رو بدست بیارن...
(در نقد باید واقعیت های جامعه رو دید)...مگه من چیزی غیر از واقعیات گفتم...
چرا از پاسخ دادنه منطقی طفره میری جناب ساندیس خور..
چرا شونه خالی میکنی؟؟؟؟؟
حرفه آخر..به 3 سواله بنده منطقی جواب بده..یکی یکی...منتظرم؛
تشکر؛
پاسخ:
شما بادلیل منطقی و درست نقد کن بنده حتما جواب می دم
مثلا
سپاه مزایای زیادی داشته و دارد نمونش 8 سال دفاع مقدس و سازمانی به این بزرگی و وسعت قطعا ضعف هایی هم دارد البته نه این ضعف هایی که شما بدون دلیل منطقی و موثق فرمودید... نظر من اینه
بازم تکرار میکنم نگاه صفر و صدی نباید داشته باشید... نه افراط نه تفریط
جناب محترم لطفا پشت سر هر کسی میخاین حرف بزنید بفرمایید ، ولی عزیز دل ما امام خامنه ای رو اینجور مغرضانه انتقاد نکنید.
خود آقا امام زمونمون از همه چیز خوب خبر دارن
و نزدیکه اون روزی که حقایق برا شما هم آشکار میشه.
غصه نخورید ؛ ان الله مع الصابرین
انشاالله
11 Azar 93 ، 16:15 کوروش
این آمارها محرمانه را که نمیزارند بیرون-مجلس 95درصد از برادران رزمنده و ایثارگرند

بابا جان شما میتونید غیر رسمی در ارگانهای دولتی آمار بگیرید خیلیها این نمادها را مخفی میکنند.
مانند دانشجوهای سهمیه ای که وقتی در کلاسند بعد متوجه میشویم ایشان سهمیه داره-

40درصد کارمند ایثارگر باشه تعداد مدیرهای این کارکنان 2هزار نفری 200که صدردرصد ایثارگراند

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان :
40 درصد کارکنان ایثارگر می باشند
http://javanonline.ir/fa/news/685009/40-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF

