ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

آیا سهمیه های دانشگاه، نشانگر تبعیض و بیعدالتی در نظام جمهوری اسلامی است؟
پرسش: امیرالمؤمنین در روز دوم فرمودند: «من امروز در کمال صراحت می گویم تمام مزایا را لغو خواهم کرد حتی امتیاز مصاحبت پیغمبر و سوابق خدمت اسلام را. هر کس در گذشته به شرف مصاحبت پیغمبر نائل شده و توفیق خدمت به اسلام را پیدا کرده اجر و پاداشش با خداست». (داستان راستان، داستان 110، برنامه کار) پس این همه سهمیه بسیج، ایثارگران، رزمندگان، خانواده شهدا و ... در جمهوری اسلامی چه توجیهی دارد؟
پاسخ:
کلام فوق که از امام علی (ع) بیان نمودید ناظر به امتیازاتی است که در زمان خلفای سه گانه و به ناحق به برخی افراد واگذار شده بود و موجبات تبعیض و بی عدالتی را در جامعه اسلام به وجود آورده بود ، اما همانگونه که در ادامه مشاهده می نمائید، در نظر گرفتن برخی حقوق و امتیازات برای خانواده شهدا و ایثارگران نه تنها منافاتی با عدالت ندارد بلکه در راستای تأمین این ارزش اسلامی ، منافع ملی و منطبق با سیره معصومین(ع) می باشد
در توضیح این موضوع توجه شما ر ا به چند نکته جلب می‌کنیم:
1.مسلماً قراردادن سهمیه برای این عزیزان در راستای تحقق عدالت ، آموزه های اسلامی و منافع ملی است و یکی از وظایف حکومت اسلامی می باشد و دلائل متعددی پشتوانه این اقدامات می باشد که مهمترین آنها عبارتند از:
اجرای عدل و قسط که یکی از مهمترین وظایف حکومت اسلامی در جامعه می باشد اقتضا می کند که به هر فردی از افراد جامعه براساس میزان خدمات و اقداماتی که برای جامعه انجام می دهد, توجه شده و حق متناسب خود را دریافت نماید. بر این اساس، رزمندگان سلحشوری که جان بر کف نهاده و با ایثار و فداکاری خود امنیت ملی، تمامیت ارضی و منافع ملی کشور را از هجوم بیگانگان به قیمت جان خود یا قسمتی از اعضای بدن خود یا از دست دادن بهترین سال های خود در زندان های دشمن، تأمین نموده اند براساس عدل و انصاف حکومت اسلامی باید متولی امور زندگانی آنها و جبران خسارت های وارده باشد. چنانکه حضرت علی(ع) در فرمان خود به مالک اشتر می نویسد: «هرگاه کسی از سپاه تو به درجه شهادت رسید و یا شخصی از دشمنانت در اثر قتل و جرح به گرفتاری شدید مبتلا گردید، در این صورت همانند وصی دلسوز و مورد اعتماد کارهای خانواده آنان را اداره کن تا اثر فقدانش در میان اهل بیت او ظاهر نگردد.»(بحارالانوار، ج77، ص251)
حضرت این مسأله را یک حرکت حکومتی و عمومی تلقی می نماید و این مسأله علاوه بر جنبه اقتصادی شامل سایر امور عاطفی، تربیتی، آموزشی و آینده کاری می شود. سیره آن حضرت در طول حیاتشان همواره بر توجه کامل به امور خانواده های شهدا و ایثارگران نسبت به نیازهای آن زمان تاکید دارد. نمونه آن داستان معروفی است که حضرت به زن و فرزند یکی از شهدا در آوردن آب و طبخ نان کمک می‌کند و حتی صورت به آتش تنور گرفته و از بی خبری حکومت از این خانواده ناراحت است. همچنین در پیمان صلح امام حسن آمده است: «معاویه موظف است همواره از خراج مبلغ یک میلیون درهم تسلیم امام حسن(ع) نماید تا میان بازماندگان شهدای جنگ جمل و صفین که در رکاب علی (ع ) کشته شده اند تقسیم شود.» بنا بر آموزه های اسلامی هرگونه کوتاهی در رسیدگی به امور این عزیزان ظلم به حقوق مسلم آنان بوده و منافی عدل و قسط می باشد چگونه می توان کسانی را که در راه تأمین امنیت و آسایش دیگران و حفظ کیان اسلامی بهترین شخص خود را که از همه لحاظ تأمین کننده زندگی آنها بوده از دست داده اند یا معلول و مجروح شده اند یا بهترین سال های عمر خود را در زندان های دشمن یا در جبهه ها از دست داده اند و خود و خانواده اشان گرفتار عقب ماندگی اقتصادی، تحصیلاتی و... شده اند را با افرادی مرفه که در پشت جبهه ها در سایه امنیت و آرامش ناشی از فداکاری این عزیزان به زندگی خود پرداخته و از همه مواهب دولت اسلامی برخوردار شده اند، مساوی دانست؟ آیا این عین ظلم و بی عدالتی نیست ؟
2.در نظر قرآن کریم نیز رزمندگان با کسانی که در خانه نشستند مساوی نیستند (لا یسْتَوِی الْقاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنینَ غَیرُ أُولِی الضَّرَرِ وَ الْمُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللّهِ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فَضَّلَ اللّهُ الْمُجاهِدینَ بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ عَلَى الْقاعِدینَ دَرَجَةً وَ کُلاًّ وَعَدَ اللّهُ الْحُسْنى وَ فَضَّلَ اللّهُ الْمُجاهِدینَ عَلَى الْقاعِدینَ أَجْرًا عَظیمًا﴾ نساء/95 «مؤمنان خانه‏نشین که زیان‏دیده نیستند با آن مجاهدانى که با مال و جان خود در راه خدا جهاد مى‏کنند یکسان نمى‏باشند. خداوند، کسانى را که با مال و جان خود جهاد مى‏کنند به درجه‏اى بر خانه‏نشینان مزیت بخشیده است، و همه را خدا وعده نیکو داده، و مجاهدان را بر خانه‏نشینان به پاداشى بزرگ، برترى بخشیده است.»
3.مسأله دیگری که در مورد روایتی که از حضرت امیر(ع) نقل کردید، حائز اهمیت می باشد تغییر اوضاع و شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و... می باشد. براساس قوانین حاکم در آن زمان غنایم حاصل از جنگ ها اعم از سلاح، زیورآلات و... بین رزمندگان توزیع می شد و کسانی که در جنگ حاضر نبودند بهره ای نیز نداشتند به عنوان نمونه، ابن ابی الحدید از ابوالاسود دئلی روایت می کند که پس از پیروزی امام علی (ع) در جنگ جمل آن حضرت وارد بیت المال بصره شدند و تمام آن را که بسیار هم زیاد بود بین سپاهیان خود که در جنگ حاضر بودند تقسیم نمودند. مردی که در جنگ شرکت نکرده بود تقاضا کرد که به او هم سهمی بدهند. امام (ع) سهم خود را به او بخشیدند». اما در زمان ما به علت تغییر اوضاع و شرایط زمانه و تغییر شیوه تأمین امنیت مردم، مدیریت اقتصادی و... دیگر نمی توان مثلا سلاح های به دست آمده در جنگ مثل هواپیما، توپ، تانک و غیره یا منابع عظیمی را که از دشمن به دست می آید یا باز پس گرفته می شود و... را بین رزمندگان تقسیم نمود و مصلحت حکومت اسلامی نیز اقتضا نمی کند، ولی باید حداقل به میزان سایر افراد جامعه امکانات پیشرفت و وسایل مورد نیاز این عزیزان را تأمین نمود بسیاری از رزمندگانی که در جبهه ها شرکت کردند، از جوانان و نوجوانان بودند و زمانی که همسنان آنها مشغول تحصیل بودند آنان حفظ کیان اسلامی و مرز و بوم کشور و فدای جان خود را انتخاب کردند و سزاوار نیست که این افراد از امکانات تحصیلی پس از جنگ نیز محروم باشند.
4. صرف نظر از مطالب فوق ، نگاهی تطبیقی و آماری به سهمیه ورودی فرزندان شاهد و ایثار گر به دانشگاه ها مبین این واقعیت است که این سهمیه در مقایسه با سهمیه آزاد درصد بسیار ناچیزی است، بعنوان مثال طبق آمار رسمی اعلام شده توسط سازمان سنجش در آزمون سراسری سال 83 از مجموع 248 هزار و 646 نفر پذیرفته شده در مناطق و گروه های آموزشی مختلف تنها 4 هزار و 316 نفر از سهمیه شاهد و ایثارگر بوده اند یعنی تنها 74/1 درصد پذیرفته شدگان، همچنین در آزمون سراسری سال 84 از مجموع 295 هزار و 866 نفر پذیرفته شده، فقط 5392 نفر یعنی حدود 83/1 درصد پذیرفته شدگان از سهمیه شاهد و ایثارگر بوده اند، مضاف بر اینکه این دسته از داوطلبان باید حداقل 80 درصد نمره علمی آخرین فرد پذیرفته شده را نیز کسب کنند.
5.از سوی دیگر برخلاف برخی نگرش هاى منفى درباره این سهمیه ، میانگین معدل دانشجویان شاهد و ایثارگر، نیم نمره بالاتر از دیگر دانشجویان است. و حتی 50 درصد از فرزندان شاهد و ایثارگر که با سهمیه وارد دانشگاه مى شوند، مى توانند بدون اعمال سهمیه نیز در همان رشته و دانشگاه و 50 درصد دیگر در رشته و دانشگاه پائین تر وارد دانشگاه شوند.(دکتر دهقان معاونت رئیس جمهورى وقت و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، روزنامه ایران، 8 بهمن 1358)
در هرصورت عمل به آموزه های اسلامی و سیره معصومین(ع) و همچنین رعایت عدالت، قدردانی از عزیزان یاد شده، در نظر گرفتن ساز و کارهایی مناسب برای جبران مشکلات و کاستیهای مختلف زندگی این عزیزان را وظیفه نظام اسلامی به هر طریق ممکن و مشروع می داند. و چنین پاسداشت و تکریمی از ایشان کاملاً منطقی و عادلانه می باشد.
6.و نیز اینکه امتیازاتی که به رزمندگان درباره استخدام و غیره داده می‌شود، درصدی بیش نیست، یعنی چنین نیست که کسی را به صرف رزمنده بودن، در مثلا فلان پست کشوری یا لشکری که نیازمند تخصص است، قرار بدهند، بلکه به عنوان نمونه از میان دو فرد که تخصصی مساوی دارند، کسی که رزمنده بوده را انتخاب می کنند، که در ضمن اینکه قدردانی از زحمات او کرده باشند، خود رزمنده بودن ملاکی است برای تعهد کاری، به این معنی که کسی که جان خود را فدای میهن و مردم می کند، حتما تمام کوشش خود را در تعهد کاری و ادای مسئولیت ایفا خواهدکرد. بنابراین به عنوان یک ملاک و معیار، تعهد نیز می تواند مورد نظر قرار گیرد.
7. و بالاخره اینکه این امور اختصاصی به نظام ما ندارد. به عنوان نمونه برخی کشورهای اروپایی هنوز به بازماندگان جنگ جهانی دوم تسهیلاتی ارائه می دهند. یا اینکه در آمریکا سربازان شرکت کننده، در جنگ می توانند به صورت رایگان وارد دانشگاه بشوند و خانواده هایی که سرپرست آنان در جنگ از بین می رود، تحت حمایت های مختلفی قرار می گیرند.
مسلماً از دیدگاه منافع ملی نیز اگر به بررسی این موضوع بپردازیم، چنین اقداماتی در راستای تامین منافع و امنیت ملی و آینده یک کشور قابل تحلیل و ارزیابی است.
porseman.org
موافقین ۰ مخالفین ۰ 90/11/25
امین داوری

