ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

چرا در حالی که مردم ایران خود گرسنه هستند، دولت ایران به فلسطین، لبنان، پاکستان و سایر کشورهای اسلامی کمک مالی می کند.
پاسخ: جهت بررسی ضرورت و چرائی کمک و حمایت کشورمان از فلسطین و لبنان و.. توجه به مسؤولیت‏ هاى دولت و نظام اسلامى در ابعاد داخلی و خارجی ضروری است، به عبارت دیگر حیطه و گستره‏ى وظایف و مسؤولیت ‏هاى دولت‏ها فقط در درون مرزهاى آن کشور محدود نمى ‏شود، بلکه دولت‏ها جهت دستیابى به اهداف خود در سطح داخلى و بین ‏المللى، از قبیل: تامین امنیت و منافع ملى و تحقق آرمان‏هاى ایدئولوژیک مثلاً یکى از اهداف سیاست خارجى ایالات متحده آمریکا، بسط و گسترش ایدئولوژى لیبرال-سرمایه‏ دارى به عنوان تنها مدل نظام سیاسى، در سطح جهان مى‏ باشد، ناچارند تا محدوده‏ عملکرد و اقدامات خود را به بیرون از مرزهاى بین‏ المللى گسترش داده و در عرصه‏ معادلات و رقابت‏هاى بین‏ الملل شرکت فعال داشته باشند.

 امروزه به دلیل گسترش ارتباطات و تکنولوژى، جهانى ‏شدن اقتصاد و... که مرزهاى ملى کشورها را در نوردیده است دیگر نمى ‏توان حیطه عملکرد و وظایف دولت‏ها را در محدوده‏ مرزهاى آن کشور، تعریف نمود، بلکه برعکس دولتى از توانایى بیشتر در سامان دادن به مسائل داخلى و تأمین امنیت و رفاه در سطح جامعه و تعقیب آرمان‏هاى ایدئولوژیک خود، بهره‏ مندتر است که به صورت فعال در مناسبات معادلات و رقابت‏هاى بین‏ المللی حضور داشته و در چارچوب اصول سیاست خارجى خویش، نقش مؤثرى را در تأثیرگذارى بر تحولات منطقه ‏اى و بین‏المللی پیرامون، به خود اختصاص داده و از موقعیت‏ها و فرصت‏هاى بین‏ الملل به بهترین نحو جهت پیشبرد اهداف سیاست خارجى خود استفاده نماید.
عوامل متعددى در شکل‏گیرى سیاست خارجى کشورها مؤثر مى‏ باشند که مهمترین آنها عبارتند از:
1- ارزش‏ها و اعتقادات
2-زمینه‏ هاى تاریخى و فرهنگى
3-ساختار نظام بین‏ الملل
4-مشکلات و نیازهاى داخلى
دولت‏ها جهت تحقق اهداف سیاست خارجى خود، از ابزارها و تکنیک‏هاى گوناگونى بهره می ‏گیرند؛ ابزارهایى نظیر دیپلماسى، حربه‏ هاى اقتصادى، نظامى و فرهنگى. استفاده صحیح و به موقع از این تکنیک‏ها در میزان موفقیت واحدهاى سیاسى بسیار مؤثر است [اصول سیاست خارجى و سیاست بین‏ الملل، ص 206] .
در سطح بین‏ الملل سیاست خارجى کشوری موفق‏تر و از توانایى بیشترى در پیشبرد اهداف بین‏المللى و تأمین منافع ملى خود برخوردارتر است که از توانایى بیشترى در کاربرد تمامى این ابزارها برخوردار بوده و در موقع نیاز جهت دسترسى به اهداف خود، از آنان بهره بگیرد. به عنوان نمونه امروز، با استفاده از ابزار اقتصادى نظیر اعطاى وام، مشارکت در سرمایه‏ گذارى یا بازسازى یک کشور مى ‏توان زمینه‏ هاى مناسبى را جهت تأثیرگذارى در تحولات داخلى آن کشور، فراهم نمودن بازار کار و عرضه‏ى کالاهاى تولیدى در خارج و... ، به وجود آورده و در نتیجه بخشى از اهداف کوتاه ‏مدت، میان مدت و بلندمدت سیاسى خارجى خویش را تحقق بخشید.