بر اساس قانون 30 درصد سهمیه استخدام‌های دولتی باید از جامعه
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=16&cad=rja&uact=8&ved=0CEYQFjAFOAo&url=http%3A%2F%2Fnewsinlife.ir%2Findex.php%2F2013-10-07-16-09-56%2F19562-2014-12-01-12-51-10&ei=SLN9VLXhG6XasASUnID4Dw&usg=AFQjCNE0O5OooK-tYW0txECdaUzFkgd7lA
پاسخ:
ا اینطوریه حالا که موقع رو کردن سند شد این آمارها رو نمی دند بیرون!
بعد ببخشید شما از کجا این آمارها رو بدست اوردید نکنه خودتون رفتید یکی یکی تحقیق کردید یا این که بی بی سی و امثالهم...
12 Azar 93 ، 00:39 محمد حسنی
سلام قبلاًها میومدم تو این وبلاگ یه چیزی یاد میگرفتم ولی الآن اینجا اومدن فقط وقت تلا کردنه.
ساندیسخور!، ایثار!، نماز شب!، ما غلط کردیم که تو رو تو سایتمون پیوند کردیم و اگه شما نکردین گفتیم بیخیال، به خاطر آقا اشکالی نداره.
خدا وکیلی اینقد که تو این وبلاگ به مقام معظم رهبری توهین شنیدم یه جا و پیوسته و بیپرده، تو رادیوهای بیگانه نشنیدم/برو عمو!.
آقای محمدجواد! من به بقیه ی شبهاتت کاری ندارم ولی فقط دوتاشو جواب میدم:
1. قرار نبود با اومدن این حکومت، مردم اتوماتیک خوب بشن، به حرف ولی فقیه مون اگه همه گوش میدادیم الآن وضعمون این نبود منظورم بحث سربازان سپاهه ولی خب شما هم مثل همیشه بزرگ نمایی میکنین.
2. اگه واقعاً هرکی تو این مملکت جیک بزنه سرش رو میکنن تو کیسه موندم چرا سر تو رو نکردن تو کیسه!، نکنه سرت الآن تو کیسه هست و داری حرف میزنی یا زندانی که شما رفتین مثل زندان بعضی از آقازاده های ضد رهبری اینترنت داره!.
در آخر هم خداییش این همه شما ما رو مزدور و پول بگیر میدونین خوبه ما هم شما رو عامل اجنبی بدونیم؟!/خجالت بکشین خب!.
پاسخ:
ما به شما ارادت داشته و داریم... روش بنده هم واسه لینک سایت ها و وبلاگ ها از اول مشخص بوده و هست در قسمت تبادل لینک توضیحات کامل رو دادم
از زمانی که تذکر دادید سعی کردم بیشتر دقت کنم
13 Azar 93 ، 03:57 محمد حسنی
آقای محمدجواد عزیزم! به خدا دارین اشتباه میکنین!.
اولاً کی گفته که انتقاد از رهبری تو این مملکت آزاد نیست؟!.
اگه آزاد نیست شما چطور نظرتون اینجا منتشر میشه؟!.
چطور به قول خودتون تو ادارات، دانشگاه ها، نمیدونم کجا و کجا از ایشون انتقاد میشه و شما میفهمین؟!.
شما که امام دوستین، اصلاً نظر حضرت امام راجع به بازرگان رو میدونین؟!.
راجع به آقای منتظری میدونین؟!.
بعد فرمودین تو شبکه های اجتماعی به امام توهین نمیشه؟!.
پس لطفاً پاسخ همین جناب ساندیسخور تو این سایت به انجمن بیخدایان ایران رو پیدا کن و بخون که جواب توهین به امام حسین (ع) رو داده تا بفهمی دنیا دست کیه!.
اما راستش بیپرده از شکل انتقاد شماها متنفرم نه برای اینکه با اعتقادات من مخالفین چون منو به یاد زن ابن حر، دشمن مختار میندازین!.
شماها فقط سر و صدا میکنین و شلوغ کاری راه میندازین!.
ما تو وبلاگ مذهبی ساندیسخور هم از دست شماها آسایش و آرامش نداریم و مدام باید مذخرفات تون رو بخونیم و بخونیم و بخونیم.
آقا جون! خواهش میکنم برو این افشاگریهاتو تو همون شبکه های اجتماعیتون بکن و خواهش میکنم اگه این کار رو نمیکنی، لا اقل برو یه دو واحد تاریخ انقلاب اسلامی پاس کن!.
به خدا آدم از عصبانیت خندش میگیره وقتی یه نفر بیاد براش بنویسه چیزایی مثل شما رو که آدمو یاد این مسأله ی ریاضی میندازه که دو دوتا میشه شونزده تا!.
من موندم شما که به این جناب ساندیسخور میگی خونه خور و عامل حکومت، خب میخوای بگیرن به قول خودت سرت رو بکنن تو کیسه که میای اینجا گرد و خاک میکنی؟!.
میخوای مثل قهرمانها بمیری خب برو تو همون خیابونی که میگی چرا تظاهرات توش ممنوعه و نمیشه شلوغ کاری کرد و اون وضع سال هشتاد و هشت رو به وجود آورد، به بالا و پایین مملکت فحش بده!، اینجوری هم بهتر دیده میشی و هم ما از دست باففته های ذهنیت راحت میشیم/واللاه!.
13 Azar 93 ، 22:25 محمّدجواد
آقای محمد حسنی؛
بنده اینجا حقایق رو مینویسم به کسی هم مربوط نیست...
اگه این خون خور درج نکنه حتماً جایی دیگه ازش شاکی میشم...
آفتاب همیشه پشت ابر نمیمونه....
مطمئن باش همین مردم یه روز جوابتون میدن...
پاسخ:
آقای محمد حسنی به نکته جالبی اشاره کرده بودند
بنظرم شما امام خمینی رو هم قبول ندارید و فقط به این دلیل وانمود می کنید قبول دارید که ازش برای تخریب رهبر فعلی استفاده کنید
اگه امام رو قبول داشتید حتما یه سری به نظرات ایشون در مورد آقای منتظری می زدید
14 Azar 93 ، 14:08 محمد حسین
والا یه کم فکر کن آقا محمد جواد به حرفات تناقض توش بیداد میکنه خودت بهش میرسی حتما
بنده فکر میکنم اگه بزرگواران کمتر ماهواره و شبکه های مزخرف اجتماعی رو که همش دروغ محضه دنبال کنند اعصابشون راحت تره...
مگه قراره بیش از همین دو روز عمر زندگی کرد...
این دو روز رو برای خدا زندگی کنیم...فقط خدا..
و زندگی دنیا جز بازیچه نیست...«قرآن کریم»
جناب محمد جواد خیلی از درد و دلهای شمارو منم دارم ولی فرق شما با من اینه که شما همه چیزو یا سیاه سیاه میبینید یا سفیده سفید-همونطور که جناب ساندیس خور فرمودن-
و لطفا دیگه نگید خون خور
چون با شناختی که بنده از ایشون دارم شما مرتکب تهمت شدید بلاشک.
بعدشم خود حضرت آقای ما- عزیز دل ما -آرامش قلب ما...
از خیلی از این افراد دل خونی دارن..
چرا اول هر بحثتون اسم بزرگوارشونو با این تندی میارید؟ مشخصه آدم فرهیخته ای هستید ولی فکرتونو با یه سری چیزا شستشو دادن..
من فقط میتونم بگم برا هدایت شما دستمو به سمت خدا دراز میکنم
و اینو هم بگم این مشکلاتو منم میبینم اما نه با نحوه قضاوت شما...
من قضاوت درست میکنم نه از روی ...
امیدوارم خداوند همه ی ما رو هدایت کنه و از سر تقصیرات و تهمتهایی که به همدیگه و دیگرون میزنیم - اونم بدون تحقیق و بدون مدرک - و خیلی راحت و بدون عذاب وجدان؟ بگذره.
امیدوارم..
این دیدار در کتاب دیدگاهها نیست
01 Mordad 94 ، 22:36 سجاد میلادی
اگه امام رو قبول داشتید حتما یه سری به نظرات ایشون در مورد آقای منتظری می زدید
01 Mordad 94 ، 22:39 سجاد میلادی
اگه امام رو قبول داشتید حتما یه سری به نظرات ایشون در مورد آقای منتظری می زدید


نظرات امام درمورد ایت الله منتظری :فقیه عالیقدر-برج بلند اسلام-حاصل عمرمن

خالا یک سوال از شنا آقای ساندیس امام رو قبول دارید؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.