سهمیه دانشگاه

نظرات  (۶۰)

21 Mordad 92 ، 16:39 .نتنمت
نممنا
با سلام کنکور یک رقابت علمی در سطح کشوریه و شرط اول سالم بودن یک رقابت برابری مساوات و شرایط یکسان برای شرکت کننده های اون رقابته.من با اینکه باید به این افراد رسیدگی بشه موافقم ولی از راه درستش .
این درست نیست کسی که تلاش کمتری کرده وارد دانشگاهی بشه که حق کسیه که زحمت بیشتری کشیده و جایگاه اونو اشغال کنه.به عنوان مثال میتونه این کمک هاقبل از کنکور و به منظور امادگی این عزیزان برای یک رقابت سالم ومنصفانه باشه نه ناحق کردن حق کسی دیگه برای رعایت کردن عدالت نسبت به فرزندان ازاده ها و جانبازان و دیگر عزیزان.
درستش اینه که امکانات براشون فراهم بشه...از نظر کتاب،معلم،کلاس.اونم نه به این شکلی که الان هست.بدون منت...
ولی سهمیه کنکور به نظر منم عادلانه نیست.دقیقن بر خلاف همون عدالتیه که شما می گید.
باسلام.راستش بخدا این عزیزان حقشونه .پسردایی خودم راکه میبینم که چقدر به خاطر داییم که اعصاب وروانه و نصف ماه توی نقاهتگاه و بیمارستانه و دنبال داروهای اعصاب و ...که تازگیا گیرهم نمیاد.پسدراینصورت کلی ازوقتش گرفته شده وواقعا حقشه بایه امتیازی پیش بره.ماهمسن بودیم و بخاطرچنین مشکلات کلی از زندگی و دانشگاه عقب افتاد..
یعنی واقعا این درسته که با سهمیه بیاد دانشگاه و باسهمیهتو دانشگاه براش کلاس تقویتی بذارن و با سهمیه سربازی نره و با سهمیه کنکور اشد قبول شه وبا سهمیه بره سرکار و استخدام شه ؟؟>>>؟؟؟؟
بهشون پول بدین و خونه و ماشین و .....
چیزایی که تو فضای رقابتی نباشه , و البته منافع ملی هم به خطر نیفته
در واقع سهمیه کنکور مسخره کردن خودمون و دهن کجی به بچه های درسخونه
اون آقایی که فامیلش گرفتار پدر جانباز اعصاب و روانشه آیا اگر مشکلی برای خودش بوجود بیاید و دو دکتر باشند که یکی سهمیه ای درس خوانده و یکی از روی سواد و آگاهی و زحمت آیا جهت درمان بیماری صعب العلاجش پیش کدام دکتر خواهد رفت ؟
به نظر می رسد که این سایت و این مطالب و کلیه مطالب دیگر جهت تطهیر خطاکاران و نقاط سیاه مدیریت کشور تاسیس و نوشته شده است و همه جانبدارانه است تا تحلیل گرانه ؟!
اخه دوست من پدر های ما راضی نشدن مثل پدر های شما برن تو سولاخ موش قائم بشوند
باسلام
اول اینکه دوستان قبل از هر اظهار نظری یه مطالعه هرچند کوچک در مورد سایر کشورهای پیشرفته دنیا ک بعضا درگیر جنگ ها بوده اند ودارای خانواده های بازمانده ازجنگ می باشند مراجعه نموده واول اندکی ارام شوند درقدم دوم کمی احساسی شویم ومثلا اقایون چشم های خود را ببندند وتصور کنند دشمن حمله کرده دوبچه کوچک در خانه داری ویک همسرجوان قطعا در ان لحظه یا مثلا هزاران نفر فرار را بر قرارترجیح میدهی یا اینکه مثال پدران سرافراز فرزندان شهدا به جنگی می روی که احتمال بازگشتش بسیار کم بوده ولی حداقل یک انتظار می توانی داشته باشی که کشور ومردم به آن بازمانده ها باید تا ابد متعهد باشند آنها از بسیاری از نعمت ها از بچگی محروم بوده اند اصولا چند درصد شما که مخالفت میکنید راضی می شوید زن وفرزندان خود را بگذارید وبه امریکا بروید تا ابد چه برسد به جبهه ونیز در حال حاضر درصورت تمایل اسباب اموزش برای همه مهیاست ودیگر کاهلان نمی توانند علت های تنبلی خود را به دلائل مختلف موکول نمایند.وده هامورد دیگر که در اینجا نمی گنجد.
اعمال سهمیه در کشور های دیگر هست اما اون کشورها اسلامی نیستند طبق دین اسلام جهاد در راه خدا ولبه مثل نماز همان طور که برای نماز خوندن برای کسی سهمیه قائل نمیشن برای جهاد هم نباید باشن
بله شاید یه بچه جانباز به خاطر مشکلات پدرش کمتر فرصت درس خوندن داشته باشه اما کسی که پدرش بر اثر تصادف هم به همین مشکل مبتلا شده تو موقعیت مشابه و کسی براش سهمیه قائل نیست
طبق فرمایش امام علی هم تخصیص بیت المال بیشتر برای نیروهای جنگی مشروع نیست.
12 Mordad 93 ، 11:21 دانشجو
سوراخ موش چیه؟ تو اگه عقل داشتی این حرفو نمیزدی.مگه هرکس جنگ بوده باید جانباز بشه؟!! خیلیا تو جبهه بودن ولی جانباز نشدن،وقتی تو بهترین دانشگاه باشی بعد یه خنگ جفتت بشینه تازه ادعاشم بشه بعد میفهمی حقت پایمال شده، حتما درسخون نیستی که از این حرفا میزنی اصلا تو میدونی حق چیه؟! تلاشو زحمت چیه؟!! دهنتو ببند وقتی هیچی نمیدونی.. وارد دانشگاه علوم پزشکی که شدی دکتر خنگ بیسواد که با جون مردم بازی میکنن دیدی بعد آدم میشی.طرف 40000شده با سهمیه پزشکی میخونه بعد تو هم با زحمت خودتو بکش تا قبول شی،این بی عدالتیه، هزار نفر هستن که مشکل دارن پس به اونا هم رسیدگی بشه،خیلی از این جانبازا اصن چیزیشون نیست بجز درصد کم اعصابو روان،بقیه بچه هاشون با تیپ افتضاح تو دانشگاه میچرخن..پدر بنده هم تو جنگ بوده کامل و خیلیای دیگه که اصلا جانباز هم نشدن.بعضی ها هم شانسی تیر خوردن درصورتیکه مخلف جنگو انقلابو جبهه ان حالا عشق سهمیه و حقوق جانبازی میکنن،دیدم که میگم!!
رقابت علمی باید سالم باشه....اینکارا فقط سطح علمی کشورو پایین میاره...میتونن بهشون امکانات بدن ولی ضایع کردن خق تحصیل بقیه دور از عدالت اسلام و خداست
سلام
یه نظر من رسیدگی به این افراد اصلا مشکلی نداره اما متاسفانه بی عدالتی در بین این افراد هم بیداد میکنه به عنوان مثال بنده حدود ده همکار دارم که همه از فرزندان جانبازان محترم هستن همشون خدارو شکر بدون کنکور درس خوندن و خدمت سربازی نرفتن و بدون آزمون نیز در یک ارگان دولتی استخدام شدن و بازم خداروشکر نسبت به بقیه همکارا حقوق بیشتری میگیرن مشکل اینجاست که اینهمه براشون خدمت رسانی شده و بازم به نظر من وظیفه دولته اما در کنار دیگه هستن افرادی که حتی نون شب هم ندارند که چه بسا این افراد هم جز همین خانواده های محترم باشند اما مجلس محترم قانونی رو تصویب کرده که افرادی همچون همکاران بنده حتی اگر از کلیه امکانات استفاده کرده باشند و استخدام هم شده باشند و حقوق خوبی هم دریافت کنند اما هنوز مستحق هستن و اگر دوس داشته باشن در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدن میتونن بدون کنکور و با شهریه رایگان تحصیل کنن حالا اگه هرچی باشه شهریه مثلا ترمی سه الی چهار میلیئن اصلا مهم نیست و حتی در هفته دو الی سه روز هم مرخصی آموزشی دارند که برای شرکت ها بار مالی زیادی داره خب خدا خیرتون بده به این افراد به اندازه کافی کمک کردین دیگه از یه فرد عادی درآمدشون بیشتره الان اگه ادعای عدالت میکنیم این هزینه هایی که برای تحصیل در مقاطع بالاتر رو میخواین برای این افراد انجام بدین رو صرف عزیزانی بکنین که واقعا نیازمند هستن و اونها هم به نحوی از همین جنس افراد هستن بخدا خیلی از خانواده ایثارگران در گوشه کنار کشور هستن که زندگی سختی دارن اما به جرم اینکه نمیدونن باید چکار کنن و شایدم میدونن و سهم خواه نیستن با سیلی صورتشونو سرخ نگه می دارن
باسلام......از نظر من تمامی سهمیه ها ناعادلانه و مناسب به نظام جهموری اسلامی ایران نمیباشد.کنکور رقابت علمی بوده و شرظ فقط باید میزان علم شخص باشد
سلام ،


دوست عزیزی که در بالا گفت شما پدرانتون فرار کردن تو سوراخ موش ، دقیقن داره به چیش فخر میفروشه ؟
به اینکه بدون هیچ زحمت و تلاشی داره سهمیه میگیره ؟ بخاطر فداکااری که پدرش کرده و اون هیچ دخالتی در فدارکاری پدرش نداشته ؟
به شانسش که پدرش جانباز بوده ؟
مسخره نیست این حرف ؟


خوب سهمیه نباید جایگاه رو عوض کنه ، باید جایگاه رو راحت تر کنه

یعنی اگر فرزند جانباز دانشگاه ازاد قبول شد و درس خوند ازش شهریه نگیرند ، نه اینکه ببرندش دانشگاه تهران جای یک فرد مستعد رو بهش بدن
یا قبل کنکور کلاس های رایگان براشون بذارند تا جبران بشه .

در بخش مسکن و سربازی و غذا و هزینه ها کمکشون کنند ،
نه اینکه افراد زحمتکش رو بکشند پایین کسی که به کار فنی یا تجربی علاقه نداره و استعداد نداره رو ببرند بالا .
همین فرد بشه دکتر بخاطر بی کفایتی چند نفر زیر دستش بمیرند خوب میشه ؟
یا بره تو کار فنی ، مثلا ماشین بسازه این همه آدم به کشتن بده خوبه ؟
یا بره تو صنایع دفاعی و نتونه امنیت بروز رو حفظ کنه و نظام مشکل براش پیش بیادخوبه ؟


این سیستم ناعادلانست و اگر به فکر نباشند فرو می پاشه
بگردید در کلام معصومین ، این نتیجه رو میبینید .

بقیه حرف ها رو هم دوستان زدند .