براساس مطالب فوق درخصوص نحوه عملکرد جمهورى اسلامى در قبال در قبال مردم مظلوم غزه و فلسطین باید گفت که: اصول و اهداف سیاست خارجى کشور ما نیز مانند سایر کشورها براساس عوامل متعددى؛ از قبیل: ارزش‏ها و اعتقادات، تأمین امنیت منافع ملى و نیازهاى داخلى و... شکل گرفته است. ضمن این که نظام جمهورى اسلامى ایران به دلیل اصول و مبانى مکتبى خویش، اهمیت ویژه‏اى براى دفاع از سایر مسلمانان و مستضعفان جهان قائل است و در سیاست خارجى خود این موضوع را نیز تعقیب مى‏نماید.

توضیح آن که: براساس اصول و آموزه‏ هاى دینى، جامعه اسلامى پیکره واحدى است؛ چنان که قرآن مى ‏فرماید: «ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون»، سوره مؤمنون، آیه 52. بر اساس این آیه، همبستگى عمیقى بین همه مسلمانان دنیا، صرف نظر از هرگونه مرزبندى و جغرافیایى به جهت وحدت کلمه و اعتقاد به تعالیم الهى، وجود دارد، هم‏دردى، هم‏دلى و هم‏نوایى، یکى از خصایص بارز و برجسته امت اسلامى است که دل‏هاى آنان را به یکدیگر نزدیک مى‏کند. پیامبر گرامى اسلام در بیان این واقعیت مى‏فرمایند: «حکایت مؤمنان در دوستى و مهربانى چون اعضاى یک پیکر است؛ وقتى یکى از آنها رنجور مى‏شود، دیگران به مراقبت و حمایت از او همداستان مى‏شوند»، (نهج‏ الفصاحه، ش 2712).
نظام جمهورى اسلامى ایران در دستیابى به اهداف خود در سطح بین‏ الملل براساس توانایى و امکانات خویش و اجازه شرایط بین‏ الملل از تمامى ابزارهاى سیاست خارجى نظیر دیپلماسى، تکنیک‏هاى اقتصادى و فرهنگى و... در چارچوب اصول مکتبى و مقررات بین ‏المللى استفاده مى‏ نماید. به عنوان نمونه فلسطین یکى از کشورهایى است که از جهات مختلف موضوع سیاست خارجى ما قرار گرفته است: این جهات عبارتند از:
1- مسلمان بودن مردم آن کشور و وضعیت بسیار وخیم اوضاع اقتصادى و امنیتی آن کشور؛ که خود فى ‏نفسه براساس مبانى مکتبى و اصول قانون اساسى باعث همدلى و همکارى دولت اسلامى مى‏شود.
2- دستاوردها و ثمرات مختلفى که حمایت نظام اسلامی ایران در راستای تعقیب و تحقق ابعاد مختلف سیاست خارجی ما از تبلیغ و ترویج اسلام اصیل و ارزشهای آن به عنوان یک وظیفه اسلامی گرفته ، تا توجه به وحدت اسلامی، تحقق منافع و امنیت ملی و مقابله با استکبار جهانی با توجه به این موضوع مهم که امروز غزه و لبنان خط اول مواجهه دنیای کفر جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل با جهان اسلام است و هرگونه غفلتی در این زمینه آثار زیانبار و غیر قابل جبرانی را به دنبال خواهد داشت.
3- بخشى از این کمک‏ها (مانند مواد غذایى، دارو، پوشاک و...) در شرایط فعلى، حیاتى بوده و از مسؤولیت‏هاى فراملّى دولت اسلامى محسوب می شود.
4- با توجه به نیازهاى ضرورى و حیاتى مردم فلسطین و امکانات نسبتا خوب کشورمان، این کمک‏ها محدود بوده و تأثیر منفى در روند آبادانى و حلّ مشکلات اقتصادى و معیشتى ما بر جاى نمى‏ گذارد. به علاوه نتایج مثبتى را در کوتاه مدت و طولانى مدت، در سطح منطقه ‏اى و بین‏ الملل، براى کشورمان به ارمغان مى‏آورد.
5- فشارها و مشکلات جامعه هراندازه زیاد باشد دربرابر وضعیت پیش آمده براى برادران و خواهران آواره فلسطینى و... اصلا قابل قیاس نیست.
6- مسلمین امت واحده و داراى سرنوشت مشترکى هستند. استعمارگران همواره درپى جداسازى وتفرقه میان ملت هاى مسلمانند تا از این رهگذر سلطه خود را بر جهان اسلام بیشتر استوار سازند. بنابراین اگر ما دست از یارى برادران مظلوم مسلمان خود برداریم، در واقع به پاره‏سازى امت واحد اسلامى که هدف دشمنان است، کمک کرده‏ایم.
7- همان طور که درروایت است کمک‏هاى فردى موجب افزایش نعمت و برکات الهى است، کمک هاى اجتماعى نیز چنین است.
8- امروزه درتمام جهان سرمایه‏هایى براى کمک به جوامع محروم اختصاص داده مى‏شود و دراین حرکت انسان دوستانه مسلمانان و جمهورى اسلامى باید جلودار باشند.
9- انجام حمایت‏هاى اقتصادى، سیاسى و تبلیغاتى در حد وسع و توان از ملت‏هاى مسلمان دیگر خصوصاً فلسطین، نه تنها با منافع ملى ما تعارض ندارد بلکه در راستاى تأمین منافع ملى ایران به حساب مى ‏آید؛ زیرا: اولاً، منافع ملى یک کشور فقط در مرزهاى جغرافیایى آن محدود نمى ‏شود. لذا دولت‏ها به میزان هزینه‏هایى که در کشورهاى دیگر مبذول مى‏دارند، از توان و قدرت تصمیم‏گیرى و تأثیرگذارى بیشترى نیز در آینده آن کشور و معادلات منطقه‏اى برخوردار مى‏باشند. ثانیا، حفظ موجودیت، استقلال و تمامیت ارضى و امنیت ملّى کشور که از عناصر کلیدى و حیاتى تشکیل‏ دهنده منافع ملى مى‏باشد، نیازمند صرف چنین هزینه ‏ها و کمک به ملت‏هایى که در خط اول مبارزه با دشمنان ما قرار دارند مى‏ باشد. آینده ‏نگرى و تأمین منافع بلندمدت خود بهترین دلیل بر انجام چنین اقداماتى مى‏ باشد، زیرا آرمان‏ها و اهداف توسعه طلبانه رژیم صهیونیستى هرگز به فلسطین محدود نبوده بلکه آرزوى سیطره بر جهان اسلام و خصوصا ام‏ّ القراى آن یعنى جمهورى اسلامى ایران را در سر مى‏ پروراند.
10- این اعانات یک‏پارچگى ما را بهتر حفظ مى‏کند و قدرت جمعى ما را بر دشمنان افزون مى‏سازد و براى مصونیت خود ما از خطرات دشمن مفید است.
11- ارسال این قبیل کمک‏ها مختص ایران نیست بلکه کشورهاى بزرگ جهان مانند آمریکا، علیرغم وجود بسیارى مشکلات داخلى، باز هم در جهت اهداف و منافع نامشروع خود کمک‏هاى بسیار زیادى را به اسرائیل که واقعا هیچ بهره‏اى براى ملت آمریکا ندارد ارسال مى‏نمایند، حال آیا رواست که کشورهاى اسلامى از انجام کمترین وظایف دینى و انسانى خود در قبال مشکلات مردم فلسطین و سایر جهان اسلام دریغ ورزند؟

