ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!
ساندیس خور

نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد...
نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت...
ولی بسیار مشتاقم...
که از خاک گلویم سوتکی سازد...
گلوم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش...
تا که پی در پی دم گرم خویش را بر آن بفشارد....
و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد...
تا بدین سان بشکند دائم سکوت مرگبارم را...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
انتشار مطالب و نوشته های مـا با ذکر منبع و ارجاع لینک مجاز است.
mail: amin.davari@chmail.ir

پربازدیدترین ها
shobahat
مدیر تارنما

ساندیس خور

هیئتی که در آن دغدغه مبارزه با اسرائیل نباشد؛ ابن زیاد هم سینه می زند!

بعد از استقبال خوب مردم از اخراجی‌ها، چند سالی هست که بساط فیلم‌ها و سریال‌هایی پهن شده که می‌خواهند با تکرار ناشیانه‌ی سوژه‌ها و شوخی‌های اخراجی‌ها، درباره‌ی جنگ حرف بزنند. جالب اینکه تقریبا اکثر این فیلم‌ها دیگر نتوانسته‌اند رضایت مخاطب را به دست بیاورند.

البته من از اخراجی‌ها حمایت می‌کنم و اعتقاد دارم که ده نمکی به خوبی و به موقع توانست به یکی از موضوعات فراموش شده‌ی جنگ اشاره کند [هرچند شاید نقدهایی هم به آن وارد باشد] اما این بخش فراموش شده و کمتر اشاره شده، همه‌ی داستان جنگ و دفاع مقدسِ هشت ساله‌ی ما نیست که بخواهیم تا مدتها روی آن مانور بدهیم. این مساله فقط بخش کوچکی از جنگ بود که باید به همان اندازه به آن پرداخت. ده‌ها و صدها موضوع دیگر درباره دفاع مقدس وجود دارد که هنوز کسی به آن‌ها نزدیک هم نشده. ظاهرا صداوسیما و هنرمندان راحت‌طلبِ ما، حال و حوصله‌ ندارند و می‌خواهند به راحتی و با تکرار چند شوخی تکراری از هنرمندانی تکراری و استفاده ناشیانه و شعاری از تصاویر شهدا، آرم‌های سپاه و چند تا چفیه و لباس بسیجی، یاد و خاطره دفاع مقدس را زنده نگه دارند!

چند شبی هست که سریال «بیدار باش» از شبکه اول پخش می‌شود. سریالی که از همان قسمت اول معلوم بود که می‌خواهد ادای اخراجی‌ها را در بیاورد. انصافا نمی‌شود بدون در نظر گرفتن کلیت یک مجموعه تلویزیونی درباره آن حرف زد و قضاوت کرد، ولی همین چند قسمت ابتدایی نشان داده که چقدر راحت به لودگی و مسخره بازی و تقلید و تکرار عادت کرده‌ایم. تکرار و تقلیدی که دیگر برایمان تازگی ندارد و شوخی‌هایی که تکراری شده‌اند و خنده‌دار نیستند.

در همین چند قسمت اول شاهد صحنه‌ها و دیالوگ‌هایی بودیم که بسیجی‌ها را موجوداتی خنگ و ساده نشان داده (نه صادف و ساده!) چندین بار شعارهای انقلاب و امام از زبان همین شخصیت‌ها مطرح شده آن هم با تمسخر و شوخی و سوتی. مثل جمله‌ی «تا ظلم هست، جنگ هم هست!»

اتفاقا همین‌ها نشان دهنده‌ی تفاوت‌های اخراجی‌ها با این سریال فاخر؟! هم هست. در اخراجی‌ها لااقل اراذل و اوباشِ اخراجی، لودگی می‌کردند؛ اما در «بیدار باش» شاهد لودگی بسیجی‌ها هم هستیم! حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا مخالفان اخراجی‌ها (که بعد از چند سال هنوز هم به ده‌نمکی فحش می‌دهند و ادعا می‌کنند که او به دفاع مقدس و رزمندگان اهانت کرده) اینجا هم غیرتی می‌شوند و خودشان را برای آتش زدن و خودسوزی مقابل صداوسیما آماده می‌کنند یا نه؟!

نکته‌ی مهم اینجاست که این سریال به سفارش گروه تلویزیونی بسیج صداوسیما ساخته شده که به نظر من  اینجا هم کیفیت را قربانی کمیت کرده‌اند…

آهستان

موافقین ۰ مخالفین ۰ 91/11/06
امین داوری

بیدار باش

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.