با تشکر
دوستان عزیز زحمت کشیدن به اندازه کافی قلم فرسایی کردن فقط یه چیز مونده و اون هم اینه که اصلا پدر و مادر من تو زمان جنگ بچه بودن و نمی تونستن تو جنگ شرکت کنند.حالا چی
از اون گذشته خوب وقتی یک فرد شهید یا جانباز میشه اختصاص سهمیه به برادر و خواهر و نوه هاش احمقانه است چون نوه هاش پدر داشتن و از سهمیه استفاده کردن و ...
15 Azar 93 ، 13:03 منتقد
سلام به سهمیه گیر ندید مگه چندتا فرزند شهید مونده برید به اونایی گیر بدید که از رانتهای بزرگتر استفاده میکنن و هواس شمارو به سهمیه ی فرزندان شهدا پرت میکنن تا به رانتهاییکه میگیرن مردم توجه نکنن یه خورده بزرگتر و دقیق تر فکر کنید
16 Azar 93 ، 00:20 محمد حسنی
سلام.
من همه ی نظرات رو خوندم و با اجازه تون کلی هم تعجب کردم.
نه ادبیات اون دوستی که اسم سوراخ موش رو آورد درست بود و نه استدلالهای اونایی که نقد کردن حق خونواده ی شهدا رو.
به نظر من، هیچ کدوم از دوستان مطلب رو با دقت نخوندن.
منظورم خود مطلبه و نه دیدگاه ها.
ضمن اینکه این امتیازات تو کشورهای خارجی پیشرفته ی دنیا مثل آمریکا هم هست که سربازها بدون کنکور میرن دانشگاه، و این یعنی اینکه راحت تر از رزمنده های خودمون!، این رو هم باید در نظر بگیریم اولاً اینجوری نیست که این امتیازات باعث بشه که یه خنگ بره دانشگاه شریف مثلاً یا علوم پزشکی منتها رتبه نصف میشه و مثلاً چهل هزار میشه بیست هزار.
اگه دوستان کنکور داده باشن میدونن که اینکه یه چهل هزار بشه بیست هزار، درسته که شاید و شاید و شاید بتونه دولتی قبول بشه اما اینجور نیست که از صفر به صد برسه، چهل هزار پیام نور رو راحت میاره و بیست هزار هم دولتی رو به زور میاره پس خیلی تبعیز نیست و بحث لب مرزی شدنه.
بعدش هم خداییش به عنوان یه دانشجو، این حرف رو احمقانه میدونم که میگن/ این باعث میشه که خنگها دکتر بشن!.
اولاً لزوماً اونکه تو دبیرستان و پیشدانشگاهی درسش خوب بوده تو دانشگاه هم درسش خوب نیست و این یه واقعیته!.
چه بسا خیلیا رفتن با رتبه ی پایین تو دانشگاه و الآن ترکوندن! و برعکس.
ولی چیزی که منو اذیت میکنه و شاید خیلی هم لزوماً به این مطلب مربوط نباشه دور زدن قانون توسط بعضی از خانواده های شهداست!.
داداش خودم تو تستهای استخدام ت بیمارستان شرکت کرد و نفر دوم شد و بچه ی یه فقیر اول شد اما یه برادر شهید رو انتخاب کردن که اصلاً تو تست شرکت نکرد و چشمش هم مشکل داشت و اصلاً این یه نقطه ی ضعف محسوب میشد چون اینا راننده میخواستن.
تحقیق که کردیم فهمیدیم برادر بزرگ شهید رفته به داد و بیداد که چرا داداشمو استخدام نکردین که ما خونواده ی شهیدیم و ما اولا هستیم و اونا هم اونو خارج از قوانین و عرف استخدامی بردنش سر کار!.
یا موارد زیادی که به خدا ما رو خجالت زده میکنن در مقابل منتقدین خونواده های شهدا.
شهدا خوبن، این امتیازها هم کلیتش خوبن اما زور اینه که بعضیها شهید رو مصادره ی به مطلوب میکنن و به خدا این خیانته!.
16 Azar 93 ، 09:44 کوروش
الان صد درصد مدیران از برادران وخواهران ایثارگرند.

لامذهب آمار رسمی هم منتشر نمیکنند لینک بدهم ولی بعضی هاشون در مصاحیه ها آمار را لو میدهند.

از کل دانشجویان نظر سنجی کنیم و خانوادهای محترم ایرانیان مخاف سهمیه دادن به تنبل ها هستند
16 Azar 93 ، 09:46 کوروش
ضما ما آنقد بیرحم نیستیم اونی که جانباز واقعی هست و مریض حاددارد مانندحکومت کمکشان کند
17 Azar 93 ، 10:39 کوروش
استان سمنان نمونه کوچکی از .......
راستی آقای ساندیسخور تحلیل کن

خبرگزاری فارس: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان سمنان اعلام کرد: 70 درصد مدیران دستگاه‌های دولتی و اجرایی استان سمنان ایثارگرند.


http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8812010453#sthash.LUW75Rro.dpuf
پاسخ:
مثلا اگه می گفت 70 درصدشون جزو اصلاح طلبها هستند خوب بود!?

17 Azar 93 ، 18:39 کوروش
ایثارگران هم اصلاح طلب هم اصولگرا دارند.

منظورم اینه که ایثارگران پستهای مدیریتی دارند اونی که ایثارگر نیست که نزدیک 80درصد مردمند که بی بهره اند

18 Azar 93 ، 09:22 کوروش
پدر معنوی اصلاح طلبان بیت امام سابقتان
پدر معنوی اصولگرایان بیت رهبر فعلیتان
---------------------------------------------
مردم هم بازیچه
18 Azar 93 ، 12:27 کوروش
ایثارگران مگر مایه افتخار مملکت شما نیستند

پس را در تابلو خودشان نمی نویسند دارای سهمیه ایثارگری مانند فارغ التحصیل از فلان دانشگاه

چرا ایثارگرانی که فقط در ادارات دنبال امتیاز و یا دانشجویان سهمیه ای نماد افتخار ایثارگریشان مخفی میکنند از چه میترسند مگر مایه افتخار نیست