اما از طرف دیگر با توجه به واقعیاتى از قبیل وجود مرزبندى‏ هاى بین‏ المللی، حفظ و تقویت نظام جمهورى اسلامى ایران، ارائه الگویى نمونه بر اساس اصول و ارزش‏هاى اسلامى و...؛ توجه به نیازهاى داخلى نیز حائز اهمیت مى‏ باشد. حال اگر زمانى بین نیازهاى داخل و خارج، تزاحم به وجود آمد، رعایت اصول زیر، ضرورى می نماید:
الف] بر اساس آیات و روایات متعدد، جمهورى اسلامى ایران به عنوان یک نظام اسلامى، داراى یک سرى مسؤولیت‏ هایى فراملّى، نسبت به سایر مسلمانان است. این مسؤولیت‏ ها در مورد تزاحم بین نیازهاى داخلى و خارجى، حتما باید مراعات شود. مثلا اگر در کشورهاى دیگر، مسلمانانى نیازمند به ضرورى ‏ترین نیازهاى حیاتى [از قبیل غذا، دارو، پوشاک و...] باشند؛ بدون شک نمى ‏توان نیازمندى‏ هاى غیرحیاتى و کم‏ اهمیت‏ تر داخلى را اولویت داد؛ چون مسأله زندگى و حفظ جان مسلمانان در میان است.
ب] ملاک تقدم نیازهاى داخل یا خارج در امور غیرمتیقن مسؤولیت‏ هاى فراملّى، رعایت اصل اهم و مهم است. به بیان دیگر، حاکم اسلامى با کمک گرفتن از متخصصان و کارشناسان رشته ‏هاى مختلف و با درک شرایط و مقتضیات زمانى و مکانى، باید مشخص کند که اولویت با رفع نیازهاى داخلى است یا نیازهاى خارجى دولت اسلامى. در هر حالت، باید قدر متیقن مسؤولیت‏هاى برون مرزى و کمکهاى حیاتى را سر لوحه سیاست خارجى خود قرار دهد. در غیر آن موارد، چه بسا در مواردى، بر اساس نظرات کارشناسى و تخصصى ثابت شود که وظیفه‏اى برون مرزى بر نیازهاى داخل اولویت دارد [مانند حمایت ایران از حزب‏ الله لبنان و مردم مسلمان غزه در مقابل رژیم غاصب اسرائیل] و در مواردى نیز ممکن است مسائل داخلى اولویت دارد مانند تقدم دفاع از مرزهاى کشور در برابر حمله عراق آن هم در زمانى که برخى در اندیشه آزادسازى ارتفاعات جولان از اشغال اسرائیل بودند. مسلما اگر مردم ما با واقعیات و الزامات جهانى، روش‏هاى پیشبرد اهداف سیاست خارجى و تأمین امنیت و منافع ملى و... آشنایى کامل داشته باشند و در جریان امور قرار بگیرند، مثبت بودن اعطاء چنین کمک‏ها و سرمایه‏ گذارى‏ ها را تصدیق می نمایند.