مردم هم راحت متوجه میشوند.
21 Azar 93 ، 12:27 سودابه

دوستان عزیز
من فرزند جانباز هستم.سالهاست که خواسته اصلیم شاغل شدنه.هر چی آزمون استخدامی هم برگزار شده دنبال کردم.بعضی رو تونستم شرکت کنم و بعضی هم بدلیل فقدان یک سری شرایط نتونستم.در هر صورت هیچی قبول نشدم و هنوز بی کارم و در حسرت...! اینکه آقای مهران و بقیه میگن همکاراشون از سهمیه استفاده کردن و الان سر کارن و ... واسم خیلی عجیبه!پس چرا من و برادرام نتونستیم ازش استفاده کنیم؟حقیقتش قبلا بنیادم رفتیم ولی اینقد بی محلی دیدیم که کلا بی خیالشون شدیم...علاوه بر این دایی من که 14 ساله جانباز شد و الان شرایط ناجوری داره و همه بیماری ها و مشکلات جسمانیشون از تبعات جراحات جنگیه،واسه عملهاش ازشون هزینه میخوان!عملهایی که مربوط به همون جراحاته!ظاهرا بخاطر اینکه کارمند دولت هستن دیگه کمک خاصی بهشون نمیشه...خلاصه اینکه اونایی که آقای مهران گفتن واسه من خیلی عجیب بود.اونا البته اگه واقعیت باشه دیگه واقعا خوش بحالشون بوده!!!
07 Dey 93 ، 13:31 مازیار
جناب خوب بود شما در نوشته هایتان به این حقیقت هم می پرداختید که جنگ وهمه حوادثی که بعد از انقلاب برای این کشور پیش آمد نتیجه سیاستهای بکار رفته در انقلاب بود،بعبارتی اگر انقلاب نمی شد ایران مواجه با این طیف وسیع درگیری وجنگ نمی شد، شما برای انقلاب مدعی ایدئولوژی ورویه ای شدید که غلط یا درست به هرحال برای کشور وملت هزینه های زیادی ببار آورد واین هزینه را فقط موافقان با انقلاب ندادند بر دوش همه مردم ایران قرار گرفت چه موافق بودند وچه نبودند ،سوال این است ایدئولوژی که شما مدعی آن بودید هزینه اش را باید همه بدهند یا فقط خود شما که مدعی آن هستید؟ شما با دادن این هزینه ها به طرفدارانتان در حقیقت این هزینه را از همه مطالبه کردید،استدلالهایی که در بالا آوردید فقط خودتان وکسانیکه از این سفره متنعم شدند ومی شوند را قانع می کند.
پاسخ:
برای وقوع یک انقلاب در جامعه هزینه هایی هم باید پرداخت شود
نمونش انقلاب امیرالمومنین بعد از قبول حکومت و دچار شدن جامعه با جنگ های داخلی و خارجی
07 Dey 93 ، 13:36 مازیار
فرمودید رزمنده بودن ملاک تعهد کاری است،آنچه از بعد از جنگ تا بحال رخ داد نشان داد که اینطور نیست،به هر حال بهتر است قضاوت را بر عهده کل ملت ایران بگذاریم نه فقط آن تعدادی که شما به عنوان ملت ایران می شناسید.
متاسفم برای همه تبعیض ها که باعث بی عدالتی و ظلم هست
من کارنامه خودم را با کارنامه جانباز که به دانشگاه شریف شرف یاب شدن مقایسه کردم خیلی ها کردن و امیدم این بود که ایشان اخراج بشن اما نگو تو بخش نامه های محرمانه نمره این دوستان داده میشود و مثلا خیلی مخفیانه هم است تو شاهنامه هم ضحاک هزار سال بیشتر مغز جوانان ایران را به مارهای روی دوشش میداد اما باور کنید 1 درصد هم آخرتی باشه خیلی برای مثل من تماشایی هست
در ضمن سهمیه مناطق هم ظالمانه هست مثلا من در منطقه یک قبول شدم ولی واقعا دبیرستان ما بی امکانات بود و طرف از رشت منطقه2 قبول شده بود کارنامه اش واقعا قابل قیاس با ما نبود این دوستان با آن که قبول داشتن نمره شان کم تر است اما از سهمیه نا جوانمردانه خود شادمان بودنند و آنرا حق میدانستند چه برسد به سهمیه های گذایی
بحث سهمیه تو تمام کشورها مطرحه،برای احقاق عدالت اجتماعی کشور ما هم مبتکر این طرح نیست طبیعیت میکنه از بقیه کشورها،سهمیه به این معناست که قشرهای ضعیف و متوسط و قوی تو گروه خودشون آزمون بدن و به همون نسبت جمعیتشون از دانشگاه سهم ببرن مثلا سهمیه مناطق محروم یا معلولین تو خیلی جاها وجود داره ولی متاسفامه تو کشور ما این سهمیه رو چون به یه گروهی که ضعیف نیستن و فقط بخاطر عقاید سیاسیشون امتیاز میگیرن منظورم بسیجه مردم حساس شدن به اصل سهمیه
باسلام۰بخدااین بی عدالتیه که دارن درحق بچه های مامیکنن خداازشون نگذره توکنکوراصلاسهمیه معنایی نداره
18 Tir 94 ، 04:34 مهرداد
من سهمیه خانواده شهدام ، چهار نفر شاگرد آخر کلاس هممون سهمیه شاهدیم ، فقط یکیمون زرنگ و درس خونه ، بقیه مشروطیا اغلب سهمیه دارن ، بار سنگینی که رو دوش ما گذاشتن جای بازگشت هم نداریم ، شاید واسه این کار ساخته نشدیم ، اوایل انقلاب بچه های مردمو بدون آموزش و بدون امکانات میفرستادن جبهه جنازشون برمیگشت ، الان هم بچه های شهیدو که شاید استعداد کافی ندارن میفرستن رشته های سخت ، و بعدش افسردگی و اختلال روانی میگیرن و بعضی ها هم خودکشی میکنن ،
21 Tir 94 ، 23:01 الینا
مشکل ملت اصلا سهمیه دانشگاه نیست شماهاباکل خونواده های جانبازمشکل دارین اینجامیگین چراسهمیه دادن بهمون تودانشگاه میگین چراشهریه تون روبنیادمیده و...وگرنه اصلاسهمیه شاهدهیچ ربطی به رتبه شمانداره رتبه فرزندان شاهدوجاشون تودانشگاه جداازبقیه بچه هاس جای هیچکسی رومااشغال نمیکنیم اون صندلی هارم که تودانشگاه اشغال کردیم توسط بنیادشهیدازدانشگاه گرفته شده .درضمن شمانگران دکترهای آینده که باسهمیه رفتن نباشبن اگه هرکدومشون استعداددرس خوندن نداشته باشن مشروط میشن واخراج.درضمن مگه بچه های شاهدخنگن فقط شماهادرس خونین؟؟؟؟خیلی ازبچه های شاهدرتبه کشوریشون۲رقمی و۱رقمی میاد.
21 Tir 94 ، 23:13 سمانه
اگرناعدالتی صورت گرفته درحق مابچه های شاهدبوده نه شماها.باباهامون بخاطرشماهاجنگیدن وهمشون مجروحن شماهاتونازونعمت بزرگ شدین وماهازیرکتک.هنوز۲۰سالمه ولی اونقدرتوزندگیم زجرکشیدم که ی کارگر۸۰ساله هم نکشیده .شماهاهم توسایه ی همین زجرای مابه اینجارسیدین.کاش قبل دشمنیتون باماهافقط یروزخودتونوجای مامیذاشتین سهمیه ماهیچ ربطی به قبولی شماهانداره رتبه شاهداجداحساب میشه وظرفیت دانشگاشونم جدابنیادازدانشگاه میگیره خودتونم ایناروخوب میدونین فقط قصدتون دشمنی باماهاست.ازکدوم عدالت حرف میزنین تونازو
نعمت بزرگ میشین درس میخونین باهم رقابت میکنین ولی ماهاچی هروقت کتابوجلومون بازمیکنیم دردامون یادمون میوفته و..کاش هممون یه مشت بیسوادمیموندیم ولی باباهامون بخاطرشماهانمیجنگیدن ماهم یروزخوش توزندگیمون داشتیم متاسفم براهمتون.رتبه منطقه۲امیازده هزاربودباسهمیه شدمپنج هزاربخاطراعتراضای شماامسال توسراسری سهمیه قبول نکردن ومردودشدم رتبه یازده هزارخودمم به بادرفت همه دوستامم اینجوری شدن امسال برین شادباشین دارن سهمیه هاروکم کم لغومیکنن عدالت برقرارشه فقط نمیدونم عدالت برای ماکی اجرامیشه
من همه نظرات رو تا اینجا خوندم
فقط بهتون بگم که همتون بی اطلاعید از سطح حر ف زدنتون میشه به سواد کمتون پی برد. اکثرا هم کسایی هستید که درست حسابی قبول نشید میخواین بندازید گردن این بدبختا. یکی انقدر ظاهر بین بود که گفت بچه های شاهد با بدترین وضع میان دانشگاه. انقدر بی رحمانه حرف نزنید. سهمیه برا دانشگاه است. سهمیه استخدامی فقط حرفه انقد دروغ نگید.
ﺳﻠﺎﻡ.ﺭﻓﺘﻢ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﺷﺘﻪ ﺑﻜﻨﻢ ﺧﻴﻠﻲ ﺧﻮﻧﺩﻡ ﻭﻟﻲ ﺭﺗﺒﻪ ام 32 ﻬﺰﺍﺭ ﺷﺪ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺳﺘﺮﺳﻲ ﻛﻪ ﺩﺍﺷﺘﻢ.ﻣﺸﺎﻭﺭﻡ ﻛﻔﺖ ﺍﻛﻪ ﺳﻬﻤﻴﻪ ﺩﺍﺷﺘﻲ ﺑﺰﺷﻜﻲ ﻗﺒﻮﻝ ﻣﻴﺸﺪﻱ!!ﻛﻔﺖ ﻳﻜﻲ ﺍﻭﻣﺪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﺷﺘﻪ ﻛﻨﻪ ﺍﺩﺑﻴﺎﺗﺸﻮ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭ ﺯﺩﻩ ﺑﻮﺩ.ﺑﺎﻟﺎﺗﺮﻳﻦ ﺩﺭﺻﺪﺵ12ﺑﻮﺩ. ﺣﺪﺱ ﺑﺰﻧﻴﺪ ﺭﺗﺒﻪ ش ﺟﻨﺪ ﺷﺪ?3400 ﺟﻮﻥ ﺑﺎﺑﺎﺵ ﺟﺎﻧﺒﺎﺯ ﺑﻮﺩ.ﻳﻪ ﻣﺸﺖ ﻣﻔﺖ ﺧﻮﺭ ﺟﻤﻊ ﺷﺪﻥ ﻣﻴﺮﻥ ﺩﺍﻧﺸﻜﺎﻩ و ﺍﺳﺘﺨﺪﺍﻡ ﻣﻴﺸﻦ
یارو میلیارد میلیارد میکشه بالا فرزنداش پروشه سوار و ... این حرفا اونوقت میاییم به فرزند جانبازی که اکثریت مطلقشون خط فقر هستند گیر میدهیم اونم به کیا ؟ به کسانی که رفتند روی مین و موج گرفتن و اعصاب وروان وغیره که چی بشه ؟ که ناموس ما خواهران مادران دختران ما دست بعث و داعش واین حرفا قیمت به پیشونی زده نشوند و بردگی جنسی فروش نروند - به خدا ما هویت خود را گم کردیم و درتوهمات جمعی زندگی میکنیم نمیدونم دلیلش چیست کم سوادم ولی ما به رانت خواران وسرمایه دارانی که حق فقرا و حتی جانبازان و فداکاران و قهرمانان وحق اشتغال جوانان ما رو خوردن احترامی در حد خدا میگذاریم و میگوییم -چی یارو باکلاسه میبینی پروشه زیر پاش و دختری خوشگلم پیشش نشونده و حال میکنیم که سلام ما رو هم جواب بده - بله اینا قهرمان جوانا ماشدند نه کسانی که از جان جان جان مال فرزند همسر و...گذشتند تا ما ناموسمان لکه دار نشود و وطنمان عین عراق و سوریه نشود صدامی که گفته بود هفته بعد تهران خواهیم بودو مدرسه دخترانه خرمشهر و... قهرمان شده برای ما درد ولی برای امریکاییا وآلمانیا همه چیزشون پسر رانت خوارشم شده واسه جوونای الگو و با کلاس وقهرمان
دوستان خیلی تند رفتین.امام علی میگه همه جا باید اعتدال رعایت بشه
از نظر من این آقایونی که سهمیه استفاده میکنن دارن اجرشونو تو دنیا میگیرن.من بابام جبهه رفته اما دنبال سهمیه ها و... نرفت چون معتقد بود برای خدا رفته نه هیچ چیز دیگه.
ثانیا نظر منتقدای این قانون(خودمم هستم) اینه که حق بقیه مردمو به این بزرگوارا ندن.از لحاظ مالی به اونایی که توانایی کار ندارن برسن.اما موقع استخدام شایسته سالاری رو نقض نکنن.
عزیزان این افرادی که از سهمیه ها استفاده میکنن همه ی خانواده های شهدا و جانبازا نیستن.خیلیاشون با وجود وضعیت سختشون استفاده نمیکنن اما متاسفانه ما فقط بداشونو میبینیم.
خدا هم مارو هدایت کنه هم به اونایی که فک میکنن با ظلم به مردم حقشونو میگیرن اصلاح کنه.
درود
من فقط میخوام به استخدامی اموزش و پرورش اشاره کنم، کسایی ک سهمیه شاهد دارند نیازی نیست آزمون بدن و در مصااحبه شرکت میکنند.
یه تذکر کوچک هم بدم که چنین کسایی باید با قشر اینده ساز مملکت سر کله بزنن و اموزش و پروش اهمیتش از اموزش عالی بیشتره، چون پایه و شالوده است برای دانشگاه و اموزش عالی.
در چنین جای حساسی اعمال سهمیه ظلم بزرگی است و بی عدالتی است ک در هیچ کشور توسعه یافته ای نمیبینیم.
علم با سهمیه بوجود نیامده و نخواهد امد.