نظام جمهورى اسلامى ایران از همان ابتدا، بیشترین سعى و توان خود را در جهت محرومیت‏ زدایى و مبارزه با فقر و مظاهر آن داشته و سیاست‏هاى متعددى را به منظور تأمین اجتماعى، حقوق کار و اشتغال، به کار انداختن انفال و ثروت‏هاى عمومى، توزیع عادلانه منابع طبیعى کشور، استرداد ثروت‏هاى نامشروع و... دنبال کرده و نتایج درخشانى گرفته است. اما به دلایل متعددى از قبیل وضعیت نابسامان ساختار اقتصادى کشور، وابستگى به نفت، رشد سریع جمعیت، وقوع جنگ تحمیلى، محاصره‏ هاى اقتصادى، کم‏توجهى‏ ها به اجراى کامل عدالت اجتماعى، عدم نظارت دقیق بر مصرف بودجه ‏ها و هزینه‏ هاى عمومى و سیاست‏ زدگى و گرایشات جناحى هنوز ما در برخى موارد شاهد وجود مشکلات و معضلات اجتماعى و اقتصادى هستیم. در هر صورت وجود این قبیل مشکلات و معضلات، نمى ‏تواند توجیه کننده کناره‏ گیرى و بى‏ توجهى ایران، از وضعیت نابسامان سایر مسلمان و اهداف سیاست خارجى خود باشد. بلکه همراه با انجام وظیفه برون‏مرزى خود باید به حل مشکلات درون نیز بپردازیم.
لینکی مرتبط: سخنان دکتر عباسی پثیرامون حمایت از مردم فلسطین

porseshgarenghelab.blogfa.com

نظرات  (۹)