من به شخصه خودم منکر حقوق و مزایایی که به خانواده های ایثارگر میدن نیستم به هر حال پدرای اونا یه زمانی واسه ناموس و خاک این مملکت زحمت کشیدن هرچی از پول و امکانات مالی بهشون بدن اشکال نداره حقشونه و ما مدیونشونیم ولی بحث کنکور فرق میکنه کنکور رو بهش میگن رقابت برابر رقابت برابر ینی همه از یه نقطه شرو به دویدن کنن و هر کسی به اندازه تلاشش به یه نتیجه برسه نه اینکه یکی از وسط راه شروع کنه واقعا بحث سهمیه در کنکور نبعیض و بی عدالتیه من خودم دانشجوی پیرا پزشکیم خدا شاهده واسه قبول شدن تو همین رشته هم خیلی زحمت کشیدم بدون هیچ سهیمیه ای!!!واقعا از اینکه میبینم یه عده بدون هیچ تلاشی حتی رشته های بالاتر از پیراپزشکی پزشکی رو قبول میشن حرصم میگیره!!من که اون دنیا از حقم نمیگذرم،اینی که بعضیا میگن شماها زیر فشار نیستین و تو ناز ونعمت درس میخونین رو ننیشه به همه تعمیم داد من خودم روزا بعلت دعواهایی که تو خونواده بود نمیتونستم درس بخونم شبا میخوندم
خب معلومه که این سهمیه حق فرزند جانباز و شهید هست.با شهادت پدر به بهره هوشی فرزندان هر کدام 25 درصد افزوده میشه دیگه
17 Shahrivar 94 ، 10:35 دلم گرفته
البته چین نیز مانند کشور ما در زمان انقلاب فرهنگی‌ همین اشتباه را مرتکب شد و انواع امتیاز‌ها به اعضا و خانواده‌های عضو حزب کمونیست تعلق می‌گرفت که نتیجه آن فقر و فلاکت ده ۶۰ و ۷۰ میلادی چین بود ولی‌ بعد از دنگ شیاپنگ در ده ۸۰ میلادی چین ضمن اصلاح این اشتباه و ملاک قرار دادن فقط سطح علمی‌ دانشجویان برای ورود به تحصیلات تکمیلی همه ساله صدها هزار نفر از آنها را به کشورهای پیشرفته آمریکا و اروپا اعزام می‌کنند که نتیجه آن را در بهروزی و رشد حیرت انگیز اقتصادی، سیاسی، تکنولوژی چین در سال های اخیر شاهد هستیم
با سلام و خسته نباشید . دوستان اغلب افرادی که سهمیه دارن الان توی محیط کار آسیب دیدن و پاسدار بودن شدن جانباز . آیا آسیبهای محیط کار برای بقیه مشاغل وجود نداره ؟ معلم رو سر کلاس با چاقو کشتن کسی گفت این شهیده ؟ بچه یک ساله داشت بیچاره . من دلم سوخته که میگم . رانت حکومتی هست استفاده میکنن حالا چرا ناراحت میشن اگه کسی بگه ؟
امام علی حکم بین ما و شما حالا دفاع کنید از بی عدالتی تا روز جزا
سلام بنده جانباز۱۵درصد هستم برادرشهید هم هستم ،نه تنها هیچ رسیدگی بهم نشده بلکه چندین ساله توی یک اداره بصورت قراردادی مشغولم مگه نگفتن باید جانبازا استخدام رسمی بشن پس کو
حداقل ده نفر همدورهمن بهصرف پارتی بازی رسمی شدن ولی من بایدتن خودم وخانوادم بلرزه که کی اخراج میشم ، عزیزانبی عدالتی زیاده. تاحالا صدنفربهم گفتن خودتوب بدحالی بزن. وکولی بازی درار کارتو انجام میدن. ،چکارکنم ک فیلم نمیتونم بازی کنم من اگه اهل دروغ بودم مثل خیلیا با تمارض د رصد بالا میگرفتم ، دلم خونه از دست این سیستم بیمار دروغ پسند ، ادارات ما جای آدمهای حقه بازه که با کلک رشد کردن ، بخدا پدرومادرمن که بچه شون شهید شده تاحالا موفق ب دریافت یه وام مسکن نشدن یه پراید فکستنی ندا رن. چون توبنیادهم یاباید پارتی داشته باشی یا روی فیلم بازی و غش کردن
سلام
آیا میدونستید این سیاست سهمیه دادن به فرزندان ایثارگران مانع ورود 2000 نفر که باید پزشکی قبول میشدن به دانشگاه شد و به جای اونا یه عده بی ظرفیت پذیرفته شد
جالب تر اینجاس تو مدرسه تیزهوشان ما تعداد قبولی ها نصف شد و افرادی با آی کیو بیش از 200 یک سال از تحصیل بازموندند تا عده ای دیگر حق اونها رو بخورن...
چه خواهد شد؟!
پیش بینی می شود نظام پزشکی ایران به شدت تضعیف و وضعیت سلامت ملت باا خطر جدی روبه رو شود
سلام دوستان عزیز درسته ک سهمیه ها باعث میشه ک یسری از افراد با رتبه های کنکور بالا تر وارد کلاس و دانشگاهی بشوند ک همکلاسی هاشون رتبه ی بهتری نسب ب اونا ها دارند اما این نکته مهمه ک دوستان سهمیه دار جای کسیو نمیگیرند با مثال توضیح میدم ک بفهمید ب عنوان مثال در کلاس خود من 2 نفر هستند ک سهمیه ایثارگران دارند در دفتر چه کنکور ظرفیت کلاس ما 15 قید شده اما کلاس ما 18نفر دارد یعنی 15 نفر روزانه و 2 نفر ایثارگران و یک نفر بین الملل هست یعنی اگر سهمیه ای در کار نبود کلاس 16 نفری بسته میشد و ودر دو حالت حق کسی ک تلاش کرده خورده نمیشد و کسی جای کسی نمیگیری
در ضمن بحث سوراخ موش ک بالا مطرح شده باید درموردش گفت ک در اون زمان بکسی گفته نشده ک اگر برید جنگ و جانباز بشی فرزند شما در دانشگاه خوبی قبول میکنیم ن اینطور نبود حانباز های عزیزمان ب هاطر دفاع ناموس و وطن رفتند واگر هم این سهمیه اعمال شده چون من خودم ب عین دیدم فرزند جانباز حتی 30 درصد ک ب خاطر ناراحتی اعصاب باباش چقدر سختی کشیده و حقشه ک بعد ی دوره سختی برای ادامه زنزندگی خودش ب آرامش برسه و چ بسا فرزندان جانبازیو دیدم ک ب خاطر همین وضعیت پدرشون ک بالای سرشون نبودن کم کاری در تربیتشون صورت گرفته و درسو رها کرده و جایگاه اجتماعی بالایی در جامعه ندارند
باسلام
درمورد سهمیه ی فرزندان ایثارگران و شهیدان باید توجه کنیم که:
1- آیا پدران این بزرگواران آن ها را در ناز و نعمت بزرگ کرده اند
2- آیا حتی پدر بر سر آنها بوده است
3- آیا در شرایط روحی یکسان با دیگر کنکوری ها بوده اند
4 -آیا به دنبال رسیدگی به فرزندانشان بوده اند
5 -آیا بدون استرس بیماری پدر بوده اند
6 -آیا اگر این افراد نبودند دیگران کنکوری بود که شرکت کنند
*در ضمن توجه کنیم که اگر این افراد نبودند ظرفیت دانشگاه ها افزایش می یافت یا ثابت بود
11 Tir 95 ، 03:41 خانواده شهید
بچه ها من خودم خانواده شهید بودم والان پزشکی میخونم درسته جزو نفرات اول کلاس هستم ولی باور کنید افسردگی گرفتم انقد میشنوی بهت میگن سهمیه ای
مردم خیلی بی انصافن و گرنه تویی که بدون سهمیه اومدی چرا الانو نگاه نمیکنی کدوممون زرنگتره
واقعا همه جانبه نگر باشیم
18 Tir 95 ، 11:07 مهیار
شما ها که ادعا میکنید داشتن سهمیه بی عدالتیه...اگر خیلی زرنگ هستین برید درستون رو واسه کنکور بخونید اینقدر هم ادعای روشن فکری نکنید برد ب قول خودتون یه رقابت سالم بین خودتون داشته باشید چون بچه های دارای سهمیه ایثاااااررررگگگرررااااننن بین خودشوووننن سنجیده میشن و جای هیییییچچچچچچ کسی رو نمیگیرن چون اگ یه کلاس پزشکی مثلا 60 نفر ظرفیت داشته باشه 5 تا صندلی هست جدای اونا واس این بچه های ایثارگر...بعدشم دیگه سر کلاس واس نمره گرفتن دیگه هیچ سهمیه ای تاثیر نداره دیگ خودت هستی و خودت اگر استعداد داشته باشی پاس میکنی اگرم نه رد میشی و ب سلامت...مگه الکیه نمره گرفتتن استادا روحشونم خبر نداره کی سهمیه داره کی نداره...
نمی دونین چه حسی داره موقعی که چند سال با یکی توی کلاس باشی که همیشه نمراتش از تو پایین تر بوده و موقع کنکور تلاشش نسبت به تو ناچیز باشه بعد یا خیال راحت بیاد سر جلسه کنکور بشینه و افتخار هم کنه .....
نمی دونین چه حسی داره موقعی که توی دانشگاه هر روز چشمت بخوره بهش و اون با رتبه بالای چهل هزار دندون پزشکی بخونه و تو یه رشته پیراپزشکی و بعد هم دیگه بهت اهمیت نده و براش افت کلاس باشه بهت سلام کنه ....
امیدوارم خدا خودش جواب اونهایی که حقشان نیس رو بده ...کاری جز اینکه به خدا واگذار کنم ندارم ....خدایا
این سهمیه دانشگاه برای فرزندان شاهد و جانباز به چند دلیل پایمال کردن حق بقیه افراد هست.
دادن یک سری امتیاز به فرزندان این عزیزان نباید همراه با ضایع کردن حقوق بقیه باشه کسی که ۱۲ سال زحمت کشیده و درس خونده چون سهمیه نداره نمیتونه تو رشته مور‌‌‌ دعلاقش قبول بشه چون پدرش جنگ نرفته.
این که این امتیاز باید به خود رزمنده ها داده بشه نه فرزندانشون اون هم در دانشگاه شاهد که مخصوص خودشون باشه و حق بقیه رو نخورن.
این حالتی که الان هست عین بی عدالتیه ...من به شخصه نمیبخشم کسایی که اینجوری حقم رو پایمال کردن.
گیرم پدر تو بود فاضل .... از فضل پدر تو را چه حاصل؟؟؟
سلام
من عاشق امام زمانم عاشق رهبرم هستم خاک پای شهدا و جانبازان هستم
ولی این سهمیه ها با این نوع غلطه 20 درصد هر رشته کار غلطیه چرا؟
کسی که پدر از دست داده با کمک های مادی و امکانات و دیگر کمک ها اماده بشود و با من مسابقه علمی بدهد با کمک مالی کلاس شرکت کند و کتاب بخواند...اگر پدرش رفته پس انچه که از دست داده از نظر مالی و معنوی کمکش کنید و انچه میتوانست داشته باشد به او بدهید نه اینکه بطور مستقیم بیاید برق شریف بخواند....
این کار ضربه به وضعیت علمی کشور است این کار کسانی که هوش و استعداد ندارند را بالا اورده و با استعدادان را عقب میراند
همین دانش اموزان با سهمیه های اشتغال اینده مملکت و اداره جات و بخش های مهم کشور را پر کرده و چون کارایی لازم راندارند مملکت حرکت نمیکند
این حرکت مثل انان است که هر دوره ی مجلس را یک مدرک حساب کردند
ایا این صحیح است؟ایا این از روی عقل است ایا با توجه به احساسات و انگیزه های شخصی نبوده ؟؟؟
من اینان را حلال نمیکنم انان که دهان بستند و منافع شخصی را بر مملکت ترجیح دادند....
اینگفته ها همش به خاطر گفته های شما بود ...چقدر بد دفاع کردید
نباید مردم را به اسلام و مملکت بد بین کرد....
اما من هنوز یک ساندیس خور هستم...و اینان از سر دلسوختگی بود
خون یکی دیگه داده یکی دیگه میره جاش اخه این دوتا بهم چه ربطی دارن از فضل پدر تو را چه حاصل از نظر من این سهمیه فوق العاده بیهوده هست و اگه میخوان بهشون کمک کنن طور دیگه ای باشه اونا هم مثل بقیه باید تو این رقابت شرکت کنن این یه جور بی عدالتیه که سهمیه میدن بهشون
بدترین و بزرگترین تبعیض کنکوری همین سهمیه فرزندان هیئت علمیه. اینجور بخواد پیش بره مرفهان جامعه دائما مرفه تر و ثرمند تر میشن و فقرا فقیر تر. هیچ سهمیه ای به بدی و بزرگی این سهمیه نیست.
لعنت خدا به این قانون و اجرا کنندگانش.
امضا: یک دانشجوی ارشد مهندسی، دانشگاه علم و صنعت ایران
فرزند شهید حاج محمد ابراهیم همت ،فرمانده لشگر 27 محمد رسول الله در صفحه فیسبوک خود نوشت : اگر برای خود وخانواده تان سهمیه ،حقوق وامتیاز میخواهید،پاشید برید اسمتون رو بنویسید اعزام بشین سوریه ...
.
.
.
متن کامل نوشتار محمدمهدی همت، فرزند شهید همت در صفحه فیسبوک خود بدین شرح است:
اهای اونایی که بیست سال داد میزدین "خانواده جانبازا فلان خانواده شهدا بهمان , حقوقشون ، سهمیشون و ... "