10 Khordad 93 ، 18:08 Walter D. Salas
مگه مردک امریکا هم گشنه هستند که ایرانو با اونجا مقایسه شده؟
شما به این سوال من پاسخ بدید.وقتی ما تو نون شب خودمون مونیدیم چرا باید به این کشورهای جهان سومی و عربهای سوسمار خور کمک کنیم؟مگه همین سوریه علیه ما نبود تو جنگ و اسرایل در جنگ به تاسیسات عراق حمله نکرد؟
شما به تامین امنیت اشاره کردید.ایا الان تو ایران(خود کشور ایران-داخلش)امنیت مطلق داریم و مثل امریکا سالی یبار از جنایتهایی که خبری میشن تو کشور وجود داره؟اونم کشوری ک ی ایالتش اندازه کشور ما جمعیت داره-تمام
پاسخ:
لازم است بدانیم تنها کشور عربی که در جنگ علیه ایران دست نداشت سوریه بود
وظیفه ماست که به انسان ها کمک کنیم این ربطی به قوم و قبیله و کشور ندارد... یعنی دین ما به ما این اجازه را نمی دهد که کمک نکنیم
لطفا مغالطه نکنید در کشور ما امنیت نسبی وجود دارد
سلام اول اینکه سوریه تنها کشور عربی بود که به ایران تو جنگ کمک کرد چون رئیس جمهورش علوی بود و بنظرم بجای فلسطین بدرد نخور باید به شیعه های سوریه کمک کرد.دوم اینکه بجای فکر و وقت و پول مردمو گذاشتن واس فلسطین بفکر دین مردم باشن اقایون که خیلیییییییییی بی دینن ..با فکر کردن واسه ناصبیا چیزی درست نمیشه.
12 Mordad 93 ، 14:15 ایرانی
کمک به سوریه وشیعیان جدا ولی این فلسطینیها از قماش دیگری هستند..میدانیدایا؟؟؟؟
اینهمه متن نوشتی وبا کلمات بازی کردی...خوب آخه بیسواد مگه فلسطینی ها کم خیانت نکردن به ایران؟موقع جنگ مگر همین یاسر عرفات نبود که گفت حمایت خود را از برادرم صدام حسین اعلام میکنم و نیروی کمکی واسه ارتش عراق فرستاد؟مگه همین فلسطینی ها نبودن که وقتی صدام لعنة الله علیه به درک رفت براش سه روز اعلام عزای عمومی کردن و عکس های عزاداریشون هم تو اینترنت هست....در ضمن شیخ یوسف قرضاوی یا بقول شما مفتی ناتو هم که فتوای جهاد علیه بشاراسد داد رفت غزه اسماعیل هنیه دستش رو بوسید و بهش پاسپورت افتخاری فلسطین رو داد! حالا هی خودتون رو واسه فلسطینی ها پاره کنید
17 Aban 93 ، 21:57 محمّدجواد
دمتون گرم...به اینا میگن جواب..
نمیدونم چرا جناب خون خور نظام جوابی نداره..جواب بده دیگه!
06 Ordibehesht 94 ، 14:56 سیدمجتبی
سلام
وب خوبی داری و مطالبت هم به روز و ارزندست.ولی متاسفانه همچین بی طرفانه هم مطلب نمینویسی!
شما میدونی که این کمکهایی که به این کشورها میشه از پول بیت المال مسلمینه که صیانت و مصرف صحیح اون خیلی خیلی برای ما مهم و حیاتی.در دوران رزیم ستمشاهی هم حیف و میل همین بیت المال یکی از دلایل نارضایتی مردم به خصوص مستضعفین بوده.و مطمینا دولت ما از لحاظ شرعی و دینی نمیتونه بدون رضایت و اجازه ی مردم این مبالغ سنگین رو به بقیه ی ممالک اسلامی بده.
شما ببین زمانی که یک ایرانی دفینه ای پیدا کنه با توجه به قانون این گنج رو ازش میگیرن و دلیلش رو هم تعلق این زیرخاکی به بیت المال مسلمین بیان میکنن و به تو حق مصرف چیزی که خودت یافتی رو هم نمیدن ولی برعکسش خودشون بذون رضایت مردم دارن این کار رو انجام میدن.
ادامه داره

06 Ordibehesht 94 ، 15:10 سیدمجتبی
وقتی این پولها میتونه مشکلات میلیون ها ایرانی رو حل کنه و از دغدغه هاشون بکاهه چرا باید در جایی غیر از مملکتمون هزینه بشه؟...وقتی دولت میتونه با این بودجه ماشینهای مجهز و ضدگلوله همانطور که نظامیان آمریکایی تو عراق و افغانستان داشتن تهیه کنه و در اختیار سربازان شریفمون تو مرزها قرار بده تا بدن بی دفاعشون آماج گلوله های تروریستهای کثیف نشه چرا باید جای دیگه خرج بشه؟آیا حفظ جان یک انسان به منزله ی حفظ جان تمام مردم نیست؟تو این چند ساله بیش از 3700 نفر تو مرزهای ما شهید شدن یا بهتره بگم قربانی کم توجهی مسئولین شدن این درحالیه که اصلا این آمار از رسانه ملی اعلام نمیشه و نادیده گرفته میشه. چه کسی جواب این شهدا و خانوادهاشون رو تو قیامت خواهد داد؟؟؟ما هنوز نتونستیم مرزهامون رو امن کنیم اونوقت دم از کمک چه نظامی و چه غیر اون به سایر بلاد اسلامی میزنیم..بیاید برای یکبار هم که شده بی طرفانه و با شهامت شما رو به جان امام زمان (عج) قسم واقع بینانه قضاوت کنید و فقط به دنبال راهی برای توجیه سیاستهای غلط دولت و مسئولین نباشید..
با سپاس فراوان
متاسفم برای هموطن های گلم.زیرا این حکومت جز دوز و کلک بیش نیست و ملت را به چشم گوسفند و خودرا مالک این گله میدانند.درود بر خوبان و زنده باد ازادی.گاردجاویدان
08 Dey 95 ، 17:18 ایمان
این اقا سعید با کی کار داره؟ گارد جاویدان؟!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.