الان شرایط براتون امادس
پاشید برید اسمتون رو بنویسید اعزام بشین سوریه ... پاشین دیگه ... چرا نمیرین ؟

تازه شرایطتون کلی هم از زمان جنگ بهتره
اولا اونا از اول خبر نداشتن قراره حقوقی در کار باشه رفتن و بعدش فهمیدن اما شما قبل از رفتن هم خبر دارید
دوما اونا حتما باید یا شهید یا مجروح یا اسیر می شدن تا حقوق بگیرن اما شما همین که پاتون رو بذارید سوریه کافیه

سوما حقوقتون هم خیلی خیلی از اونا بیشتره
پاشید دیگه یا علی .
.
. .
.
می دونید چرا نمیرید؟
چون هیچ ادم عاقلی برا پول و سهمیه جونش رو به خطر نمیندازه
ادم پول رو می خواد برای دنیاش کسی که جونش رو از دست داد یا مجروح شد و یه عمر نشست رو ویلچر یا یه عمر گوشش نشنید یا چشمش ندید سهمیه رو می خواد چکار ؟

چون فقط عقیده هست که ارزش گذشتن از جان را دارد
.
02 Azar 95 ، 14:04 ابوالفضل
به mahsa جبهه سوریه با جبهه دهه ۶۰ ایران خیلی فرق داره این جبهه همش خط مقدمه آموزش میخواد .نیروی خدماتی نمیخواد که حداقل ۲۰۰ کیلومتر با خط مقدم فاصله داشته باشه و برات سابقه جبهه بشه.همه توی جنگ عراق خط مقدم بودن؟؟؟؟ واقعا همه خط میجنگیدن؟؟؟؟؟؟؟
02 Azar 95 ، 16:38 فرزندجانباز 70درصد
حالا چرا خودتونو جر میدید! دولت ایران تصویب کرده سهمیه و حقمونه دلمون میخاد استفاده کنیم! بله دانشگاه سهمیه داریم شهریه نباید بدیم! پارتى داریم همه جا مقامات عالى بهمون احترام میزارن ! همه جا حرف ما اوله ! کسى هم حق نداره بهمون بگه بالا چشمت ابروهه ! همه امکاناتى بهمون میدن چون حق بابامونه ! شماها حسرت بخورید هیچ فایده نداره ! دوره الان فقط خانواده جانبازان و شهدا بقیه هرى!! بله تیپ میزنم پشت ماشین مدل بالا میشینم اگه پلیسم جلوم گرفت کارت جانبازى نشون میدم و کارى باهام نداره...شما حسودین و حسرت ما میخورید تا ابد!... ما از هفت دولت ازادیم و با سهمیه بهترین رشته و دانشگاه قبول میشیم! خدانگهدار
پاسخ:
حرف های یک به ظاهر سهمیه ای!
همه ایرانیها برای شهدا و خانواده شهدا احترام ویژه ای قایلند و شهدا قهمرمانان جاویدان تاریخند و دولت باید تمام توان خودشو برای رفاه حال خانوداه شهدا بذاره
اما یک سوال مطرح میشه
هدف از شهادت چیست؟از بعد معنوی هدف از شهادت قدم برداشتن در راه خدا و برای رسیدن به خداست و حفظ ارزشهای خدایی مثل عدالت
و از بعد مادی هدف از ایثار شهادت حفظ گستره مرزی کشور و ایجاد فضایی آرام برای آبادانی ایران و رفاه مردم ایران
آیا کل مردم ایران فقط خانواده شهدایند و فقط رفاه شامل حال خانواده شهداست؟خیر
خداوند در قرآن می فرمایند آیا کسانیکه می دانند با کسانیکه نمی دانند برابرند؟
امروز من فرزند شهیدم فرزند مهندسم فرزند نیوتن هستم وقتیکه تخصص و استعدادی در پزشکی ندارم چرا باید با سهمیه پدر پزشک بشم؟من اگر بدون شایستگی با استفاده از سهمیه پزشک بشم نه تنها بیماری رو مدوا نمی کنم بلکه اورا بیمارتر خواهم کرد
در سایر شغلها هم وقتی شایستگی نباشه نه تنها مملکت اباد نمیشه بلکه خرابتر میشه
مطمینا شهدای عزیز آبادانی مملکتو میخواستن
07 Dey 95 ، 13:27 سرباز قدیمی
من حتی اگر یک روز از عمرم باقی مانده باشد،حق پایمال شده ی خودم را از آنان که با سهمیه در کنکور پزشک شدند را میگیرم.حتی تا پای جان.فقط منتظرم که شرایطی همچون سال 88 تکرار شود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.